Kętrzyńska plaga złodziei katalizatorów – Magna Masuria

W ostatnim czasie na terenie Powiatu Kętrzyńskiego panuje plaga związana z kradzieżami katalizatorów samochodowych. Wystarczy piłka do cięcia metalu, chwila spokoju i złodziej odchodzi z łupem wartym setki, a nawet tysiące złotych. Kradzieże katalizatorów stają się plagą w skali całego kraju, a wykrycie sprawców nie jest takie łatwe. Części bez problemu lądują na skupach złomu lub upłynniają się przez Internet.

Złodzieje widzą w katalizatorach samochodowych czysty zysk i ogromne szanse na szybkie dorobienie się w niemałej sumy. W katalizatorach samochodowych wykorzystywane są rzadkie na rynku metale. W samochodach z silnikiem diesli znajduje się platyna, a w jednostkach benzynowych pallad. Rzadkie metale oznacza również drogie metale. W chwili obecnej gram palladu wyceniany jest na około 70 dolarów, czyli w przeliczeniu około 260 złotych. Średnio w katalizatorze samochodowym jest wykorzystane około 30 gram palladu. Matematyka jest prosta. Na jednym katalizatorze złodziej może zarobić kilka tysięcy złotych.

Kradzież katalizatora z samochodu, znającemu ten fach złodziejowi, zajmuje tylko kilka minut, a straty, na jakie naraża właściciela auta, mogą być bardzo duże. Dlatego policjanci kryminalni z Kętrzyna poświęcają wiele pracy, by ustalić, kto może stać za takimi kradzieżami. Złodzieje znający dobrze swój fach robią wszystko, by nie dać się zauważyć i złapać. Obserwują wcześniej swoje ofiary, zmieniają miejsca swojej aktywności, działają pod osłoną nocy, wyczekują na odpowiedni moment i znikają po realizacji planu. Żeby osiągnąć swój cel, wystarczy im kilka minut. Jednak nie oznacza to, że są nieuchwytni.

Kętrzyńscy policjanci od 12 marca br., do chwili obecnej przyjęli 10 zgłoszeń związanych z kradzieżą katalizatorów samochodowych. Do zdarzeń dochodziło na terenie Powiatu Kętrzyńskiego, lecz najwięcej przypadków dotyczy Kętrzyna oraz Karolewa.

– Na chwilę obecną funkcjonariusze wydziału kryminalnego kętrzyńskiej Policji prowadzą postępowania w tych sprawach. Funkcjonariusze analizując informacje dotyczące tego typu kradzieży, w 4 przypadkach ustalili i zatrzymali sprawców popełnionych przestępstw. Mężczyźni zostali zatrzymani, kiedy próbowali swoje łupy spieniężyć. Są to trzej mężczyźni w wieku od 24 do 32 lat. Usłyszeli już zarzuty kradzieży. Za to przestępstwo każdemu z nich grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – informuje asp. Ewelina Piaścik, Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Kętrzynie.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że na miejsce jednego złapanego złodzieja katalizatorów samochodowych pojawia się kolejny, a przed kętrzyńską policją z wydziału kryminalnego jest jeszcze wiele pracy.

7 thoughts on “Kętrzyńska plaga złodziei katalizatorów

  1. Odkąd pewne osoby z Pomorza pojawiły się w naszej okolicy raptem zaczęły się kradzieże katalizatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *