Wielka Koniunkcja Planet już 24 czerwca 2022! – Magna Masuria

symulacja niebo 24.06 o godz. 03.25

O godzinie 3:30 24 czerwca fanów niezwykłych zjawisk na niebie czekać będzie niezwykły widok zwany Wielką Koniunkcją Planet. Merkury, Wenus, Mars, Jowisz oraz Saturn będą widoczne gołym okiem, a zjawisko te będzie widoczne po raz pierwszy od 2004 roku i prawdopodobnie powtórzy się dopiero za kolejne 18lat!

Wielką Koniunkcję najlepiej będzie oglądać od 24 do 27 czerwca tuż przed wschodem słońca. Jednak data 24 czerwca to najciekawsza data ponieważ do koniunkcji planet dołączy księżyc. Oznacza to, że będziemy mieli okazję zobaczyć na własne oczy sześć pierwszych planet Układu Słonecznej w jednej linii, przy czym w roli Ziemi wystąpi właśnie Księżyc.

Zjawisko najlepiej będzie oglądać tuż przed wschodem słońca między godz. 3:00, a 3:45. Wówczas planety będą najlepiej widoczne. Niebo trzeba obserwować w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim.

W kolejnych tygodniach pięć planet nadal będzie ukazywać się na niebie we względnym porządku, ale zaczną się od siebie oddalać i zmieniać położenie w stosunku do siebie, a następne takie wydarzenie zawita na ziemskie niebo dopiero w 2040 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *