WAŻNY TEMAT: Wyborcza agitacja w szkole? Do tego mobbing wobec uczniów… – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Wyborcza agitacja w szkole? Do tego mobbing wobec uczniów…

15

fotografia nadesłana przez jednego z rodziców

Szkoły ponadpodstawowe w Kętrzynie stały się miejscem, gdzie w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej negatywnych emocji, a niektórzy nauczyciele poczuli się władcami wszechświata, bo startują w wyborach samorządowych. Wyzwiska, przesłuchania, nagabywanie – to codzienność w kętrzyńskich szkołach. Uczniowie mają dość, a niektórzy przypominają nam sprawy sprzed lat, które miały tragiczny finał.

Powyższe zdjęcie przedstawiające ulotki wyborcze kandydatki z komitetu Razem Możemy Więcej leżące na szkolnym biurku idealnie oddają szkolną atmosferę, ale co gorsza są one jedynie wierzchołkiem góry lodowej problemów szkół ponadpodstawowych w Kętrzynie, jak i całym powiecie. W ostatnim czasie do naszej redakcji dociera coraz więcej sygnałów od uczniów i ich rodziców o agitacji wyborczej, a także o przymuszaniu wręcz niektórych uczniów do podpisywania list poparcia dla danego komitetu. Można byłoby wymieniać te sprawy bez końca, lecz co jest tego powodem?

W zeszłym roku, ale też nie tak dawno powtórzyłem na stronie info-Kętrzyn24.pl apel do naszych młodych obywateli, aby nie bali się mówić o swoich szkolnych problemach. Po ponownym udostępnieniu artykułu o tzw. „szantażu maturalnym” stosowanym przez jedną z nauczycielek w Kętrzynie naszą redakcyjną skrzyknę mailową zaczęły zasypywać wiadomości uczniów i ich rodziców. Większość z nich skupiała się na ucisku uczniów w dwóch szkołach: w „starym” i „nowym” ogólniaku. Na początku – przyznam się bez bicia – że podchodziłem do tej sprawy bardzo sceptycznie. Dopiero po przedstawieniu zdjęć, nagrań głosowych jak i wideo zarejestrowanych przez uczniów oraz ich rodziców, zacząłem się zastanawiać czy te szkoły na pewno są „normalne”?

Skupmy się w szczególności na „starym” ogólniaku, czyli dokładnie na I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Kętrzyńskiego w Kętrzynie. W otrzymanych mailach pojawiają się cztery główne tematy, lecz w tym materiale skupimy się jedynie na dwóch z nich. Trzecia i czwarta sprawa jest bardziej skomplikowana, pokrywa się z pewnymi przykrymi wydarzeniami, lecz wymaga głębszej analizy i dłuższego śledztwa.

Zacznijmy od tego, że uczniowie notorycznie narzekają na mobbing prowadzony przez szkolną kadrę nauczycielką. Niekiedy nastolatkowie zderzają się nawet z wyzwiskami ze strony nauczycieli, a do tego dochodzą problemy związane z usprawiedliwieniem nieobecności w szkole. Dodatkowo uczniowie są przeciążeni sprawdzianami do granic możliwości. Nauczyciele wychodzą poza limity i zamiast np. wpisać pracę klasową wpisują, że jest to zwyczajny sprawdzian. Powoduje to, że przez takie zabiegi uczniowie mogą mieć nawet kilkanaście ukrytych prac klasowych w tygodniu. Nie dziwie się zatem, że uczniowie „starego” ogólniaka mają dość.

Podobne rzeczy, choć nie aż na taką skalę dzieją się w „nowym” ogólniaku, czyli Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kętrzynie. Niemniej jednak w obu szkołach dochodzi do agitacji wyborczej uczniów, a prym w tym wiodą przedstawiciele komitetu Kochanowskiego.

Sprawa jest o tyle poważna, że zaczęliśmy podejmować odpowiednie kroki, aby wyjaśnić wiele nurtujących nas kwestii opowiedzianych przez uczniów. Zwróciliśmy się do organów kontrolnych, a o wszystkim będziemy informować państwa na bieżąco.

15 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Wyborcza agitacja w szkole? Do tego mobbing wobec uczniów…

 1. Wszędzie agitacja. Przeciez widać gołym okiem kto publicznie pisze kłamstwa…. Proszę się przyjrzeć dokładnie co jest napisane po wczorajszych wizytach Kamińskiej w miejscowościach. W Kiemlawkach Małych nie była…. a za nią jej ulotki ,długopisy roznosił mieszkaniec Kiemlawek🤦🤦 A na stronie jak wół ” małe”

 2. Kto jest dyrektorem w obu ogólniakach?, gdzie jest Michałeczek gwiazdor od parcia na szkło? to trzeba zgłosić do Kuratorium te „niedojdy” muszą za to zapłacić, dlaczego mają uczniowie płacić za tych złodziei i robiących z nich pranie mózgów, rwących się dla pieniędzy , chamstwo!!!!!

 3. akurat ta Pani nauczycielka uczyła i mnie. źle wspominam. bezszczelna i okropna. Co do wyzwisk to wierzę… codziennośc na matematyce. Mam nadzieję że nikt na nią nie zagłosuje…

 4. Pani Hryniewicka-Bućko to akurat dla mnie znajome nazwisko z pokroju może nie wiem, rodziny mego męża jak i Pani Stokłosa to chyba jedno, chyba obym ,że się mylę, aspiracje duże, a w głowie krucho…. to chyba rodzinne…..

 5. Jest nowa Pani Minister Oświaty więc należy oficjalnie te nieprawidłowości zgłaszać !
  Nie może tak być aby uczniowie byli zmuszeni do akceptacji list wyborczych ażeby ich wyzywano i poniżano krótko mówiąc traktować jak śmieci !!!!
  A o co chodzi tej pani pedagog że starego ogólniaka? Od tej osoby należy też domagać się wyjaśnień odnośnie jej dziwnego zachowania i postępowania w stosunku do uczniów !!!!
  Takie osoby nie budzą zaufania publicznego a ich jedynym celem jest zapewnienie sobie dobrobytu !!!!!

  1. To ta, co pocisnęła kibicom i babce że udostępniła zdjęcie z meczu? Na samym początku kampanii chciała zabłysnąć i umoralniać. Czy to nie był atak? Jak wyjaśniła uczniom? A może tylko tak ładnie pozuje z uczniami, a oni jak widać się skarżą. Dwa oblicza? Słabo, a niby blisko ludzi …

 6. Rzadko zajmują mnie takie treści i posty. Te wzbudziły niepokój. 1) Te treści – Czy to prawda, czy jakaś akcja młodzieży, rodziców, konkurencji. ? Jeśli, rzeczywiście tak jest , to fatalnie. Nie powinno , mieć miejsca. Prawdę, znają twórcy tematu.
  2) Możemy prezentować opinie- ale przedstawione tu niektóre posty przekraczają granice przyzwoitości. Wyzywki, poniżanie, grożenie – jakie występują w niektórych postach , stanowią materiał dla Kuratorium i Dyrekcji szkół tak naprawdę o co chodzi . Taki stan dowodzi, że jest po prostu atak na kandydujących nauczycieli. Nie słyszałem, żeby pisano innym kandydatom, że to cyt- ” te „niedojdy” muszą za to zapłacić… rwących się dla pieniedzy, chamstwo!!!!!” Takie testy potwierdzają, że wylewanie nienawiści, w takim charakterze prowadzi do konfliktów, nieporozumień. Coś mi tu rodzice i uczniowie nie pasuje. W podanych szkołach młodzież pozwala sobie za wiele.

 7. podziwiam konspiratorow chociaz tacy ludzie nie powinne zabierac glosu albowiem nic soba nie prezentuja,urzywanie publicznie nazwisk winno byc karane publicznie np chlosta moze ten bezmyslny motoch opamieta sie

 8. Te sytuacje opisywane powinny być zgłoszone do Pani Minister Oświaty !
  Świadczy też o tym jak bezkarnie czują się nauczyciele traktując w ten sposób swoich uczniów ale najwyraźniej przez 8 lat rządzenia PiS -u pozwalano stosować te metody!!!
  Obecnie sytuacja się zmieniła i jest szansa aby to zmienić!!!!!

 9. To co obecnie dzieje się w obu szkołach, to kolejny przykład braku nadzoru organu prowadzącego – znowu starosta nie dopilnował swoich spraw – ani jego ludzie. Proszę przypomnijcie mi, która to już skucha tej ekipy?
  I co – i nic!!! Wszyscy się mają ok, tylko dzieciaków (uczniów) szkoda, bo ich dojadą do podłogi.

 10. Tu zaszło jakieś nieporozumienie, ten artykuł jest w 100 % o Karolewie. Szkoła bardzo polityczna, a z tymi sprawdzianami też prawda, pod przykryciem sprawdzianu, praca klasową z całego działu. O Pani od Fizyki brak słow „ma zawsze racje”, wszyscy są bezradni, tam to kuratorium powinno się wziąć za d…..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *