Z MALOWANEJ SKRZYNI czyli Ukraiński Jarmark Folklorystyczny w Kętrzynie – Magna Masuria

Z MALOWANEJ SKRZYNI czyli Ukraiński Jarmark Folklorystyczny w Kętrzynie

0

Już po raz 34. w Kętrzynie, w amfiteatrze, 5 czerwca odbędzie Regionalny Ukraiński Jarmark Folklorystyczny “Z malowanej skrzyni”. Widowni zaprezentują się wykonawcy z Warmii i Mazur, Gdańska oraz Ukrainy.

W widowisku, które rozpocznie się w sobotę o godz. 12.00, udział weźmie Zespół Ukraińskiego Tańca Ludowego „Czeremosz” z Węgorzewa, grupa wokalno-instrumentalna „Słowiańska dusza” z Gdańska, grupa wokalna „Żurawka” z Górowa Iławeckiego i wokalno-instrumentalny zespół młodzieżowy „Harazd”, który zaczynał swoją karierę muzyczną na Warmii i Mazurach, a obecnie związany jest z Gdańskiem.

Jarmark harmonijnie wpisuje się w wielokulturowość naszego regionu. Pierwsza edycja jarmarku „Z malowanej skrzyni” – odbyła się 8 kwietnia 1979 r. Organizatorami pierwszych przeglądów byli aktywiści Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego: Michał Semerak, Mikołaj Gbur, Antoni Staruch oraz Zachariasz Kuszczak i Jakub Dańczuk. Celem imprezy była i pozostała prezentacja ukraińskich zespołów folklorystycznych działających na Warmii i Mazurach. Przegląd w Kętrzynie miał początkowo charakter konkursowy – zwycięskie zespoły mogły wziąć udział w Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie.

Na początku lat 80-tych, po wprowadzeniu stanu wojennego, nastąpiła sześcioletnia przerwa w organizowaniu przeglądu. W 1997 roku imprezę wznowiono. Od 2000 r. oprócz przeglądu zespołów folklorystycznych organizowane są również wystawy sztuki i rękodzieła.

Jarmark w Kętrzynie to okazja do pielęgnowania i popularyzacji tradycji i folkloru ukraińskiego oraz przekazywania ich następnym pokoleniom. Impreza jest również bardzo ważnym elementem integrującym społeczność Warmii i Mazur. Ukraińcy – ok. 56 tys. osób, trafili do Krainy Tysiąca Jezior w następstwie akcji „Wisła” przeprowadzonej przez władze komunistyczne Polski w 1947 roku.

źródło: Miasto Kętrzyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *