Wieża Bismarcka i Diabla Góra w Srokowie
Na terenie Powiatu Kętrzyńskiego jest wiele miejsce związanych z historią tą wczesną jak i nowożytną. Jednym z takich miejsc może być Diabla Góra, na której znajdują się ruiny Wieży Bismarcka. Miejsce te znajduje się niedaleko Srokowa i jest najwyższym punktem w powiecie.
Diabla Góra (157 m n.p.m.) na której znajdują się już ruiny Wieży Bismarcka znajduje się na północnym wschodzie od Srokowa. Pół godziny spokojnego spacer z centrum wystarczy na wymarzony niedzielny spacer w ospałej mieścinie. Swoją nazwę wzgórze otrzymało w średniowieczu, kiedy wszystkie wzgórza nazywano albo górą zamkową, albo czarcią, diablą górą. Zawsze ta druga nazwa odnosiła się do tego, że w takich miejscach odbywały się pogańskie obrzędy lub były związane z miejscami kultu. Nie inaczej jest w przypadku Diablej Góry z okolic Srokowa.
W XIX wieku prowadzone były na wzgórzu badania archeologiczne, gdzie odkryto 64 groby ciałopalnych, w tym 62 groby popielnicowe. Po za prochami zmarłych w grobach znajdowały się przedmioty z żelaza i brązu. W epoce żelaza Diabla Góra służyła jako cmentarz. Zmarłych układano na stosach pogrzebowych z darami, które miały im służyć w zaświatach. Następnie podpalano stos, a popiół jaki pozostał składano do urny i zakopywano. Dla mężczyzn przedmioty te stanowiły narzędzia, które towarzyszyły im w codziennym życiu, dla kobiet natomiast były to różnego rodzaju ozdoby – biżuteria.
Diabla Góra była również świadkiem wielu wydarzeń historycznych, zwłaszcza w okresie nowożytnym. W okresie wojen napoleońskich (1799-1815) w 1805 roku Diablą Górę wojska pruskie obsadziły artylerią, w Srokowie miał swoją kwaterę gen. von Reichel. Po zawarciu pokoju w Tylży 9 lipca 1807 r. w Srokowie kwaterował 1 francuski pułk grenadierów gen. Larosche. Podczas odwrotu wojsk Napoleona z Rosji w 1812 r. w Srokowie kwaterował marszałek Francji, król Neapolu książę Joachim Murat – dowódca kawalerii Wielkiej Armii.
30 lipca 1898 roku umiera Żelazny Kanclerz, człowiek, który zjednoczył Niemcy, Otto von Bismarck, uwielbiany przez społeczeństwo pruskie. Dlatego w 1902 roku, w ówczesnym Srokowie (niem. Drengfurt) postanowiono uczcić pamięć wielkiego wodza poprzez wybudowanie wieży na Diablej Górze. Wpłaty pieniężne, dary rzeczowe oraz materiał budowlany w postaci kamieni, żwiru dostarczali okoliczni właściciele majątków i gospodarstw. Cegły w ilości 1000 sztuk ofiarował hrabia Friedrich zu Eulenburg. Budowę wieży prowadziła firma budowlana Martina Modrickera z Kętrzyna. Kamień węgielny położono 19 października 1901 roku a 13 września 1902 roku budowę uroczyście zakończono.
Wieża była zakończona platformą widokową. Z wieży można było podziwiać wspaniałe widoki na jezioro Mamry, Rydzówkę i okoliczne miejscowości. Przez długie lata w dniu 1 kwietnia (dzień urodzin Ottona von Bismarcka) odbywały się na tym wzgórzu uroczystości patriotyczne ku czci Kanclerza. Całe wzgórze urządzone było w formie założenia parkowego z alejami spacerowymi.
Pod czas I wojny światowej Diabla Góra również odegrała swoją rolę. W 1914 roku 8 Armia Niemiecka dowodzona przez Paula von Hindenburga wygrała w bitwie pod Tannenbergiem (26-30 sierpnia 1914 r.) nad 1 Armią Imperium Rosyjskiego dowodzonej przez gen. Paula von Rennenkampfa. Pokłosiem tej bitwy była ofensywa 8 Armii Niemieckiej na wojska rosyjskiej, co doprowadziło do bitwy nad jeziorami mazurskimi. Bitwa trwała od 8 do 12 września 1914 roku.
6 września 1914 roku wojska rosyjskie zaczęły umacniać Diablą Górę bateriami artylerii. 8 września około godziny 8 rozpoczęła się bitwa artyleryjska o Srokowo i Diablą Górę, a już w godzinach popołudniowych wojska rosyjskie zostały wyparte przez oddziały pruskie. W wyniku walk o Diabla Górę Wieża Bismarcka nie została uszkodzona. Zniszczone zostały jedynie drzwi przez prawdopodobny wybuch granatu. Na upamiętnienie tych wydarzeń w 1924 roku poniżej wieży ustawiono pomnik z napisem: „8.09.1914 37 DP przepędziła z tej góry Rosjan i wyzwoliła nasze miasto.
We wdzięcznej pamięci miasto Drengfurt”.
W czasie II wojny światowej 1941-45 na Diablej Górze znajdowało się stanowisko posterunku obserwacyjno-meldunkowego obrony przeciwlotniczej, które wchodziło w skład systemu obrony przeciwlotniczej kwatery Hitlera.
Obecnie wejście do wieży jest zakazane, ponieważ budowla może w każdej chwili się zawalić. Jednak spacerowicze mogą zobaczyć monumentalną budowlę ukrytą pośród drzew z boku, krocząc ścieżkami przez lasek niedaleko Srokowa. Warto odwiedzić te miejsce i poczuć ducha historii jakie przemawia przez te miejsce.
Po co czekać żeby sie zawaliła. Wieża położona jest na terenie Nadleśnictwa Srokowo. Wieloletnim nadleśniczym jest pan Zenon Piotrowicz. Pan Piotrowicz niech sie bardziej zaangażuje i zabytek uratuje.
Bardzo fajna propozycja spaceru w okolicach.