29 października odbyła się również Sesja Rady Gminy Barciany, gdzie radni podejmowali uchwały w sprawach ustalenia wysokości podatku od nieruchomości i od środków transportu. Można to tłumaczyć, że przewidziane zostało podwyższenie danych podatków. W związku z tym radna Wiesława Antończyk zadała odpowiednie pytania dotyczące tej kwestii. Marta Kamińska, organ wykonawczy Gminy Barciany, nie kryła oburzenia na zadane pytania i według relacji w pewnych mediach „straszy” naszą redakcję pozwem sądowym.  

Nie jesteśmy obojętni na naruszanie naszego dobrego imienia, co wyciągniemy za pomocą prawnych narzędzi. Postanowiliśmy również odpowiedzieć na słowa wójt prostymi danymi z uchwał o Budżecie Gminy z roku 2018, 2019 i 2020. Tym razem jeszcze bardziej sprecyzujemy pewne kwoty, a na sam koniec zadamy otwarte pytania do pani wójt.

1.Całkowity koszt administracji publicznej w 2018 roku wynosił w zaokrągleniu 1 824 000 złotych. Na to składały się różne czynniki, między innymi płace pracowników administracji, opłaty bieżące takie jak prąd, VAT i inne wydatki związane z funkcjonowaniem urzędu.

2.Administracja publiczna według budżetu gminy Barciany w roku 2019 wynosiła w zaokrągleniu 2 338 000 złotych, z czego kwota wynagrodzeń i tym pochodnych wynosi 1 277 208 złotych. Kwota ta jest bliska całej kwocie wydatków na administracje publiczną w 2018 roku.

3.W 2020 roku według budżetu gminy administracja publiczna kosztowała około 3 908 000 złotych, z czego 1 766 041,26 złotych wynoszą same płace dla urzędników. Dodatkowo w tych kosztach odczytujemy, że 9 200 zł przeznaczono na podróże służbowe oraz 6 000 złotych na postępowania sądowe oraz prokuratorskie. Kwota samych płac wzrosła o prawie 500 000 tysięcy złotych i nie można się tutaj zasłaniać wzrostem płacy minimalnej. Koszt samych opłat dla urzędników wynosi prawie tyle samo, co całkowity budżet na administracje publiczną w 2018 roku.

Zaczynam się zastanawiać, jaki wynik mają postępowania sądowe i prokuratorskie, bo z doniesień informatorów wynika, że Gmina Barciany z pewnymi osobami przegrała sprawy sądowe. Zbadamy sprawę, lecz teraz poczuwam się do zadania publicznego pytania dla pani wójt Marty Kamińskiej. Ilu nowych urzędników/pracowników zatrudniła wójt we wszystkich jednostkach znajdujących się w Gminie Barciany? Jak duży jest wzrost urzędników/pracowników we wszystkich jednostkach znajdujących się w Gminie Barciany od 2018 roku do 2020 roku? Ile nowych stanowisk stworzyła administracja Gminy Barciany?

Liczę, jak spora część mieszkańców Gminy Barciany na wyjaśnienia, a nie szkalowanie i obrzucanie błotem rzetelnie pracujących współpracowników tworzących portal info-Kętrzyn24.pl. Liczę również, że pani wójt zreflektuje się nad swoimi wypowiedziami następnym razem.

40 thoughts on “Wójt „straszy” za pisanie prawdy?

  1. Pisanie sam ze sobą komentarzy wskazuje na poważne problemy z psychiką. Możliwe, że Majchera dzieci biły w szkole i powstała w nim jakaś dewiacja psychiczna. Trzeba powiedzieć wprost widząc jak się zachowuje jasno widać, ze jest chory

  2. Łysy Majcher to tylko potrafi opluć, burczeć pod nosem wulgaryzmy i myśli ze jest fajny. Poziom komentarzy na srygodniku to dno. Sam ze soba pisze. Moze trzeba go wyslac do wegorzewa. Z checia mu pomorze pobyt w izolatce tak przez kilka lat.

  3. Panie Redaktorze ,czy jest Pan pewien tych obliczeń?
    Bo nie mogę uwierzyć, że to co Pan napisał jest rzeczywistością?

  4. Paradne w tej gminie Barciany jest to, że decyzje w sprawie zwiększenia podatków dla mieszkańców gminy podejmują m. in. radni dla których głównym albo wręcz jedynym dochodem jest… dieta radnego. (źródło: oświadczenia majątkowe)

    1. Niech Pan nie bedzie złośliwy i nie zagląda bezczelnie komuś do kieszeni.
      Pana o pomoc nikt chyba nie prosił ,może to wystarcza tej osobie.
      Jeżeli Rada została wybrana w demokratycznych wyborach to tu nie powinno być żadnej dyskusji.
      Jeszcze jedno dla opamiętania ,bo to już nie pierwszy raz Pan to pisze ,życie niesie różne scenariusze.

      1. Masz rację ale chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi która komentujesz.? Pierwsze słowo tam chyba miało być „paradoksalnie”

      2. Jeżeli ktoś zdecydował się na to by być osobą publiczną to musi godzić się z tym, że będzie obserwowany nie tylko na sesjach ale także w życiu prywatnym. Będą oceniane jego kwalifikacje do podejmowania istotnych dla mieszkańców decyzji. Jeżeli ktoś nic nie zarabia to po prostu nie wie jak ciężko zarobić każdą złotówkę i jak ciężko rozstać się z tą złotówką, która wydawana jest następnie nie bardzo wiadomo na co.

          1. Nie uważałeś” mieszkańcu” w szkole. Nie „kogo” tylko „czyje”. Jeżeli już. No i „komentuję” a nie” komentuje”. A może się mylisz?

  5. Myślę, że takie koszty powstały przez niezbyt mądre zatrudnianie przereklamowanych „ekspertów” byłego burmistrza Kętrzyna oraz naciski z obozu Niedziółki na zatrudnienie swoich – żona wiceburmistrza. Pani Kamińska mamy nadzieje, że to się zmieni jak najszybciej i zrobi tam porządek!

  6. Ponoć pani wójt jest zastraszana przez kętrzyńską władzę, może potrzeba jej pomóc i zrobić porządek w Gminie ze spadochroniarzami?

    1. Pani wojt to potrzebna nauka kultury osobistej I publicznej . Zamiast pomagac boednym to dobija nawet sumienia nie ma swoim dlugi umaza daje prace itp moze ludzie pojda do sadu ktorzy as zastraszani I ponizani przez nią

  7. Widać, że Pani Wójt jest z PISu. Byleby świnie przy korycie się nażarły, a jakby ktoś śmiał odezwać się przeciwko, to postraszymy sądem.

  8. Po dyskotekach latała, niewiele pracowała i wójt została. Teraz straszy i to nie tylko w zamku nocą…
    Mamy- kadencję z duchami- nie tylko wakacje.

  9. Do tej sytuacji w gminie Barciany wybrałem kilka aforyzmów:
    1. „Charakter człowieka poznaje się dopiero wtedy, gdy staje się przełożonym” Erich Maria Remargue.
    2. „Jest bardzo niebezpieczne mieć rację w sprawach w których władza nie ma racji” Voltaire.
    3. „Szef instytucji ma dwa rodzaje współpracowników: tych, na których może liczyć i tych z którymi musi się liczyć>” Alfred Daniel Brunet. Pani wójt z Barcian do przemyślenia.

    1. Jednak nie będziemy dyskusji sprowadzać do poziomu kilkuletnich dzieci. (Mamo kogo to jest rower?). W sprawie właściwego użycia zaimków dzierżawczych: kogo, czyje odsyłam do SJP PWN lub SPP PWN.

      1. Jeżeli, żona pomaga (komentuje) to nie oznacza ,że mąż ma rację.
        Ja odsyłam do audycji Panów prof.Bralczyka i prof. Miodka .
        A jeżeli tak to będę zwracał uwagę na poprawność Pana wpisów Nie pod jednym „postem”Pan ich dokonuje.
        Jestem zwolennikiem poprawnej polszczyzny i nie znajduje usprawiedliwienia aby ją kaleczyc (jeżeli takie w jakichkolwiek tekstach wstępuje).
        Na koniec to zgoda ,ze osoba pełniąca służbę publiczną musi się liczyc z tym
        iż podlega szczególnej ocenie.
        Natomiast jak wszystko tak i ta ocena powinna mieć swoje granicę, dlatego jeszcze raz apeluje do Pana ,aby zachować umiar w tym zakresie.

  10. Czy RN zapyta w ZGK czemu spółka gminna nie przystępuje do przetargu na odbiór odpadów komunalnych w straznicy SG? Co jest powodem tak lekko oddanego mozliwego zysku? Gminnej spółce się nie opłaca? Ale kętrzyńskiemu przedsiębiorcy jakoś się opłaca od około 10 lat.

    1. Z mojego doświadczenia wiem, że ta nasza spółka gminna raczej chce pozbywać się pewnych obowiązków a nie sobie je przysparzać. Jako dowód podaję likwidację usługi sprzedaży energii cieplnej dla wspólnot mieszkaniowych w Drogoszach mimo, że w oficjalnych dokumentach spółki usługa ta w dalszym ciągu występuje. Złożyłem w tej sprawie skargę do rady gminy a ta oczywiście uznała, że nie posiada kompetencji do kontrolowania spółki, którą sama powołała do świadczenia tej usługi i przesłała skargę właśnie do rady nadzorczej. Mijają tygodnie i cisza. Czy trzeba się dziwić? Zważywszy, że prezesem jest jakiś emeryt z Kętrzyna a członkami rady nadzorczej to bodajże mieszkańcy Kętrzyna i Olsztyna to raczej nie Reprezentanta właściciela spółki i członka zgromadzenia wspólników (w jednej osobie) sprawa ta wydaje się w ogóle nie interesować. Taką to sytuację mamy w naszej gminie. A to jeszcze trzy lata.

      1. To jak Pan wytłumaczy fakt że spółka nie przystępuje do przetargu w tym miejscu zarówno za po poprzedniej władzy jak i obecnej? Prezesi się zmieniają, władza się zmienia a im się nie chce tak samo? Ktoś widocznie tam caly czas jest na ten sam? RN może to wychwyci?

    1. Oświadczenia majątkowe za 2019 rok – Tereszko Anna – umowa o pracę (przychód) – 105 673,07 zł – źródło BIP Barciany

        1. Janie ,czy w obecnej trudnej sytuacji finansowej gminy Barciany zasadne jest tak wysokie uposażenie sekretarza gminy. Może tak jak w szkolnictwie zacznijmy od sekretarza stażysty, który z z całą pewnością będzie tańszy w utrzymaniu i bardziej efektywny

  11. Mam pytanie do władz gminnych (wójt, przewodniczący rady gminy): Dlaczego uchwała o kolejnych podwyżkach podatków i opłat nie jest podawana do wiadomości mieszkańcom gminy? Nawet jeżeli jest to ogłaszane na tablicy ogłoszeń urzędu gminy to mało kto wie gdzie ta tablica jest. Moim zdaniem, i to jest apel do władz, informacja ta powinna być ogłaszana na tablicach wszystkich sołectw. A tak to dowiadujemy się dopiero gdy dostajemy nakazy płatnicze. Mało tego. powinny być podawane nazwiska radnych, którzy głosowali za podwyżkami, którzy byli przeciw i którzy „umywali ręce”czyli się wstrzymali. Mieszkańcy – wyborcy powinny wiedzieć jak sa reprezentowani przez swoich „wybrańców’

  12. Wracam kolejny raz do kwestii możliwości kontroli w ZGK Spółka z oo w Barcianach przez Radę Gminy ,przecież to oprócz stanowienia prawa miejscowego podstawowe uprawnienie Rady Gminy.
    Rzecz jasna iż każdy Radny posiada taką możliwość, ale zazwyczaj Rada Gminy dokonuje kontroli przy pomocy Komisji Rewizyjnej .
    Mało tego Organ który powołuje,oraz może dokonać likwidacji Spółki z oo ,nie możliwości przeprowadzic kontroli jej funkcjonowania,przecież to absurd .
    Jeżeli by tak było proszę o wskazanie na mocy jakich przepisów ten zakaz się opiera?

  13. Jak się nie mylę Uchwała o podatkach i oplatach lokalnych (ściśle powiązana z Budżetem Gminy na rok 2021), była podejmowana na Sesji 29 pazdziernka.
    Jest oczywiste ,ze powinno się wyjaśnić mieszkańcom Gminy jakiego rzędu będą płacić podatki i jak to się ma do roku 2020(podatki w tymże roku były wysokie).
    Jak również mieszkańcy Gminy mają prawo widzieć jak zachowali się ich przedstawiciele przy podejmowaniu tejże Uchwały.

  14. Może zacznę od faktów. Rację ma redaktor przytaczając proste dane i kwoty począwszy od 2018 do 2020 roku. Z liczbami radziłbym Kamińskiej nie dyskutować, bo są one w istocie rzeczy miażdżące dla niej samej, jak i dla gminy. Nie wiem czy dalej gmina udźwignie ciężar takich kosztów. Niech przestanie już mówić organ wykonawczy gminy (wójt Kamińska) o tym co zastał. Powiem brutalnie „wiedziały gały co brały” a szczególnie jej przyjaciel Majchrzak dobitnie to pokazał w kampanii wyborczej, a teraz biadolenie… Poczekajmy jeszcze rok, dwa i zobaczymy, czy wszystko będzie ładnie i pięknie jak to lubi przedstawiać zaprzyjaźniony dziennikarz z TK. Na razie pozyskała trochę pieniędzy i to fajnie, ale czy w następnych latach tak będzie to się okaże. Mogę tylko w tym miejscu powiedzieć, że gdyby tylko część tych pieniążków przykładowo 500000 zł wydano odpowiednio, to mielibyśmy ładną inwestycję i ktoś (wielu mieszkańców) w gminie by skorzystał, a potrzeb jest wiele, a tak zostały przejedzone przez jednostki. Nikt nie mówi że ktoś ma pracować za darmo, ale są granice rozsądku, a już tak rozpasana administracja to jest po prostu skandal. Może odniosę się do moich przedmówców, którzy mają tu wiele racji (HJM, Wyborca, Mieszkaniec, Jan) i jeszcze wielu innych. Macie państwo w większości rację, wasze spostrzeżenia i wywody są jak najbardziej trafne. Tylko co z tego ma wynikać, czy jesteśmy skazani na bylejakość i trwonienie naszych podatków przez następne trzy lata, czy należałoby powstrzymać ten koszmar. Wrócę może jeszcze do podwyżki za śmieci, przypomnę ( wzrost o 80%), tak wtedy chociaż można było znaleźć projekty uchwał na stronie Barcian ( oczywiście nie było żadnych kalkulacji), a teraz przed sesją październikową treści uchwał były nie aktywne. Domyślam, się że celowo, żeby mieszkańcy nie mogli zobaczyć. Zobaczyć to nie wszystko, ale przeanalizować i policzyć ile to poszło do góry. Przykładowo stawki podatku od nieruchomości od gruntów: pozostałych – 0,50 zł od 1 m2 powierzchni i tu rekordowy wzrost bo 25% (było 0,40 zł). Za całą uchwałą podatku od nieruchomości głosowali: Piotr Baran, Grzegorz Całuch, Janina Kostyk, Tamara Musiałowska, Leszek Puczkowski, Stanisław Symonowicz, (6 za), przeciw byli: Wiesława Antończyk, Wiesław Gajdowski i Mirosława Jasek (3 przeciw), wstrzymali się: Małgorzata Kłaczko-Dyjas, Krzysztof Kordowski, Agnieszka Kuczewska i Andrzej Szwajdych ( 4 wstrzymujących się).
    A teraz może kilka faktów odnośnie spółki. Zgromadzenie wspólników ( w jednej osobie) – organ wykonawczy ( wójt Marta Kamińska), RADA NADZORCZA – ORGAN NADZORU : Sebastian Cichy – od 29 marca 2019 r., Grzegorz Waldemar Prokop – od 29 września 2020 r. Stanisław Kulas – od 29 września 2020 r., prokurenci: Ilona Agnieszka Czerwińska od 26 czerwca 2020 r. – prokura łączna , Wioleta Blusiewicz Od 26 czerwca 2020 r prokura łączna. Jakby nie patrzeć nad wszystkimi pieczę ma wójt ( kiedyś Kozyra a teraz Kamińska). Albo wie, albo udaje że nie wie za co odpowiada. Jeszcze inna sprawa to to, że Rada Gminy powołała tę spółkę w 2016 r., Data rejestracji 13 grudnia 2016 r.
    Powołać mogła, a już kontrolować to nie, dziwne ale prawdziwe. To na razie tyle i szacunek dla Pani Wiesławy Antończyk, która ma jeszcze większe możliwości, bo jest chyba przewodniczącą Komisji Rewizyjnej, niech Pani robi swoje i nie daje się zastraszyć. Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Mamy już kolejny rok i tak duży wzrost podatków, posłużę się przykładem: kto miał powierzchnię 1000 m2 to płacił 400 zł a teraz zapłaci 500 zł.

    1. Wielki szacunek dla Nikodema za pracowite przedstawienie danych. Tak właśnie trzeba. W sposób zwięzły i bez emocji. (Ja nie zawsze tak potrafię). Pyta się Nikodem czy jesteśmy skazani na tą bylejakość jeszcze trzy lata? Jeżeli mieszkańcy poszczególnych miejscowości nie zaczną „rozliczać” swoich radnych to niestety tak będzie. Chciałbym zapytać skądinąd zacnych ludzi panów Symonowicza i Puczkowskiego dlaczego głosowali za podwyżkami? Jakie względy brali pod uwagę? Nie zwrócili uwagi, że te podwyżki w sposób nadmierny obciąży mieszkańców tej gminy? Że może to być przyczyną, że gmina w zastraszającym tempie się wyludnia? (Nieco ponad 4 tyś. mieszkańców).Sęk w tym, że zdecydowana większość mieszkańców po prostu o tym nie wie. Obecnie radni zupełnie nie wywiązują się z obowiązku spotykania się ze swoimi wyborcami, wysłuchiwania ich potrzeb. Porta Info Kętrzyn 24 to bardzo cenna inicjatywa ale jego zasięg jest niewielki. Mieszkańcy, szczególnie ci starsi, wierzą w to co przeczytają w papierowej gazecie. A z tym wiadomo jak jest. W grupie, niezależnych od miejscowych władz przyjaciół , zastanawiamy się nad zorganizowaniem i wydawaniem niezależnej. papierowej gazety obywatelskiej. Ludzie muszą sie przecież dowiedzieć jak jest naprawdę w ich gminach.

      1. Ma Pan rację, powinni wiedziec kto nimi kręci, kto na nich zarabia, kto weryfikowal dotychczasowe koszta? Co w nich brano pod uwagę? Jaka część tej opłaty pokrywala najem pojemników na odpady? Dlaczego po zakończeniu najmu opłata nadal jest taka sama? Dlaczego ZGK nie stara się zarabiać mając mu temu sprzęt i możliwości oddając przetargi? Powinni wiedzieć.

  15. W Kętrzynie radni mają kontrolować KTBS czyli spółkę miejską to co stoi na przeszkodzie aby w Barcianach zrobiono to samo z ZGK ? Ktoś w tej spółce pociąga za sznurki jeśli nie prezes? Czemu tak lekko oddaje się przetargi od wielu lat?

    1. W sprawie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych w gminie Barciany proponuję spojrzeć z drugiej strony. A mianowicie rodzi się pytanie dlaczego w tej sprawie zastosowano tryb „z wolnej ręki”? Wiadomo, że jest to tryb najmniej konkurencyjny po negocjacjach tylko z jednym wykonawcą. Wiadomo także, iż w tym przypadku muszą zachodzić aż 5 okoliczności> Moim zdaniem wystąpienie tych okoliczności było co najmniej wątpliwe. W tym przypadku zaproszenie do negocjacji skierowano do ZGK Sp. z o.o. w Barcianach. Następne pytania nasuwają się same. Dlaczego zastosowano tryb z wolnej ręki? Dlaczego zaproszenie do negocjacji skierowano akurat do ZGK? Tutaj chodzi o pieniądze mieszkańców gminy a więc sprawa powinna być dogłębnie wyjaśniona. Zamówienia udzielono 29 czerwca 2020r.

      1. A może rynek odpadów jest podzielony? Wg omówionych kryteriów? Kto co ma robić? Może któryś radny zada pytanie dlaczego do negocjacji odbioru odpadów w gminie zaproszono tylko ZGK, a ten zakład z kolei nie przystępuje do innych przetargów? Przypadek? Nie sądzę 🙂

      2. Tu nic dodać nic ująć.
        To tak się dba o interesy mieszkańców,apel do Rady kolejna kwestia ,która powinna w Spółce podlegać natychmiastowej kontroli przez Komisję Rewizyjną

        1. Nie rozumiem dlaczego w dobie koronawirusa gdzie dostęp do informacji publicznych jest ograniczona nikt nas nie informuje o podjętych krokach. Jedyny radny Malecki był aktywny zarówno na sesjach jak i w mediach, a dzisiaj nikt. Szkoda.

  16. Nie rozumiem, czym kierują się kandydaci na radnych w czasie wyborów. Jaka siła pcha ich do reprezentowania danej społeczności, bo oceniając ich po głosowaniach w czasie sesji, niestety, nikogo nie reprezentują, oprócz samych siebie. Tylko troje radnych miało odwagę nie głosować za podwyżkami. A pozostali? Przestraszyli się?Wstrzymanie się od głosowania jest tchórzostwem. Nie macie zdania, w tak oczywistej sprawie?

    1. Są radni co kieruja się dostałem do informacji, a w konsekwencji zyskiem z tego osiaganym. Przykładów nie trzeba wymieniać? Taki radny cieszący się zaufaniem (mający wtyki w wielu urzędach i spółkach) może więcej niż Kowalski czy mniej? Taki radny wie gdzie będzie potrzeba zainwestować więc wie komu podpowiedzieć. Ten radny sam wie w co inwestować bo ma informację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *