WIADOMOŚCI: Polsko-francuskie wsparcie dla Ukrainy – Magna Masuria

Wieloletnia współpraca samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z francuskim Departamentem Côtes-d’Armor przekłada się na pomoc niesioną Ukrainie.

Kilka miesięcy temu zaproponowałem partnerom z Departamentu Côtes-d’Armor oraz ukraińskiego Obwodu Rówieńskiego współpracę w formacie trójstronnym. Pierwsze wspólne działania miały mieć miejsce wiosną tego roku, jednak napaść Rosji na Ukrainę  pokrzyżowała te plany. Dziś na pierwszym miejscu jest wsparcie naszych ukraińskich przyjaciół – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Z inicjatywy stowarzyszeń Côtes d’Armor-Warmie et Mazurie w Saint Brieuc oraz Aniothélo, które od lat zaangażowane są w polsko-francuską współpracę, w Bretanii została zorganizowana zbiórka artykułów pierwszej potrzeby. Przedsięwzięcie spotkało się z ogromnym odzewem. W poniedziałek zgromadzone rzeczy zostaną wysłane do Polski, by służyć przybywającym tu obywatelom Ukrainy. Transport ma trafić przede wszystkim do wioski Aniołowo, z którą od dawna współpracuje wioska Saint-Thélo, a także Elbląga i służyć potrzebującym migrantom, którzy w najbliższym czasie zostaną tam przyjęci.

Cała akcja jest szeroko wspierana przez Radę Departamentu Côtes-d’Armor. Rada rozważa także inne formy pomocy dla partnerów z Ukrainy.

Warto przy okazji przypomnieć, że kontakty mieszkańców Warmii i Mazur oraz  Departamentu Côtes-d’Armor sięgają 1982 roku, kiedy to Francuzi przekazywali pomoc materialną w ramach stowarzyszenia „Solidarité avec Solidarność”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *