WIELKI CZWARTEK – Magna Masuria

Wielki Czwartek to jeden z najważniejszych dni w Wielkim Tygodniu, który poprzedza Wielki Piątek i nawiązuje do ostatniej Wieczerzy Jezusa Chrystusa z jego uczniami.

Wielki Czwartek jest dniem, w którym Kościół katolicki wspomina trzy wydarzenia związane z ostatnią Wieczerzą. Pierwsze to umycie stóp przez Jezusa swoich uczniów, co było znakiem pokory i służby, a także wyrazem miłości do bliźniego. Drugie wydarzenie to ustanowienie przez Jezusa sakramentu Eucharystii, czyli swojego Ciała i Krwi, których udzielamy sobie w czasie mszy świętej. Trzecie to ustanowienie przez Jezusa kapłaństwa, które ma służyć Kościołowi i ludziom.

W Kościele katolickim Wielki Czwartek to również dzień poświęcony adoracji Najświętszego Sakramentu, czyli wystawieniu Najświętszego Ciała Chrystusa w monstrancji, aby wierni mogli oddawać Mu cześć i modlić się. W kościołach organizowane są procesje z Najświętszym Sakramentem, a wierni modlą się przez całą noc.

W Polsce Wielki Czwartek to także dzień, w którym odbywa się tradycyjne święcenie pokarmów, czyli oblewanie wodą i błogosławienie potraw, które będą spożywane w czasie Wielkanocy.

Wielki Czwartek kończy okres Wielkiego Postu, a zaczyna okres Triduum Paschalnego, który obejmuje Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilię Paschalną oraz Wielkanoc. To czas szczególnej refleksji i modlitwy, a także okazja do zbliżenia się do Boga i spotkania z Jezusem Chrystusem, który złożył swoje życie za nasze grzechy.

Liturgia Wielkiego Czwartku jest bardzo uroczysta i ma swoje specyficzne elementy, które wyróżniają ją spośród innych liturgii.

Początek liturgii to odprawienie Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, która jest centralnym punktem tego dnia. W trakcie Mszy św. obchodzona jest uroczystość poświęcenia olejów królewskich, które będą wykorzystywane w ciągu roku do udzielania sakramentów. Następnie następuje moment, w którym kapłan myje stopy dwunastu wiernych, symbolizując tym samym akt pokory i służby.

Po zakończeniu Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament jest uroczyście przenoszony do ołtarza adoracji, gdzie wierni mogą modlić się przed Najświętszym Sakramentem przez całą noc. W kościołach odbywają się procesje z Najświętszym Sakramentem, a wierni podejmują postanowienie trzydniowej modlitwy i postu.

Ciekawostki ludowe związane z Wielkim Czwartkiem:

Pokropienie domu – w Wielki Czwartek wierni zabierają do kościoła gałązki z bukszpanu lub rozmarynu, które poświęcają, a następnie używają do pokropienia swojego domu, aby ochronić go przed złymi mocami i chorobami.

Dekoracja kościołów – W Wielki Czwartek kościoły w Polsce są często dekorowane bukszpanem, wiciami palmowymi i kwiatami, aby podkreślić uroczystość Męki Pańskiej.

Wypiek chleba – W niektórych regionach Polski w Wielki Czwartek wypieka się specjalny chleb na stół paschalny, zwany wypiekiem wielkanocnym lub białym chlebem. Chleb ten jest poświęcany w kościele podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *