WIADOMOŚCI: Już od 1 kwietnia więcej środków z NFZ dla placówek medycznych – Magna Masuria

WIADOMOŚCI: Już od 1 kwietnia więcej środków z NFZ dla placówek medycznych

0

obrazek ilustracyjne

Od 1 kwietnia do końca 2022 roku, do szpitali w Polsce trafi dodatkowo  ponad 2 miliardy złotych, a poradnie POZ i gabinety lekarzy specjalistów otrzymają dodatkowo ponad 600 mln zł.

Wyższe przychody pozwolą m.in. na złagodzenie skutków inflacji, w tym wzrostu kosztów energii elektrycznej i cieplnej.Poziom wzrostu wartości umów szpitalnych wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Ø  Krok po kroku realizujemy plan wzrostu finansowania szpitali

– Na tę wiadomość czekali dyrektorzy szpitali, szczególnie powiatowych. Konsekwentnie realizujemy plan wzrostu finansowania szpitali, wprowadzony jeszcze w ubiegłym roku. Co więcej, od stycznia 2022 roku podnieśliśmy cenę punktu w umowach szpitalnych, a teraz, widząc rosnące koszty szpitali, wprowadzamy kolejną podwyżkę – podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

 Wyższe przychody nie pomniejszą wyodrębnionej puli środków na wynagrodzenia dla personelu medycznego pracującego w szpitalach.

Ø  Podwyżki w wielu zakresach

Wyższe finansowanie otrzymają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej i gabinety Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej, ale nie tylko. Dodatkowe środki trafią też m.in. do placówek zajmujących się opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień, rehabilitacją leczniczą oraz opieką paliatywną i hospicyjną.

– Uważnie wsłuchujemy się w głosy płynące z różnych środowisk. Jesteśmy świadomi wyższych kosztów funkcjonowania placówek medycznych. W odpowiedzi, wspólnie z Ministerstwem Zdrowia, przygotowaliśmy propozycję wzrostu przychodów placówek medycznych. Podeszliśmy do tego szeroko, uwzględniając podwyżkę w wielu różnych zakresach świadczeń, od POZ, przez AOS i szpitale, po hospicja – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ø  Pierwsze efekty wzrostu finansowania już w maju

Przychody placówek medycznych wzrosną już w maju 2022 roku, po rozliczeniu się z NFZ
za świadczenia wykonane w kwietniu.

Ø  AOTMiT: Podwyżka o 4,5%

Poziom wzrostu finansowania placówek medycznych obliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Według szacunków AOTMiT zwiększenie stawek powinno wynieść 4,5%. Do wyliczeń agencja wzięła pod uwagę m.in. wskaźnik inflacji, średni wzrost cen prądu i ogrzewania oraz udział tych wydatków w ogólnych kosztach funkcjonowania podmiotów leczniczych. Analiza agencji opierała się na danych przekazanych przez same placówki medyczne.

W tej chwili trwają analizy ile z ogólnopolskiej puli trafi do placówek medycznych na Warmii  i Mazurach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *