„Wojownik” wzbogacił zasoby Muzeum w Kętrzynie – Magna Masuria

28 września br., w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie odbyło się oficjalne przekazanie przez służby celno-skarbowe rzeźby „Wojownik” belgijskiego artysty Artura Puyt, którego dzieło datowane jest na przełom XIX i XX wieku.

Rzeźbę wykonaną z brązu próbował bez odpowiednich zezwoleń wywieźć z Polski obywatel Federacji Rosyjskiej na przejściu granicznym w Gronowie w 2013 roku. Celnicy przechwycili dzieło, a po opinii biegłego sądowego i wojewódzkiego konserwatora zabytków zapadł wyrok sądu, na mocy którego rzeźba została przekazana do zbiorów muzeum w Kętrzynie.

Rzeźba przedstawia greckiego antycznego wojownika, najprawdopodobniej peltastę czyli greckiego harcownika miotającego oszczepami.

Jest to cenny nabytek, przedstawiciel stylu świadczącego o zamiłowaniu mieszkańców pałaców dawnych Prus Wschodnich do stylu antycznego. Jej autorem jest Artur Puyt, znany i ceniony rzeźbiarz z Belgii. Rzeźba prawdopodobnie pochodzi z prywatnej kolekcji, jej wartość oceniana jest na około 26 tysięcy złotych. „Wojownika” będzie można w niedługim czasie podziwiać w zbiorach wystawnych Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie i jak zapowiedziała dyrektor muzeum pani Marta Wojciechowska, planowane jest zrobienie wystawy związanej z antycznymi odniesieniami dawnej pruskiej szlachty w ozdobach pałacowych.

Celnicy przechodzą specjalne szkolenia, by byli w stanie wstępnie ocenić wartość i wiek przewożonych dzieł sztuki. W ostatnim czasie na granicy z obwodem kaliningradzkim przechwycili m.in. ikony, zabytkowe monety, broń, zbiory biblioteczne.

1 thought on “„Wojownik” wzbogacił zasoby Muzeum w Kętrzynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *