WYBORY 2023: Na kogo głosować? [FELIETON] – Magna Masuria

Na kogo głosować w wyborach parlamentarnych 2023, które odbędą się 15 października? To pytanie zadaje sobie wielu młodych dorosłych Polaków. Do wyborów zostało ponad 30 dni, a coraz więcej młodych osób po ukończeniu 18 roku życia nie chodzi lub nie chce uczestniczyć w wyborach politycznych. Co jest tego powodem? Czy naprawdę warto iść na wybory? – takie pytanie zadają sobie młodzi obywatele. Będąc członkinią Młodzieżowego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego również zadaje sobie to pytanie.

Każda partia polityczna jest dobrowolną organizacją społeczną o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu. Sytuację prawną partii politycznych w Polsce reguluje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej i Ustawa z dnia 27 czerwca 1997 r. o partiach politycznych.

Młodzi ludzie, w szczególności ci, który dopiero, co wchodzą w dorosłe życie, czują zazwyczaj brak płynących korzyści z głosowania na konkretne opcje politycznej. Również pojawia się bark przekonania, że ich głos jest ważny i może mieć jakieś korzystne przełożenie na życie społeczne. Wśród młodych obywateli występuje również brak odpowiedniego poziomu wiedzy o polityce tej ogólnopolskiej, a tym bardziej lokalnej, ale również pojawia się zjawisko braku poczucia potrzeby wpływania na władzę.

Według mnie, potrzebna jest zmiana spojrzenia i wyznawanie zasady, że każdy głos się liczy. Nie trzeba być omnibusem, żeby znać program wyborczy każdej partii, ale przed oddaniem głosu warto się z nim zapoznać. Wówczas łatwiej jest dokonać wyboru poprzez indywidualne oczekiwanie wyborcy. Pamiętajmy – Sukces jest wynikiem własnych decyzji – Eurypides.

Anastasia Scheiba

6 thoughts on “WYBORY 2023: Na kogo głosować? [FELIETON]

  1. Każdy głos się liczy. Głosuję na Koalicję Obywatelską.Zastanawiałam się i myślę że najlepszym kandydatem jest Maciej Wróbel.Jest młody ma zapał i wiedzę.Myślałam też o p.Homzie ale po tym co mi powiedziała znajoma z PO to szkoda na niego głosu.A na wybory trzeba iść koniecznie bo wybiorą za nas.

    1. Wróbel już się popisał w Kętrzynie i chyba wystarczy. Co się takiego wydarzyło w międzyczasie, że już jest fajny, hmm???

  2. Homza to tylko ciekawe zdjęcia na FB robi a to z kolegami z PeO a to z koleżkami z PiSu a od dzisiaj może nawet stanąć z nimi w alei z ministrami i z Rydzykiem. Na jedno wychodzi czy w kostiumie klauna czy bez. Szanse ma te same.

  3. Dobra gospodyni zn. Paslawska z trzeciej drogi. Podkreśla, że jest reprezentantką naszego regionu, miała interwencję poselską w sprawie problemu PUP Kętrzyn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *