WAŻNY TEMAT: Negocjacje funduszy unijnych w Brukseli – Magna Masuria

Zakończyła się pierwsza runda negocjacji, które z Komisją Europejską prowadzi Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na stole jest blisko 1,8 mld zł z nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.  – Wiele udało się uzgodnić, ale są różnice, o które musimy dla regionu powalczyć – informuje Gustaw Marek Brzezin, który stał na czele delegacji samorządu województwa.

Zespół negocjacyjny wrócił do kraju ze stolicy Belgii 13 października.

– Intensywne rozmowy, w merytorycznej i przyjaznej atmosferze, trwały 7 godzin – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa.

Negocjacje dotyczą zgody Komisji Europejskiej na unijne dofinansowanie projektów strategicznych i priorytetowych, jakie nasz „regionalny rząd” zawarł nowym programie regionalnym, a także kształtu Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027. Na projekty strategiczne w regionie zaplanowano 480 mln euro. Mają zostać przeznaczone m.in. na Centrum Urazowe przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, Północne Centrum Psychiatrii Dziecięcej w Ameryce, rozwój Ekonomicznej Strefy Awiacji przy lotnisku w Szymanach, modernizację Olsztyńskiego Planetarium, Europejskie Centrum Copernicus we Fromborku, Szlak Kulturowy Kanału Elbląskiego, rozwój Szlaku Kopernikowskiego, parki krajobrazowe, budowę nowego przebiegu ul. Bałtyckiej w Olsztynie, poprawę dostępności komunikacyjnej subregionu EGO czy Port Morski w Elblągu.

– Większość kwestii uzgodniono pozytywnie, część pod pewnymi warunkami, które przyjmie zarząd województwa – informuje marszałek Brzezin. – Największe rozbieżności budzi kwestia projektu Port Morski w Elblągu. Tu strony pozostały przy swoich odmiennych stanowiskach. Ustaliliśmy, że potrzeba w tym zakresie rozmów na wyższym szczeblu. W dodatkowym uzgodnieniu pozostają również kwestie inwestycji w obszarach Wielkich Jezior Mazurskich i Kanału Elbląskiego.

Ostateczny termin zakończenia negocjacji ustalono na 24 października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *