WAŻNY TEMAT: Szczęśliwy finał sprawy Szkoły w Windzie – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: Szczęśliwy finał sprawy Szkoły w Windzie

6

14 kwietnia br., o godzinie 13:00 w Barcianach odbyło się spotkanie gminnych radnych, rodziców i organu wykonawczego w sprawie dalszego istnienia Szkoły Podstawowej w Windzie. Przypomnijmy, że Wójt Barcian chciał zmienić okręgi dowozu dzieci do szkół, które doprowadziłyby do naturalnej śmierci placówki oświatowej w miejscowości Winda. W obronie szkoły stanęli rodzice oraz cała lokalna społeczność, która podejmowała różnego rodzaju kroki mające na celu przetrwanie szkoły w Windzie.

Rodzice nie kryli oburzenia, że sprawa „likwidacji” szkoły miała być załatwiona po cichu. Jeszcze nie tak dawno Wójt w wypowiedzi na marcowej Sesji Rady Gminy twierdziła, że temat reorganizacji szkół w Gminie Barciany nie powinien wyjść poza rozmowy kuluarowe. Sytuacja jednak wymagała szerokich konsultacji, a przede wszystkim normalnego dialogu pomiędzy Urzędem, a mieszkańcami lokalnej społeczności.

Wracając do wspólnego posiedzenia Komisji Rady Gminy, w którym również uczestniczyła delegacja rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej w Windzie, radni wyrazili obawy, co do samej reorganizacji placówek oświatowych na terenie całej Gminy Barciany. W związku z tym organ wykonawczy Gminy wycofał się ze swoich planów oraz zapewnił wszystkich, że do końca kadencji – jak niegdyś Kozyra – nie poruszy kwestii dotyczącej zmiany obwodów Szkoły w Windzie.

Można tutaj mówić o ogromnym sukcesie lokalnej społeczności, która dba o swoje dobra. Tak jak wspomnieliśmy we wcześniejszym felietonie szkoła w Windzie poprzez swój charakter i więź z lokalnym środowiskiem stanowi swoistego rodzaju centrum kultury w swoim środowisku.

6 thoughts on “WAŻNY TEMAT: Szczęśliwy finał sprawy Szkoły w Windzie

 1. Trzeba patrzeć tym patałachom, którzy są teraz przy władzy na ręce i kontrolować każdy ich ruch, bo jak im się pozwoli na wdrażanie ich pomysłów, to po nich zostanie pusty skarbiec i pogorzelisko.

 2. Podobno (nie wiadomo czy to prawda) była to podpucha pewnego łysego pana, który niby to popiera ale robi wszystko, żeby obecna wójcina straciła wiarygodność. Wtedy cała władza byłaby w jednej rodzinie. Może to prawda a może nie.

 3. Co do tego(ujmując ogólnie ) że
  Oswiata to bardzo ważna dziedzina.
  Prawdą jest też to iż wszystkiego nie można rozpatrywać w kontekście ekonomicznym i tak też jest z Oświatą.
  Natomiast w przypadku Gminy Barciany mamy do czynienia z grupą ok.400 uczniów, pobierajacych naukę w 4 Szkolach dzialajacych na terenie Gminy, gdzie np.SP Barciany może swobodnie pomieścić 300 uczniów, a bez Przedszkola moglaby
  „zagospodarować „wszystkich .
  Mając na uwadze tak często podnoszona w komentarzach kwestie iz funkcjonujaca Szkoła w tej czy innej miejscowości to prestiż, nobilitacja to prawda.
  Wobec tego rodzi się pytanie czy Gmina której budżet oscyluje na poziomie 33 mln (dochody w
  lasne,subwencja oswiatowa,dotacja na funkcjonowanie opieki spolecznej ,etc.)powiem wprost stać na utrzymwanie 4 Szkól i dokladanie (w skali roku 3,6 mln z dochodow wlasnych ) do ich funkcjonowania.
  Czy nie należałoby rozważyć możliwość konsolidacji nauczania jak nie w jednej to w prznajmniej w dwóch Szkołach na terenie Gminy.
  Może warto spojrzeć na Gminy które takiej konsolidacji dokonały.
  Kończąc to rozwazanie apeluje o mniej zaplczywosci w komentarzach a więcej merytoryki .
  Mając na uwadze sytuację demograficzna ,sądzę że jeżeli nie w tej kadencji to w przyszlej trzeba się zmierzyć

  1. No to ja mam pytanie czy w gminie o takim budżecie racjonalne jest by wydatki na administrację publiczną wynosiły 3.615.001 zł., w tym wydatki tylko na urząd gminy 2.979.934 zł? Wydatki na utrzymanie szkół podstawowych wynoszą 5.822.914 zł. Czy racjonalne jest utrzymywanie 29 urzędników w samym urzędzie gminy? Za Kozyry było ich o wiele mniej. Idąc tym rozumowaniem to mając na uwadze sytuację demograficzną ale nie tylko to czy nie należałoby rozważyć likwidacji gminy? Gminy Korsze i Kętrzyn bez problemów „zagospodarują” dołączone do nich obszary gminy Barciany. Według uchwały śmieciowej liczba ludności gminy to tylko nieco ponad 4 tyś. mieszkańców. Ciekawy jestem co Pan Też Mieszkańcu o tym myśli.

 4. Pewnie idąc tym tokiem rozumowania mozna dokonac połączenia wszystkich Gmin w powiecie i utworzyć z 5 jedną .
  Ale zupelnie serio pełna zgoda iz wydatkowanie ok.3mln zł na funkcjonowanie Urzędu Gminy to suma ogromna jak na taką Gminę.
  A juz na takich urzednikow ,którzy wprowadzają Wójta w błąd (patrz sprzedaż nieruchomosci etc.).
  Natomiast koszty funkcjonwania urzedu ok3mln,oswiaty i wychowania 9,5 mln,opieki spolecznej ok10mln to stanowi 2/3 budżetu gminy, a gdzie reszta ,ktora też jest przecież ważna dla społeczności lokalnej.
  Dlatego daję pod rozwagę, aby zastanowić się nad urealnieniem realizacji budżetu Gminy, bo zakladajac, żeby w przyszlosci do tego doszło to ile więcej stodkow mozna byłoby przeznaczyć na tak potrzebne inwestycję .
  Nstomiast jak ważna jest polemika ,wymiana poglądów na kwestię społeczne.
  Została podjęta sprawa ilosci mieszkańców Gminy Barciany uwzględniona przy obliczaniu oplat za odbiór odpadów,rodzi się pytanie czy tak drastycznie zmalała liczba mieszkańców, czy źle policzono.
  Apel aby szybko dokonać weryfikacji w/w problemu,poniewaz jeżeli byłoby niedoszacowanie to za tych nie policzonych płacą policzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *