Wyimaginowane obliczenia odpadów komunalnych w Barcianach – Magna Masuria

Wyimaginowane obliczenia odpadów komunalnych w Barcianach

94

Odwołana nadzwyczajna sesja rady gminy Barciany wywołała wielkie oburzenie u organu wykonawczego, który stwierdził, że gmina miesięcznie traci 60 tysięcy złotych na odpadach komunalnych. Jednak czy te 60 tysięcy przypadkiem nie ucieka na konto pani Wójt Kamińskiej? Przypomnijmy, że po roku sprawowania urzędu wójta, radni z jej komitetu wyborczego złożyli wniosek o przyznanie najwyższej ustawowej stawki wynagrodzenia.

Teraz w czasie podwyższonego stanu epidemii koronawirusa, została odwołana nadzwyczajna sesja rady gminy i wyszedł z niej mały potworek prawny. Uchwała o nowych stawkach wywozu za odpady komunalne. Wzrost cen o 80%. Niektórzy mieszkańcy, w tym rolnicy twierdzą, że jest to absurdalna podwyżka niepoparta żadnymi wyliczeniami.

Na stronie Urzędu Gminy Barciany wisi jedynie sama uchwała, bez żadnych wyliczeń ile co kosztuje i gdzie są generowane straty. Jakie wyliczenia przyjęła wójt w obliczeniu nowych stawek? Nikt nie wie. Miejmy nadzieję, że w najbliższych dniach Kamińska odpowie nam, na skierowane do niej pismo, bo sprawa jest poważna.

Brak szczegółowych wyliczeń to powód, aby uchwałę zaskarżyć do Sądu Administracyjnego. Wyrok z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku pokazuje, że mieszkańcy mają możliwość zmienić wyimaginowane obliczenia oraz stawki opłat narzucane przez organy wykonawcze gmin.

źródło zdjęcia: TVN24BIS

94 thoughts on “Wyimaginowane obliczenia odpadów komunalnych w Barcianach

 1. Czy wyjaśniono współpracę prywtego przedsiębiorcy z ZGK w Barcianach w kwestii odbioru odpadów i dzierżawy jego pojemników? Ile to gminę kosztuje?

 2. Jeżeli jest informacja w tej kwestii to proszę szerzej na ten temat.
  Coś tak tajemniczo byłoby dobrze to wyjaśnić?
  Apel do organów Spółki.

  1. Skoro odpady mają być odbierane od mieszkańców już posortowane w workach to ZGK nie musi dzierżawc pojemników ani usługi ich opróżniania specjalnymi pojazdami od prywatnego przedsiębiorcy, który jest rzekomo podwykonawca spółki gminnej. Chyba to idzie z podatków gminnych? Koszty sortowania odpadają koszty odbioru środkami będącymi we władaniu ZGK chyba byłyby niższe? Sprzęt własny jest. Nikogo nie trzeba dodatkowo utrzymywać.

 3. Wygląda na to,że pani Wójt chciała zastosować podobną taktykę jak z podatkami, niewiele tłumaczyć, zaproponować ile tylko można i wyszła z tego podwyżka ok. 25%, a w niektórych pozycjach nawet 29%. Już wcześniej na temat Barcian można było znaleźć mnóstwo wypowiedzi, bardzo trafnych spostrzeżeń i wniosków w artykułach z poprzednich tygodni i dni na tej stronie: „Majchrzak – zacznij być rzetelnym dziennikarzem”, „Plotki, kłamstwa i hejt!”, „Do czego zdolni są ludzie obecnej władzy?”, ” Awantura o sesję w Barcianach”. W polemikę włączali się też zwolennicy obecnej pani Wójt, ale bez żadnych argumentów. Tyle spraw tu wyszło na jaw, niektóre bardzo oczywiste, a o innych niektórzy mogli nie wiedzieć. Możecie państwo sobie poczytać i próbować to wszystko poukładać. Jedno jest pewne kalkulacji za odpady jak nie było tak i nie ma, więc proszę sobie wyobrazić, jaka to niby miała być sesja. Uchwała – zaklepanie (czytaj przegłosowanie) i niech „ciemny lud” płaci, a potem jeszcze w nagrodę wyjazd do Kazimierza Dolnego. Przykładowe wyliczenia – jak mogą się kształtować koszty wywozu śmieci na gospodarstwa domowe, więc pozwolę je tu przytoczyć: 5-osobowa rodzina zapłaci więcej o 60 zł miesięcznie, a rocznie o 720 zł więcej, 4-osobowa o 48 zł więcej miesięcznie, a rocznie 576 zł więcej, 3-osobowa o 36 zł więcej miesięcznie i o 432 zł rocznie więcej, 2-osobowa o 24 zł miesięcznie więcej i o 288 zł rocznie więcej, osoby samotne o 12 zł więcej miesięcznie i 144 zł więcej rocznie. Te liczby są na tyle przemawiające, że do tej podwyżki trzeba podejść na poważnie, a nie robić z tego jakiejś komedii , czy kabaretu.

 4. Wszyscy jesteśmy wyborcami. Może niedobrze się stało, że nie odbyła się ta sesja nadzwyczajna. Dlaczego? Prawdopodobnie proponowana uchwała zostałaby przegłosowana. Zdaje się, że zwolennicy pani Kamińskiej już mają większość i oni przegłosują wszystko co im podsunie. Nawet przystąpienie do związku miasteczek czy czegoś tam w Włodzimierzu Górnym czy Dolnym. Tak przyjęta uchwała (bez kalkulacji) nie miała najmniejszej szansy na utrzymanie się w obrocie prawnym. Wojewoda prawdopodobnie by jej nie uchylił (nieistotne naruszenie prawa). Więc zostałaby zaskarżona do WSA. Tutaj nie miałaby najmniejszej szansy. To wszystko trwałoby kilka miesięcy. Tak więc 60 tysięcy złotych miesięcznie pozostałoby w kieszeniach mieszkańców Barcian i nie zostałoby zmarnowane. W tym miejscu polecam mieszkańcom zapoznanie się z budżetem gminy na 2020r. i porównanie o ile zwiększyły się wydatki na administrację. Tutaj trzeba szukać strat a nie w kieszeniach podatników.w

  1. Wyborca słusznie pisze o wielu sprawach, cieszę się, że dostrzega zagadnienia ważne dla gminy Barciany.
   Nie rozumiem przede wszystkim mechanizmu zależności na poziomie gminnej polityki.Wybrali radnych sąsiedzi i to ich interesu radni powinni strzec. Zwolennicy wójt rzucają się do gardeł przy każdej próbie wyrażenia innego zdania. Bezmyślnie i tępo wpatrzeni w kobietę, która w swoim CV nie ma co wpisać.Ludzie chcieli zmiany, więc zawierzyli nikomu nieznanej Marcie Kamińskiej. Dlaczego radni nie pochylili się uważniej nad podwyżką podatków? Tego nie wiem. Może przerwa między sesjami pozwoli przyjrzeć się staranniej sprawom Gminy. Nie warto zaprzedawać się władzy, lepiej mieć własne zdanie, nawet kosztem złej prasy w Tygodniku kętrzyńskim.

   1. Ja także nie rozumiem tego co się dzieje wśród radnych. To znaczy tak trochę rozumiem radnych, dla których głównym źródłem dochodów są diety radnego i dzięki udziałowi w komitecie pani Kamińskiej zostali radnymi. Tutaj dziwię się wyborcom. Może nie mieli innego wyboru? Ale w radzie są także ludzie z poważnym dorobkiem życiowym: właściciele świetnie prosperujących gospodarstw rolnych czy osoby prowadzące działalność gospodarczą na własny rachunek, osoby posiadające solidne wykształcenie. Kochani. Musicie uwierzyć, że to Wy rządzicie a nie organ wykonawczy – wójt. Nie jesteście tam dla pani Kamińskiej ale dla swoich wyborców – Waszych sąsiadów. Nie dajcie się przekonać, że nie macie prawa wnosić poprawek do projektów uchwał, że nie macie prawa kontrolować urzędu gminy czy spółki komunalnej. Takie prawo daje Wam ustawa i statut gminy. Jeżeli tego nie chcecie to widzę jedno wyjście – uchwałę o samorozwiązaniu
    rady. Może wówczas wyborcy – mieszkańcy gminy Barciany będą rozważniejsi w wyborze swojego przedstawiciela.

 5. Szanowni Panowie(jeśli by była w tym gronie Pani to bardzo przepraszam),podnosicie wiele slusznych uwag , spostrzeżeń nawet zarzutow.
  Ale pewne kwestie są nie uprawnione mało są delikatnie mówiąc nadużyciem .
  Dlaczego tak uważam np.stwierdzenie iż Rada Gminy cyt.”rzadzi” ,a nie organ wykonawczy jakim w tym przypadku jest Wójt nie jest prawdziwe.
  Przepraszam Rada jest organem stanowiącym (uchwalodawczym),
  Wójt jest organem wykonawczym
  Nie wydając się w polemikę na temat ważności czy godności,każdy z tych organów (przepisy definiują tyko dwa Radę i Wojta) ma określone enumeratywnie zadania w Ustawie o Samorządzie Gminnym.
  Nikt nie kwestionuje ,że w realizacji zadań własnych Gminy Wójt podlega wyłącznie Radzie Gminy(Art.30 ust.3.Ustawy o Samorzadzie Gminnym.

  Mam prośbę, apel aby nie dokonywać ocen ani określać statusu społecznego tylko na podstawie stanu posiadania,wyksztalcenia.
  Pełna zgoda że Radni tak samo Wójt to nasi przdstawiciele których przy pomocy „kartki wyborczej” ustanowiliśmy do zarzadzania Gmina .
  Zbliżając się do końca nie ma w tym chyba nic dziwnego,że mamy określone oczekiwania od naszych przedstawicieli zasiadających w organach Gminy.

  1. Każdy ma prawo do własnej oceny. Jeżeli pisałem, że w sprawach zadań własnych to rada „rządzi” to miałem na myśli, że rada podejmując stosowne uchwały decyduje o wszystkich sprawach przypisanych jej w ustawach a wójt to wykonując podlega kontroli rady. Np. to rada decyduje o wysokości podatków czy wysokości opłaty za gospodarkę odpadami a wójt musi to wykonać. Co do oceny pracy radnych to każdy kto zdecydował się na bycie osobą publiczną musi wiedzieć, że będzie cały czas podlegał ocenie i to nie tylko w sprawach publicznych ale także prywatnych. Jeszcze w sprawach oceny to mam taki sposób: zawsze zastanawiam się czy daną osobę zatrudniłbym w mojej firmie. Ważna rzeczą jest wiarygodność. Jeżeli w ulotce wyborczej pani Kamińskiej czytam: „9.Rezygnacja ze zbędnych kosztów zarządzania jednostkami gminnymi (rady nadzorcze itp)” i widzę jak wzrosły wydatki na administrację publiczną to co mam myśleć?

   1. W większości zgadzam się z Wyborcą, bo to są, wydaje się sprawy oczywiste dla tych którzy wiedzą co to samorząd gminny. Dodam jeszcze jedno zdanie odnośnie pani Kamińskiej i pytania Wyborcy – co o tym ma myśleć – otóż obecna pani Wójt nie wiedziała chyba co pisze w ulotce, tak jak i teraz wydaje się, nie wie czasami co robi. Pewne sprawy najprawdopodobniej przerosły panią, co próbuje rekompensować pan RM w TK całą serią zdjęć. Podkreślę tylko, że każdy ma rzeczywiście prawo do oceny pracy radnych i wójta.

 6. Oczywiście, że ważniejszy od poświadczonego papierkiem wykształcenia jest stan umysłu, aspiracje, chęć zmiany.Raczej kwestią niepokojącą społecznie jest brak ambicji, stagnacja. Ludzie, którzy niewiele pragną (nie chodzi o konsumpcjonizm), nie dążą do samorozwoju, nie będą widzieli potrzeb innych. Radny, nawet gminny, powinien posiadać krytyczny umysł i dostrzegać zmiany w świecie, a przede wszystkim uczyć się i uczyć.

  1. Najgorzej gdy taka nauka dąży do samozaspokazjania swoich potrzeb biznesowych. Jedyne pragnie to władza i korzyści. Ani wykształcenia ani wlasciwego doświadczenia tylko plotki i znajomości. Dzieki temu można nawet na chwilę zostać wicestarostą? Można.

 7. Może czlowiek nie wiele z polityki rozumie.
  Radnym powiatowym został wybrany w wolnych wyborach.
  Działalność gospodarcza prowadzi.
  Natomiast nie może być i mam nadzieje, że nie jest aby był gdziekolwiek i przez kogokolwiek preferowny( chodzi o Olenkowicza,ktory po puczu bardzo krótko był v-ce Starosta czasami tak bywa???).

  1. Przypomnieć w tym miejscu należy że zarząd w tym starostę i zastępcę wybierają spośród siebie radni. W tamtym czasie po puczu jak to żeś nazwał, w mieście Ketrzynie rządził wiadomo kto (z PSL) i do tej rewolucji doprowadzil razem z popierajaca go grupka hamulcowych w śród nich czołowym był ów radny (z PO), ktory jest przedsiębiorca mający firmę śmieciarek obslugujacych na terenie Kętrzyna i oczywiście gminy Barciany, gdzie rządził były wójt. Przypadek?

 8. Już wyjaśniam,a kto razem z Hecmanem ,Wisniewskim,Pieniakiem((Panie Prokop i Kochanowski dzisiaj pracuje w PUP i knuje z Kulaskiem mając się bardzo dobrze!?)
  Spowodował odwołanie Pana Niedziolki z stanowiska Starosty w lutym 2018 roku.
  Jak najbardziej do tego towarzystwa należał Olenkowicz.

 9. Również trzeba pamiętać, że Rada Gminy to organ Gminy który, oprócz stanowienia prawa ma zadania KONTROLNE !
  Działając w tym zakresie poprzez Komisję Rewizyjną

 10. Z Panem Edwardem się w zupełności zgadzam.
  Natomiast politykę nawet na najniższych szczeblach, trzeba umieć uprawiać.
  Jeżeli nie to kury…….. !!!,mawial jeden Z Ojców Niepodległości.

   1. Cezary wskazał przecież że tak mawial jeden z Ojców Niepodległości a Piłsudski do takich szczególnie zalicza.
    Rzeczywiście kury macac takim sprzedawczykom.

  1. Oczywiście, że trzeba być czujnym, a szczególnie radni, którzy nad tym projektem uchwały się pochylą. Tyle co tu się dostało barciańskiej władzy, więc myślę, że wyciągnie właściwe wnioski. Po chyba już miesiącu dyskusji na ten temat, większość ma już bardzo dużą wiedzę, ale gmina nadal chyba pracuje nad kalkulacją, której rzeczywiście jak nie było tak i nie ma. Bądźmy wszyscy czujni.

   1. Czunosci nigdy dosyć. Zapytajmy czy aby na te koszta nie ma wpływu podpisana umowa zbyt dlugoterminowa z prywatnym przedsiębiorca? Gminny ZGK nie może być teraz samodzielne?

   2. Doją nasza gminę nadal, a to śmieci a to wynajem pojemników do ich odbioru, a to pojazdy do ich obsługi. Ludzie czy liczył ktoś ile to nas kosztuje hajsu?

    1. Prawdopodobnie Rysiek policzył, skoro zdecydował się na utworzenie spółki i jej doposażenie m.in. w Radę Nadzorczą, śmieciarkę, kubły, podnajem itp. Zapytaj Prezesa czy tak jest naprawdę?

   1. Oczywiście, ze nie 10.05 bo senat przeciagnie termin na maxa i bedzie inny termin. Ale to prezydenckie som wybory nie samorządowe:)

 11. Nie sądzę aby ten proceder trwał nadal?
  Mamy dobrego nowego Wojta(Wojt)= Zgromadzenie Wspólników najwyższa władzę Spółki.
  Nowego Prezesa,nie wiem co tam z Rada Nadzorcza.
  Chyba ,że są inne przyczyny dla których nie można uporządkować, kwestii zwiazanych z podwykonawca oraz wynajmujacymi

  1. Jeśli dziś segregacja ma polegać na zbieraniu wszystkiego we właściwych workach to po co komu firma zewnetrzna ze specjalnym pojazdem czy też przystosowane do niego pojemniki? Zbędny wydatek. Rada Gminy chyba weźmie to pod uwagę że to nadużycie w przypadku workowanych odpadów.

 12. A pani Wójt w Barcianach zdecydowała o zakupie maseczek ochronnych dla wszystkich mieszkańców gminy. Ilość maseczek przeznaczonych dla mieszkańców została określona na podstawie złożonych wcześniej przez mieszkańców deklaracji dot. wywozu odpadów. Do każdego gospodarstwa dostarczona zatem zostanie ilość maseczek zgodnie z zadeklarowaną liczbą osób zamieszkujących w danym gospodarstwie domowym. Fajnie, tylko niech nie zapomina, że zakupiła to z naszych wysokich podatków (które wzrosły o 25%) i prognozowanych już „bardzo wysokich” (80% wzrostu) opłat za wywóz odpadów. A pomysł bardzo chytry, bo będzie wiadomo, że jak ktoś nie ma maseczki to nie płaci dotychczas za odpady. Jest w tym jednak małe „ale”, a jak ktoś sobie sam uszył, to już nie zostanie złapany, więc urzędnicy i tak muszą to sprawdzić, kto nie złożył deklaracji.

 13. Rzeczywiście jeżeli zbierano by odpady w naszej Gminie do worków odpowiednio oznakowanych to wystarczy prosty pojazd.i nie są potrzebne pojemniki.
  A koszty odbioru byłby znacznie mniejsze.
  Argumentów, że u nas musi być drożej bo w ościennych Gminach jest podobnie(absurd !).
  A Panu Olenkowiczowi ,jeżeli ma z ZGK Spółka z oo,umowy wypowiedzieć
  w możliwie szybkim terminie.
  Również dokonac dokładnego audytu w/w umów!?

    1. Nie zmienic a nadzorowac obecną. Znajomości z wlascicielem prywatnej firmy nie mogą być ważniejsze od ekonomiki ZGK.

  1. W Kętrzynie w domkach przeszli na worki i jest ok. Ciągnik odbiera kolorowe worki z posegregowanymi odpadami. Nie ma hałasu odbierania szkła, czysto, szybko i bez halasliwych smieciarek.

 14. Kosztuje pewnie nie małe ludzie z zewnatrz na czele z Radca Dariuszem Baczkiem .
  Gminę kosztuje czyli mieszkańców,którzy płacą nie małe podatki (podwyżka na rok 2020r. podatków o 25%).

 15. Proszę podać w jakim rejonie Kętrzyna bo to sie wydaje być dobry pomysł, który mona przenieść na nasz grunt.
  To będzie dużo taniej i bez „pomocy „Olenkowicza ,ale trzeba przemyśleć jak to zorganizować w budynkach wielorodzinnych.

  1. W całym Kętrzynie przy posesjach odbior jest w systemie workowym, mozliwe ze wspólnoty też mogą tak zadecydować.

   1. Co Wy wypisujecie? Ketrzyn może zbierać w workach bo ma sortownie! Barciany niestety nie, bo jak mogła być to krzyczeliście ze nie chcecie!

    1. Stoją kubły na plastik papier i szkło? I sortowni nie ma a zbiorka selektywna jest. To teraz różnica będzie taka że te sortowanie odbierane są w workach. A niesortujacy będą wrzucać do ogólnego.

  2. Jeśli jest wspólnota mieszkaniowa wystarczy wydzielić miejsce składowania segregowanych odpadów i w dniu ich odbioru widać udostępnić ich odbiór. Cicho bez brudów wokół pojemników bez hałasu. Taniej bo prościej bez specjalistycznych pojemnikow i pojazdów. Wystarczy ciągnik i przyczepa.

 16. Ten artykol równie dobrze mógłby miec brzmienie;
  Odwołana nadzwyczajna sesja rady gminy Barciany wywołała wielkie oburzenie u organu wykonawczego, który stwierdził, że gmina miesięcznie traci 60 tysięcy złotych na odpadach komunalnych. Jednak czy te 60 tysięcy przypadkiem nie ucieka na konto prywatnego podwykonawcy ZGK ? Przypomnijmy, że od lat sprawowania urzędu przez poprzedniego wójta, prywatny podwykonawca odpłatnie dzierżawi pojemniki oraz odbiera odpady na terenie gminy.
  Teraz w czasie podwyższonego stanu epidemii koronawirusa, została odwołana nadzwyczajna sesja rady gminy i wyszedł z niej mały potworek prawny. Uchwała o nowych stawkach wywozu za odpady komunalne. Wzrost cen o 80%. Niektórzy mieszkańcy, w tym rolnicy twierdzą, że jest to absurdalna podwyżka niepoparta żadnymi wyliczeniami.

  Na stronie Urzędu Gminy Barciany wisi jedynie sama uchwała, bez żadnych wyliczeń ile co kosztuje i gdzie są generowane straty. Jakie wyliczenia przyjęła wójt w obliczeniu nowych stawek? Nikt nie wie. Miejmy nadzieję, że w najbliższych dniach Kamińska odpowie nam, na skierowane do niej pismo, bo sprawa jest poważna.

  Brak szczegółowych wyliczeń to powód, aby uchwałę zaskarżyć do Sądu Administracyjnego. Wyrok z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku pokazuje, że mieszkańcy mają możliwość zmienić wyimaginowane obliczenia oraz stawki opłat narzucane przez organy wykonawcze gmin.
  Czy Rada Nadzorcza wie że można taniej bez wynajętych pojemników bez kosztów firmy zewnętrznej? ZGK nie posiada własnych pojazdów którymi możnaby odbierać śmieci? Do odbioru selektywnych odpadów w workach wystarczy ciągnik z przyczepą i pracownik gminy! Nie musi to robić prywatna firma. Czy ktoś się tym wreszcie zajmie?

  1. Pytanie zasadnicze – czy w naszej spółce w czasach byłego wójta i prezesa był zatrudniony jakiś ukryty podwykonawca do użyczania pojemników i odbioru odpadów. Jeżeli tak to za jaką odpłatność?

   1. Nie ukryty w gm. Barciany odbior odbywał się na podstawie zawartych umów o świadczenie usług. Zadania
    realizowane były przez:
    a) Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Barcianach
    b) Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej PGK ,, Komunalnik” w Kętrzynie
    c) Firmę Handlowo – Usługowa ,, Kuba” w Kętrzynie.
    Pada tylko pytanie ile to kosztuje dodatkowo skoro można inaczej? Po co zawierać umowy z firma prywatną jeśli można odbierać w workach?

 17. Z tą prywatną firma należy w trybie nagłym wyjaśnić.
  Wiadomo ,że chodzi tutaj o Pana Olenkowicza .
  Dobrze się dzieje ,iż mieszkańcy zaczynają (myślę w trybie ustawy o informacji publicznej)konkretnie na piśmie pytać bo Gmina to nic innego jak Wspólnota.
  To nie jest zabawa musimy sami tego pilnować nikogo nie pomawic nie straszyć (Radę,Wojt)referendum,ale przypominać że czas Kozyrow minąłl i zawsze podkreślam jako Wspólnota możemy sięgnąć po mechanizmy jakie nam daje demokracja.

  1. Skończyły się czasy wszechmogacych kolegow.Informacje publiczne są publiczne a nie koleżeńskie ugadywanki miedzy swemi Krzyś Zbyś i Rys a cała reszta to Łosie.

   1. Zaczęły się czasy nowych kolesiów Wójtowej. Macher robi gazetę za dużą kaskę. Żona zastępcy burmistrza z Ketrzyna dyrektoruje w GOK. Szwagier telewizję w spółdzielni kręci. Wójcina ma najwyższe możliwe pobory…
    I tylko straty w gminie rosną i rosną i rosną…

 18. No i mamy sesję Rady Gminy Barciany, a punktem kulminacyjnym jest projekt uchwały w sprawie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W dalszym ciągu nic się nie zmieniło, bo została przedstawiona podwyżka o 80% no i oczywiście bez żadnej kalkulacji i uzasadnienia. Zadłużenie gminy nadal rośnie i próbuje się to łatać obciążając kosztami mieszkańców. Jest to po prostu SKANDAL!!! Sesja ma się odbyć we wtorek bez udziału publiczności.

 19. Tylko można wyrazić zdumienie że,taka jest determinacja projektodawcy a może upór nie wiadomo z czego wynikajacy ,aby nic nie zmieniać w projekcie uchwały!?
  Dobrze,że to tylko projekt i Rada może to zupełnie zmodyfikować albo skierować do Komisji aby to powtórnie.przepracowac,bądź odrzucić w calosci
  Tak pozostaje wszystko w gestii Rady Gminy.
  Czekamy na rezultat prac RADY ? do wtorku ,ufajmy że zwycięży interes mieszkańców naszej Wspolnoty.

 20. Tyle pisano pytano na temat ” wspolpracy”firmy Pana Olenkowicza czytaj”Kuba ” to zprzeczano próbowano ośmieszać.
  A „Czytelnik” nam sprawę rozjaśnil, a nawet dodał iż „Komunalnik” Kętrzyn też „wspolpracowal” czy ” „współpracuje” z ZGK Barciany .
  Dlatego apeluje do organu Spółki jakim jest Zgromadzenie Wspólników czyli Wójt Gminy ,aby w/w kwestię w trybie natychmiastowym wyjaśnić .
  Bo jeżeli tak było należy przypuszczać że nadal trwa ,to musimy mieć jasność czy jest to proceder korzystny dla Gminy?

 21. Chyba nie będzie problemu z wyjaśnieniem tego ponieważ były kierownik ZGK ,nadal lprawdopodobnie pracuję w tej firmie .

 22. To.jest zupełnie oczywiste ,ze wyjaśnienie jak napisano w ostatnim akapicie potrzebne jest po to aby rozwiać wszystkie wątpliwości?
  Na jakich zasadach została zawarta,,czy jest potrzebna!? a na koniec czy nie powoduje iż propozycje stawek za odbiór są tak wysokie..
  Nie sądzę aby właściwym organom Spółki na tym nie zależało.

  1. Zawarta została na podstawie przetargu lub konkursu ofertowego. Z pewnosia wszystko legalnie, cena najniższa lub jedyną oferta, tylko zasadność nie jest oczywista. Chodzi o to czy jest potrzeba dzisiaj gdy ceny wędrują do góry a segregacja w 100% spoczywa na mieszkaniu płacącym jeszcze za odbiór gotowego produktu. Dziś odbiór w workach nie wymaga oby odbierający miał specjalistyczne śmieciarki. Dziś wystarczy ciągnik z przyczepą i 2 pracownikow ZGK. Wszyscy będą zadowoleni.

  2. Pojawiające się wątpliwości dotyczące podwykonawców może wyjaśnić były prezes Sapela lub Rada Nadzorcza

 23. Powiem tak, mieszkańcy gminy Barciany mają już tego dość. Dość zabawy w chowanego – jak do końca tygodnia nie będzie kalkulacji to zawiązuje się komitet referendalny. To są jakieś kpiny, informacja o wcześniejszej sesji ukazała się chyba 19.03.2020 r. i tam był w porządku obrad projekt tej uchwały ….. i żeby przez ponad miesiąc czasu nie można było przedstawić kalkulacji – to jest skandal. Pani Wójt ma mieszkańców za idiotów(przepraszam za wyrażenie)? Przecież na chłopski rozum coś z czegoś musi wynikać, to po pierwsze, a po drugie czy to są jakieś tajne/ poufne informacje? Mieszkańcy chcą wiedzieć za co mają płacić a nie wedle widzimisię pani Wójt. No i co będzie wynikało z przystąpienia Gminy Barciany do Stowarzyszenia pod nazwą Unia Miasteczek Polskich. Bo to wygląda, że jest taka bardzo ważna sprawa, skoro jest takie dogłębne uzasadnienie. Wreszcie czyje interesy reprezentuje pan Majchrzak? Mieszkańców, pani Wójt, czy też swoje, bo o podwyżkach ani słowa, tylko atak na przewodniczącą jakoby była winna strat w budżecie za odwołanie sesji. Wreszcie apel do wszystkich radnych – stańcie na wysokości zadania i podejmijcie uchwałę zgodnie z waszą wiedzą i oczekiwaniami mieszkańców. Bo też zastanawiam się, czy radni mają jakąś kalkulację?

 24. W sobie piszecie ,drzycie co przyniesie każdy nowy dzień, a decydenci albo nie chcą a może nie mają koncepcji jak się za to zabrać!?
  Jeżeli by tak bylo to trzeba uruchomić mechanizmy kontrolne i tyle.
  A może spowodować kontrole z zewnatrz ,żeby te pozostałości po Kozyrze i kolegach wyjaśnić.
  Bo te umowy z Olenkowiczem oraz Komunalnikiem mogą być ciekawa lekturą Przy okazji warto by było wrócić do działalności ZUDiZ pod kierownictwem Otacza..

 25. Dość tego pisania przeprowadzić kontrole w ZGK Barciany i tyle a nie.blokowac np Komisję Rewizyjną która reprezentuje w myśl Ustawy o Samorządzie Gminnym Organ stanowiący i kontrolny jakim jest Rada Gminy.

  1. Kontrola zawartych umów nic nie da, wszystko było pewnie zgodne z przepisami. Jednak zasadność utrzymywania współpracy z prywatnym przedsiębiorca jest dzisiaj pod znakiem zapytania. Po co kontynuować taką współpracę jeśli sposób odbioru odpadów może się diametralnie zmienić. Dziś odbiór może być prostszy i mniej kosztowny. Workowe segregowanie nie wymaga odbioru przez śmieciarki. To niepotrzebny wydatek. Dziś wystarczy zwykły ciągnik z przyczepą i pracownicy ZGK. Szukajmy oszczędności. Mieszkańcy płacą za ta usługę więc mają prawo wyboru.

   1. W Kętrzynie w osiedlach domków jednorodzinnych zmieniono zasady odbioru segregowanych odpadów na worki kolorem oznaczone. Nareszcie nie ma bałaganu bo nie ma „gniazd” na osiedlu, właściciel wystawia swoje odpady przed posesja w wyznaczonym dniu. Nie ma odrzucania śmieci przez przedsiębiorców pod gwiazdami. W gminie może być dokładnie to samo. Wspólnoty wielorodzinne pewnie też mogą podejmować takie decyzje. Polecam.

 26. Pełna zgoda ,ale trzeba sprawdzic wszystkie wątki łącznie z działalnością
  Oracza , który w garazu miał mały CPN w tamtym czasie a Zakład zostawił z długami i dał nogę do Srokowa.
  Jeżeli chodzi o odbiór odpadów to jest poza wszelką dyskusja mieszkańcy płacą i bezwzględnie mają prawo do wyboru w jakiej formule odpady będą odbierane.
  Tu pozostaje liczyć na madrosc i roztropności Rady Gminy, SESJA 28 bm zaczekajmy ?

  1. Nie czekamy a idziemy na radę. Jeśli nie można wejść do środka nikt nie zabroni stać przed budynkiem. Sprawa wysokich kosztów odbioru odpadów i platnosc prywatnej firmy która dzisiaj jest zbędna to priorytet.

 27. Każda metoda perswazji jest dobra ,byle w granicach prawa.
  Zupełnie poważnie tu apel do Rady Gminy Szanowni Państwo to już teraz tylko od was zależy czy uchwała zostanie i w jakim kształcie przyjęta ,zmodyfikowana czy oddalona do dalszego przepracowania.
  Bo przyjac w kształcie zaproponowanym przez projektodawce to byłby zwyczajny SKANDAL!!!

  1. A każda metoda wygrywanych przetargów na odbior odpadow jest zgodna z prawem? Np. ustalone stawki między swemi? Można? Czy nie można?

 28. Podobno już jutro w poniedziałek 27.04.2020 r. mają być komisje, więc radni powinni uchylić nam rąbka tajemnicy. O to prosimy, a jednocześnie liczymy na poważne podejście do tematu, bądź co bądź jesteście państwo reprezentantami mieszkańców gminy. Prośba dotyczy wszystkich radnych, bo cała sprawa dotyczy wszystkich mieszkańców łącznie z naszymi dziećmi, za których opłaty za odpady będą też pobierane. Cieszę się tylko, że wśród mieszkańców jest taka determinacja by dopilnować tych opłat. Nikt od tego nie chce się zapewne uchylać, ale płacić stawek z „kosmosu” też nie. Prosimy więc o głęboką analizę i rozważenie różnych wariantów byleby były korzystne dla nas podatników. Radni i ich rodziny, znajomi też płacą więc temat jest dla wszystkich bardzo istotny.

  1. Na radzie powinno się poruszyć zasadność kontynuowania współpracy ZGK z prywatną firma odbierającą odpady i generowanych przez to kosztów!

 29. Jutro o 13.00 w hali sportowej ul. Nowa 1A odbędzie się sesja rady gminy, na której będą prace na temat projektu uchwał w sprawie: 
  1. metody ustalania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stawek opłat oraz terminów, częstotliwości i trybu ich uiszczania.
  2. wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz warunków i trybu składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
  3. górnych stawek opłat za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

  Warto posłuchać i zadać pytania:
  1. Czy radni ustalając górne stawki opłat za odbiór odpadów wiedza ile kosztuje obecny sposób odbioru który jest od lat stosowany?
  2. Czy zrobili symulację kosztów odbioru odpadów w systemie workowym?
  3. Czy znają koszty ponoszone w zwiazku z platnosciami podwykonawcom tym prywatnej firmy?

  1. To dzisiaj o 13.00 wtorek 28.04. Rada gminy. Tam trzeba być. Ul. Nowa, przy szkole. Mieszkańcy gminy bądźmy tam razem. Bierzmy maseczki idźmy zapytać jak długo będziemy placic za brak ekonomicznego myslenia, nie musi byc tak jak bylo zawsze!!!!

 30. Dzisiaj na Sesji Rady Gminy Barciany ,sądzę iż wszystkie aspekty związane z odbiorem odpadów zostaną uwzględnione.
  To będzie bardzo ważny sprawdzian spoleczny.

 31. No może ktoś wie ile w Barcianach bedziemy płacić za odbiór odpadów!?Bardzo proszę uchylić tej wiedzy mieszkańcom Gminy.

  1. Jak zrezygnują z dzierżawy prywatnych pojemników i odpady będą odbierane indywidualnie z gospodarstw w workach przez pracowników ZGK koszty napewno będą niższe.

 32. Nie wiem jaka stawka za odbiór odpadów została uchwalona przez Radę.
  Natomiast jeżeli pozostała taka wysokość jak w projekcie uchwały to trzeba się zastanowić nad zaskarzeniem Uchwały( to po pierwsze.)
  Kwestia druga to trzeba rozważyć możliwość ogłoszenia przetargu.na odbiór odpadów,przecież nie musimy korzystać w tym zakresie z usług ZGK Spółka z oo w Barcianach.
  Chyba mamy prawo skorzystać z dywersyfikacji usług a nie płacić horendalne sumy .

 33. Oczywiście nie może być tak żeby mieszkańcy doplacali poprzez zawyżone stawki usług czy dostarczanych mediow do działalności gminnej Spółki Komunalnej .
  Wcale nie ma przymusu aby nasza Wspólnota musiała korzystać z bardzo drogich usług.
  Nigdy nikt ,a szczególnie władze Spółki nie.przedstawily racjonalnego planu oszczędnościowego ,dotyczące go działalności Spółki?
  A jeżeli tak to apel do Rady Gminy Barciany,aby rozważyć likwidację ZGK Spółka z oo (bo to należy do wyłącznej właściwości Rady),reaktywowac Zakład budżetowy który realizowalby najbardziej niezbędne usługi komunalne np.wodociagi,oczyszczalnie ,ewentualnie bieżące sprzątanie.
  Resztę uwolnić ogłosić przetargi bądź przekazać do wspólnot mieszkaniowych (które doskonałe sobie poradza)
  Regulowanie działalności Spółki tylko podwyzkami cen za usługi i media nie wymaga większego wysiłku w zarządzaniu.
  Spółka gminna pomimo iż działa w oparciu o Kodeks Handlowy nie musi przynosić dochodów, aby nie przynosiła strat ,a będzie to z korzyścią dla całej Wspolnoty gminnej.

  1. Jak nie może tak byc skoro jest tak od lat?
   Łatwiej zrobić podwyżkę niż pomyśleć co generuje największe koszty. A może w zakładzie lub gminie jest za dużo osób zatrudnionych. A może niepotrzebna płacić za usługę prywatnym przedsiębiorcom tylko samemu zakasac rękawy? A może jest więcej zbędnych kosztów?

 34. Jak nie może tak byc skoro jest tak od lat?
  Łatwiej zrobić podwyżkę niż pomyśleć co generuje największe koszty. A może w zakładzie lub gminie jest za dużo osób zatrudnionych. A może niepotrzebna płacić za usługę prywatnym przedsiębiorcom tylko samemu zakasac rękawy? A może jest więcej zbędnych kosztów?

 35. No i jest podwyżka za odbiór odpadów w Gminie Barciany za 15zl na 27 zł.
  A tak bardzo wierzyliśmy w roztropności Rady Gminy.
  Zachodzi konieczność analizy tej Uchwały, oraz wszystkich aspektów związanych z jej podjęciem? ,a co za tym idzie podjąć próbę, aby nie znalazła się obrocie prawnym.

  1. Podwyżki nie unikniemy. Jednakże wkurza mnie to że ZGK i Rada Gminy nie szuka rozwiązań po stronie zarządzania odbiorem odpadów. Przecież najłatwiej skoro się na dekadach drożej to trzeba od ludzi podwyżkę zarządzać i gamoni do tego przekonać. A może że 2 Panie i 2 Panow jest niepotrzebnie przewracajacych kartki? Dziś łatwo to zweryfikować skoro pracować mogą zdalnie (siedzac w domu) może zakład da sobie radę bez nich? A może zmienić zasady odbioru z przestarzalego systemu tj. wszytko do jednego kubla a w sortowni to za kolejne pieniądze przesortuja. Na system sprawdzony w innych gminach workowane sortowanie u paecacych za odbiór? Taniej będzie! Nie trzeba płacić sortowni nie trzeba wysyłać specjalnych samochodów śmieciarek. A kogo stać na niesegregiwane niech płaci nawet i 50zl.
   Dlaczego koszty leni i nieekonomicznego myslenia przerzucane są na wszystkich? Odbiór workowanych śmieci odbieranych zwykłymi ciagnikami z przyczepą byłby tańszy i prostszy. Bez dodatkowych umów z podwykonawcami bez utrzymywania dzierzawionych śmietnikow. Wystarczy myśleć ekonomicznie od początku procesu odbioru śmieci s nie tylko końcowym efektem trzeba podwyżkę zarządzać bo na wysypisku jest drożej. Ech radni radni nie umiecie zaglądać w kosztorys procesu i wami kręcą poprzednicy aż szumi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *