WAŻNY TEMAT: W Kętrzynie jest 70 uchodźców z Afganistanu – Magna Masuria

WAŻNY TEMAT: W Kętrzynie jest 70 uchodźców z Afganistanu

2

zdjęcie ilustracyjne

W ostatnim czasie do naszej redakcji dochodziły informacje dotyczące dużej liczby uchodźców na terenie Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie, który znajduje się na terenie jednostki Straży Granicznej. W związku z tym wystąpiliśmy z pytaniami do Rzecznika Prasowego Warmińsko Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr Mirosławy Aleksandrowicz, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

W odpowiedzi otrzymaliśmy, że w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców obecnie przebywa 320 obcokrajowców. Najwięcej, bo aż 226 osób to obywatele Iraku, 70 osób to obywatele Afganistanu. Na terenie kętrzyńskiej jednostki umieszczone zostały postanowieniem sądu osoby z Somali, Iranu, Kuby, Gruzji, Turcji oraz Nigerii. Większość cudzoziemców to rodziny z dziećmi.

Przebywający na terenie jednostki cudzoziemcy mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, środki higieny, ubranie oraz opiekę medyczną. Na terenie W-MOSG funkcjonuje izba chorych, lekarz i stomatolog oraz pielęgniarki i ratownicy medyczni, którzy są do dyspozycji cudzoziemców. Jeśli istnieje konieczność diagnozowania i pobytu cudzoziemców w szpitalu, to karetka – na stanie oddziału –  i opieka medyczna z W-MOSG przewozi pacjenta do jednostki medycznej. Tam również zapewniona jest całodobowa służba dyżurna funkcjonariuszy SG. Cudzoziemcy przebywający w ośrodku mają dostęp do internetu, biblioteki, placu zabaw dla dzieci, siłowni zewnętrznej i wewnętrznej oraz od września dzieci szkolne, będą miały zapewnioną edukację szkolną.

Wszyscy zgodnie z rozporządzeniem MSWiA z dnia 24.04.2015 r. w sprawie strzeżonych ośrodków i aresztów dla cudzoziemców otrzymują posiłki o wartościach energetycznych, zgodnie z paragrafem 23 ww. rozporządzenia. Posiłki są przygotowywane w oparciu o normy żywieniowe, z uwzględnieniem wymogów religijnych i kulturowych. Wszystkie posiłki przygotowywane są przez kucharki/kucharzy pracujące na terenie  stołówki Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na przyszłe, ewentualne potrzeby cudzoziemców postawione zostały kontenery mieszkalne na terenie jednostki, wyposażone w klimatyzację ogrzewanie oraz niezbędny sprzęt kwaterunkowy. Ponadto cudzoziemcy, którzy będą tam przebywać mają do dyspozycji 6 kontenerów sanitarnych. W każdym z nich  znajdują się prysznice, umywalki i toalety. Natomiast budynek internatowy  przeznaczony był dla słuchaczy kursów: oficerskiego i chorążych, obecnie został przeznaczony na potrzeby cudzoziemców. Łącznie na terenie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mamy około 550 miejsc dla cudzoziemców.

Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie, zdj. strazgraniczna.pl

2 thoughts on “WAŻNY TEMAT: W Kętrzynie jest 70 uchodźców z Afganistanu

  1. „… Posiłki są przygotowywane w oparciu o normy żywieniowe, z uwzględnieniem wymogów religijnych i kulturowych. …” A niech wcinają mielone, w końcu są U NAS i powinni stosować się do NASZYCH zwyczajów. Poprzewracał się ten świat do góry nogami…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *