WAŻNY TEMAT: Powiatowy pojedynek jedynek – Magna Masuria

Wśród kętrzyńskich rajców w kolejnej, IX już kadencji Rady Miejskiej nie zobaczymy Panów z powyższego zdjęcia. Ani obecny PiSowski przewodniczący Rafał Rypina, ani działacz Koalicji Obywatelskiej Andrzej Niedźwiecki nie będą ubiegać się o ponowny wybór do rady miasta. Obaj stoczą natomiast pojedynek do Powiatu. Obaj są liderami list swoich partii do Rady Powiatu. Kto okaże się zwycięzcą?

Andrzej Niedźwiecki jest „jedynką” listy Koalicji Obywatelskiej. To wieloletni radny Platformy Obywatelskiej i członek partii Donalda Tuska. Rafał Rypina będzie otwierał listę Prawa i Sprawiedliwości, partii której jest powiatowym szefem. Obaj znają się doskonale. Pracowali już razem w Starostwie Powiatowym w Kętrzynie, dopóki w lipcu ubiegłego roku, starosta Michał Kochanowski [na marginesie wieloletni były działacz PiS – red.] nie pożegnał Niedźwieckiego – jak mówią w starostwie – „w mało elegancki sposób”.

Podobno kuluarowa wieść niesie, że po wygranych przez „Koalicję 15 października” jesiennych wyborach parlamentarnych, Kochanowski oferował ponowne zatrudnienie Niedźwieckiemu, jednak ten propozycji nie przyjął. Co ciekawe, w przypadku gdy w niedzielę wyborcy powierzą Rafałowi Rypinie mandat radnego, to on też straci pracę. Obecnie jest naczelnikiem Wydziału Komunikacji starostwa, a tych funkcji łączyć nie wolno.

Decyzje obu Panów o takim właśnie starcie w wyborach samorządowych wydają się zaskakujące. I jeden i drugi raczej z powodzeniem mogliby ubiegać się o reelekcję w radzie miasta. Chociaż niezbadane są wyroki wyborców o czym przekonał się w 2014 Mordasiewicz i ostatnio w 2018 Hećman.

Nie jest tajemnicą poliszynela, że Kochanowski i Rypina – wywodzący się z jednego skrajnie prawicowego obozu – za sobą nie przepadają. Powiedzieć, że łączą ich chłodne stosunki,  to nic nie powiedzieć. Kochanowski teraz jawi się jako apolityczny lider komitetu wyborczego o przewrotnej nazwie „Razem możemy więcej”. Jednak na jego listach skupia część dawnych kandydatów, którzy startowali z listu PiSu w 2018 roku oraz narodowców. 

Kochanowski i Rypina celują więc w ten sam elektorat, co wydaje się bratobójczą walką. Jesienią Kochanowski wspierał przecież pisowskiego wojewodę Artura Chojeckiego, z którym – co było najgorzej odbierane – pokazywał się publicznie także działacz PO Zbigniew Olenkowicz. Jego – świadome bardziej lub mniej – pojawienie się w spocie wyborczym kandydata PiS odbiło się czkawką i Olenkowicz nie jest dziś ani kandydatem na burmistrza Kętrzyna, ani liderem listy KO do powiatu. Natomiast w czasie wyborów parlamentarnych Andrzej Niedźwiecki wspierał kandydatów partii Tuska, można powiedzieć, że był w Kętrzynie twarzą kampanii obecnego posła Wróbla, którego teraz jest asystentem społecznym.

Ciekawe jest to, że na listach Kochanowskiego zabrakło Grzegorza Prokopa, który według starosty tak dobrze wypełniał obowiązki dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, że nie rozliczał delegacji, za które nie wziął nawet złotówki (sic!). Brał za to jednocześnie diety i wynagrodzenie czego nie może darować mu radny Węglarski. Kilkanaście osób z PUP-u  również nie doceniło  dobrego pracodawcy i hurtowo odeszło z pracy, a niektórzy z nich  nawet rozwiązali stosunek pracy z orzeczeniem winy pracodawcy. Tak czy inaczej Prokopa nie ma na listach. Kochanowski chyba stracił cierpliwość do kolegi, przez którego musiał tłumaczyć się w prokuraturze i prawdopodobnie jeszcze tłumaczyć się będzie musiał.

Przed nami więc  ciekawe wybory samorządowe. W powiecie będziemy mieli o dwóch radnych mniej, tym bardziej walka o mandaty będzie ciekawsza. Dziewiątka radnych wystarczy do wyboru Starosty. Pasjonująco zapowiada się pojedynek jedynek. Niedźwieckiego z Koalicji Obywatelskiej i  Rypiny z Prawa i Sprawiedliwości. A jak Państwo sądzicie, który z nich zdobędzie więcej głosów? Apelujemy o liczny udział w wyborach – wybierzemy ludzi, których znamy, od nich zależeć będzie przyszłość naszego miasta i powiatu!

10 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Powiatowy pojedynek jedynek

 1. Tylko nie Niedźwiecki,!!! wszedł do Rady Miasta tylnymi drzwiami .Głosował za podwyżką podatków od nieruchomości WBREW Uchwale Platformy Obywatelskiej !!! Za co otrzymał stanowisko W- ce przewodniczącego Rady Miasta . Głosował za podwyżką diet i wynagrodzenia dla Burmistrza. Czlowiek małowiarygodny . To jest lider listy PO ???

  1. Co Ty wiesz o kętrzyńskiej Platformie i zachowaniu Zbigniewów dwóch (?).
   Temat, to jest że w SM P w mieście K od piątku jest nowy Prezes Zarząd!!! i nikt o tym nie pisze!!!
   Podobno wystarczyły 2 godziny a pan K został namaszczony, przez nową panią kurator na Prezesa.
   No, to trzymajta się dzielnie i popierajta spółdzielnie!

 2. Tylko Niedźwiedź. Ma u mnie wielki szacun, że oficjalnie mówi o przekrętach w PUP, o mobbingu, którego nie zauważył starosta, o nadużyciach Grześka. A dlaczego redaktor nie napisze, że sprawy Prokopa są nadal w toku a jedna jest już przegrana. Tak!!!!! Przegrał on ze związkami zawodowymi – bo taki jest prawy i sprawiedliwy, że walczy z Solidarnością. Nie uznaje związków, które walczą o swoje prawa, a jedynie te KTÓRE SAM POWOŁAŁ DO ŻYCIA.
  Przegrał i musi uznać związki zawodowe SOLIDARNOŚĆ.
  W toku są sprawy pozostałe: o mobbing itd.z powództwa Związków zawodowych, Solidarność, Państwowej Inspekcji Pracy i samych pokrzywdzonych pracowników. Tak- sprawa jest w toku, kolejna rozprawa 15.04.- niech pan powiadomi opinię publiczną i zapyta teraz, przed wyborami o ten temat Starostę. W toku jest także sprawa delegacji – nadużyć finansowych i o odszkodowanie od Pani Iwonki, której się z zastępcą Ewą pozbyli, bo była niewygodną, broniła pracowników , nie zgadzała się na zachowanie mobbingowe. Tak więc czemu pan milczy? Niech starosta powie oficjalnie przed wyborami- czy nadal ma w d.ludzi?

 3. … zagłosuję na pana Andrzeja… mam już dosyć KLIK oraz „bezkręgowców” moralnych i politycznych w starostwie… trzeba mieć swoje poglądy (jajcy) i ich się trzymać… szanuję ludzi czy z „lewej” czy z „prawej” strony politycznej ALE tylko tych, którzy są na dobre i na złe wierni swojemu światopoglądowi – a taki Niedźwiecki jest – wierny swoim poglądom … ..wiem, też że wszelkiej maści (pseudo)politycy lokalni nie wejdą z Nim w układziki i roszady stołkowe.. …Panie Andrzeju – trza to wygrać (z naszą i Jego pomocą) i gonić tych cwaniaczków..!!

 4. Do niedawna ja również szanowałam ludzi zarówno z lewej strony jaki z prawej którzy mieli swoje poglądy przestrzegali ich i byli cały czas wierni swojemu ugrupowaniu.
  Sytuacja się zmieniła w przypadku urzędników PUP gdy prosili o pomoc w sprawach nieprzestrzegania praw pracowniczych, mobbingu co spowodowało że ci urzędnicy nie wytrzymując systematycznie odchodzili a większość z nich musiała być poddana leczeniu specjalistycznemu a jedna z nich trafiła na długi pobyt w szpitalu!
  Pan Starosta należący początkowo do Solidarnej Polski a potem do PiS nie widział problemu a także całe ugrupowanie PiS , zarówno Radni Miasta jak i powiatu stanęli w obronie swojego kolegi Dyrektora PUP z PiS -u.
  To samo dotyczy posłanek i posłów a także Pani Malag i Kaczyńskiego !!!!
  Nigdy na takich ludzi z PiS nie zagłosuję, nie przestrzegali prawa i sprawiedliwości !!!!
  Mam pytanie do Pana Kochanowskiego jak długo będzie pan bronił swojego starego kolegi przecież pan już wie że przegrał pierwszą sprawę z Solidarnością ??
  Dlaczego pan Starosta nie zamiesci tej wiadomości w Tygodniku Kętrzyńskim, obecnie moim kandydatem i mojej rodziny będzie Pan Andrzej Niedźwiedzki do Rady Powiatu !!!!
  Nie mogę wybaczyć panu Kochanowskiemu braku empatii, zrozumienia, obłudy,kolesiostwa i nepotyzmu !!!!!!

  1. Kłamiesz drogi „Wyborco” z wykrzyknikami. Stare metody: obrzucić kogoś błotem, bez podawania konkretnych faktów. Prawda jest taka:
   – ani Radni Miasta NIGDY NIE stanęli w obronie dyr. PUP
   – ani radni Pisu w radzie powiatu NIGDY NIE stanęli w obronie dyr. PUP
   – ani posłowie, ani Maląg ani Kaczyński NIGDY NIE stanęli w obronie dyr. PUP.
   Zresztą, jak oni mieli „stawać” skoro PUP nie podlega administracji państwowej, tylko samorządowi, konkretnie Starostwu Powiatowemu. Znowu stosujesz sprytną sztuczkę, która ma odwrócić uwagę od odpowiedzialności Zarządu Powiatu za sprawy PUP, a najbardziej odwracasz uwagę od odpowiedzialności starosty Kochanowskiego za sprawy PUP. Gratulacje!

 5. Niedźwiecki ma mój głos.Ma facet kręgosłup i za to go cenię.Glosowalem na Lewice ale ten Pieniak palcem nie kiwnął nawet a pracuje przecież w urzędzie pracy.To gdzie on był? Kochanowski to nawet szkoda słów.

 6. Pan Andrzej Niedźwiecki ma mój głos i musi zostać Starostą w Kętrzynie !!!!!!
  Jest godny zaufania jako Koalicja !!!!!

 7. Rypina wciągnął nosem waszego Andrzejka. Zdobył najlepszy wynik w powiecie. Chyba mocno go zmotywowaliście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *