WIELKI CZWARTEK [KOMENTARZ] – Magna Masuria

Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego w Kościele katolickim. Jest to dzień szczególnie ważny dla kapłanów. W godzinach porannych we wszystkich kościołach katedralnym ma miejsce wyjątkowa Msza św., tak zwana Msza św. Krzyżma. Podczas niej biskup konsekruje święte oleje (oleje chorych, katechumenów oraz krzyżmo), ale też ze zgromadzonymi kapłanami odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Msza św. Krzyżma kończy oficjalnie okres Wielkiego Postu.

Wieczorem w Wielki Czwartek odbywa się Msza święta przywołująca na pamięć Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii oraz kapłaństwa. Stąd bierze się nazwa Mszy Wieczerzy Pańskiej.

W liturgii śpiewany jest hymn Chwała na wysokości Bogu, który był pomijany przez cały okres Wielkiego Postu. Wówczas grają organy i dzwonią wszystkie dzwony. Potem milkną aż do Wigilii Paschalnej. Po homilii następuje obrzęd umywania nóg, w którym to główny celebrans umywa stopy dwunastu mężczyznom. Ma być on przypomnieniem gestu Chrystusa, który wykonał podczas Ostatniej Wieczerzy. Celem obrzędu jest podkreślenie służebnego charakteru kapłaństwa. Liturgia wielkoczwartkowa jest sprawowana w białych szatach liturgicznych.

Podczas Liturgii Eucharystycznej w Wielki Czwartek trzeba konsekrować wystarczającą ilość Komunikantów na Wielki Czwartek i Wielki Piątek, oraz dwie Hostie, gdyż w Wielki Piątek jest sprawowana tzw. Missa praesanctificatorum (łac. „Msza darów uprzednio konsekrowanych”). Jedna z konsekrowanych hostii zostaje wystawiona w Grobie Pańskim.

Po liturgii ma miejsce ogołocenie ołtarza. Usuwa się wówczas z niego obrusy, lichtarze oraz krzyż. Ma ono symbolizować mękę Chrystusa, w tym obnażenie z szat. Opróżnia się także tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste, a Eucharystia zostaje przeniesiona do specjalnie przygotowanej kaplicy – ołtarza adoracji, zwanej „ciemnicą”.

W ciemnicy wierni adorują Najświętszy Sakrament, wspominając modlitwę Jezusa w Ogrójcu Jego pojmanie i przesłuchania. W ten sposób wchodzą w czas męki Chrystusa.

PRZYPOMINAMY, ŻE TRANSMISJA Z LITURGII WIELKIEGO CZWARTKU ODBĘDZIE SIĘ ZA POŚREDNICTWEM FACEBOOK info-Kętrzyn24.pl O GODZINIE 18:45. SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA W LITURGII ZA POŚREDNICTWEM MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *