Złamali zasady kwarantanny. Jeden pojechał motorem do sklepu, drugi do… pracy do Niemiec – Magna Masuria

Złamali zasady kwarantanny. Jeden pojechał motorem do sklepu, drugi do… pracy do Niemiec

2

Kętrzyńska policja w miniony weekend odnotowała dwa przypadki złamania kwarantanny przez mieszkańców powiatu kętrzyńskiego. Interweniowała też z powodu nieprzepisowych zgromadzeń.

Policjanci każdego dnia sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do jej zasad, a pozostałe osoby stosują się do ograniczeń wynikających ze stanu epidemii. Niestety wciąż nie brakuje osób, które w lekceważący sposób podchodzą do zasad i zakazów związanych z sytuacją w jakiej wszyscy się znaleźliśmy.

W sobotę, 28 marca policjanci udali się do jednej z miejscowości w gminie Barciany. – W rozmowie telefonicznej dowiedzieli się, że mężczyzna, który ma przebywać na kwarantannie jest nieobecny w domu, ponieważ pojechał motorem do sklepu – mówi st. sierż. Anna Baluta z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie. Jak dodaje policjantka, mężczyzna twierdzi, że wcześniej rozmawiał na ten temat z pracownikiem Sanepidu. – Będziemy wyjaśniać tę sytuację – informuje.

Dzień później funkcjonariusze przeprowadzili podobną kontrolę w innej miejscowości na terenie powiatu kętrzyńskiego. Okazało się, że mężczyzna jest nieobecny w swoim domu. Powód? – Wyjechał do Niemiec kontynuować pracę – odpowiada rzeczniczka.

W obu sytuacjach sporządzono dokumentację i przygotowano wnioski do sądu o ukaranie. Policjanci prowadzą w tych sprawach czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem z art. 116 kw. Mandat za takie wykroczenie może wynosić nawet 500 zł. O takich ujawnianych przypadkach funkcjonariusze informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę finansową.

Niestety nie brakuje osób, które przez swoje lekceważące podejście, mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa. Nie stosują się do obowiązujących obecnie nakazów i zakazów. Wobec nich interweniują policjanci, którzy wykorzystują wszelkie dostępne środki, by skutecznie wymóc na tych osobach odpowiedzialne zachowanie. Tak było również w miniony weekend. Funkcjonariusze interweniowali dwukrotnie w stosunku do osób naruszających przepisy dotyczące gromadzenia się. – Były to kilkuosobowe grupy. Część z tych osób była pod wpływem alkoholu i używała wulgaryzmów. Odpowiedzą więc nie tylko za gromadzenie się ale również zakłócanie porządku – mówi Anna Baluta.

źródło: Gazeta w Kętrzynie
źródło zdjęcia: TVN24.pl

2 thoughts on “Złamali zasady kwarantanny. Jeden pojechał motorem do sklepu, drugi do… pracy do Niemiec

 1. Te zakazy i nakazy nie mają umocowania prawnego. Śmiało można nie przyjmować mandatów i iść do sądu. Tam sprawy będą umorzone.

 2. Radzisz mu iść do sądu? Naprawdę?
  Więc wyobraź sobie że:
  – osoba objęta kwarantanną wyjdzie na ulicę i zarazi ciebie koronawirusem SARS-CoV-2,
  – potem zachoruje na COVID-19 i szybko wyzdrowieje,
  – ty też zachorujesz ale umrzesz.
  Co poradzisz swoim bliskim?
  a) podać go do sądu aby pokazać publicznie, jakie nieszczęście ściągnął na innych ludzi?
  b) uszanować twoje zdanie, że zakaz nie miał umocowania prawnego?
  c) …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *