100 zł miesięcznie więcej za śmieci! – Magna Masuria

100 zł miesięcznie więcej za śmieci!

10

Zapłaci czteroosobowa rodzina za swoje i cudze śmieci

Spokojne i wyważone wystąpienie Jana Banaszczyka, mieszkańca Kętrzyna od ponad 40 lat, pokazało, że mieszkańcy mają pomysły na rozwiązanie problemu odpadów. Stwierdził, że podwyżka „uderzy bardzo mocno po kieszeni nas wszystkich, mieszkańców. Dyskusja jest dobra, gdy ma charakter merytoryczny i zmierza we właściwym celu. (…) Mieszkańcy również chcą uczestniczyć w podejmowaniu decyzji przez radę miejską.” Przypomniał, że to radni, również niektórzy z obecnych na sali poprzednio zdecydowali o wystąpieniu ze Związku MZMGO. Zaznaczył, że nierozwiązanym problemem jest szacunek ilości mieszkańców i ilości wytworzonych przez nich odpadów. – „Odnoszę wrażenie, że władze miasta nie zrobiły wszystkiego, aby te ilości urealnić” – powiedział. Zameldowanie w Kętrzynie, to nie zamieszkanie. Pamiętajmy, że z Kętrzyna mieszkańcy wyjeżdżają, ale też inni przyjeżdżają do pracy. Czy ta ilość osób się równoważy? Podpowiedział, że w ustaleniu ilości osób można pomocniczo porównać ilość zużytej wody i gazu. Dyskusje powinny iść w kierunku rozwiązania problemu a nie w robieniu wtrętów mieszkańcom, którzy zwracają uwagę na te problemy. Służby miejskie powinny kontrolować ilości zamieszkałych osób oraz wyrzucanie odpadów do kontenerów przez osoby nieuprawnione. Wnioskował także, aby projekty uchwał, które mają być procedowanie były umieszczane na stronach internetowych. Tak jest w wielu miastach. Mieszkańcy mogą się wtedy przygotować i przedstawić sensowne rozwiązania. Społeczeństwo Kętrzyna ma dużą wiedzę w różnych dziedzinach. Władze samorządowe powinny z tej wiedzy i propozycji składanych rozwiązań, korzystać. Mam informacje i wyliczenia pochodzące z okolicznych miast i nikt nie planuje w tym roku zmian w stawce za odpady komunalne – powiedział na zakończenie wystąpienia.

Czy te, rzeczowe i fachowe wystąpienia, radnych: Heleny Szymkiewicz i Zbigniewa Nowaka, mieszkańców: Krzysztofa Głuśca, Stanisława Kulasa, Jana Banaszczyka i Pani Aliny dotarły do sumienia radnych? Część z radnych, z klubu Aktywny Samorząd, na sesji próbowała mówić, że te podwyżki to oni uchwalają dla dobra mieszkańców? Część spuściła głowy i milczała?

Podczas głosowaniabyło widać jak, między innymi, za ta drastyczną podwyżką, głosowali:

Radni klubu Aktywny Samorząd,

Toruński Marian
Abramowicz Krystian
Waszkiewicz Zofia
Gajek Marzena
Sapiński Daniel

Radni klubu PiS;

Rypina Rafał
Czech Wioletta
Ćwik Czesław
Komorowski Tomasz
oraz radny klubu Kętrzyn 2000;

Dariusz Duczek.

Bardzo ucieszyli się, z podwyżki za odpady, burmistrz Niedziółka i zastępca Wróbel. Prawdopodobnie będą teraz mieli dodatkowe wolne pieniądze, którymi opłacą „medialne faktury”. Faktury za telewizję nadzorowaną przez prezesa Książka, którą podobno realizuje firma Pixel należąca do szwagra zastępcy burmistrza? Może radni z klubu Aktywny Samorząd zapytają o to na sesji? Będą mieli na „medialne faktury” za cotygodniową, faktopodobną „propagandę sukcesu” burmistrza Niedziółki i zastępcy Wróbla?

Posmutnieją za to rodziny wielodzietne, bo za 4 osoby zapłacą prawie 100 zł miesięcznie więcej, niż rok wcześniej. Czy w czasie świąt zapytają burmistrza, zapytają radnych, na których przed rokiem głosowali, dlaczego mamy płacić najwięcej w Polsce?

10 thoughts on “100 zł miesięcznie więcej za śmieci!

 1. W końcu powstał niezależny portal internetowy szkoda, że nie ma jeszcze takiej obiektywnej gazety dostępnej.
  To co się dzieje teraz w mieście Ketrzyn to nigdy tak nie było.
  Bardzo dobrze , że wymieniono radnych którzy głosowali za podwyżką a co obiecano przed wyborami?

 2. Co wy piszecie??? Za podwyżką było 15 radnych, tak pokazał system do głosowania, wiec proszę o pozostałe nazwiska kto był za. Proszę też o nazwiska kto się wstrzymał bo to ta jak by głosował za.

  1. Prosilismy Pana Rypine o udostępnienie listy głosujących. Do tej pory jej nie mamy. Bazujemy na nagraniach gdzie każdy jawnie podnosił rękę kto jest za, przeciw lub się wstrzymuje.

    1. Bezpośrednio, po zakończeniu sesji rady miejskiej, poprosiłem Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Rafała Rypinę o udostępnienie listy głosujących. Nie otrzymałem jej do tej pory. Pod linkiem, na opublikowanej liście 3 radnych głosowało przeciw. Z analizy nagrań wideo i oświadczeń radnych wynika, że przeciwko uchwale podniosło rękę 5 radnych!

     Czekamy na wyjaśnienie:

     1. Dlaczego przewodniczący i wiceprzewodniczacy rady nie interweniowali gdy nie zgadzała się ilość podnoszących rękę z ilością głosów w systemie? Przecież należy to do ich obowiązków. Przecież 1/3 radnych i mieszkańcy nie widzą ekranu na którym są wyświetlane wyniki?

     2. Czy elektroniczny system do głosowania jest sprawny? Czy jest zabezpieczony przed wirusem? Czy ma ważny atest? Czym spowodowane były wcześniejsze pomyłki w głosowaniach i dlaczego tamte głosowania były powtarzane?

     I najważniejsze pytanie? Z jakich powodów i na podstawie jakich danych Niedziółka, radni – Aktywny Samo-rząd i radni PiS zrobili nam najwyższe opłaty za śmieci w całej Polsce?

 3. Pewnie w innych gminach nie bylo takich przekretow finansowych wiec teraz nie musza podnosic oplat za odpody komunalne zeby pokryc dziure w budzecie

 4. To, co się dzieje teraz w Kętrzynie, dzieje się w całym kraju. Począwszy od najwyższych struktur, poprzez samorządy, kończąc na najbliższych rodzinach. Jest to efekt polityki partii rządzącej. Urodziłam się i wychowałam w PRL-u, ale nie pamiętam tak głębokich podziałów i tak skłóconego społeczeństwa. Naród skłócony, podzielony jest słaby, więc łatwiej nim sterować. Propaganda, szczucie jednych na drugich. Taki był cel PiS. Kto myśli, zapewne doskonale dostrzega te procesy, zwłaszcza z perspektywy ostatnich kilku lat. Kupowanie elektoratu za czyjeś, czyli nasze pieniądze, jest łatwe. Niestety, w ogromnym stopniu, realizacją tych obietnic obciążane są samorządy, które nie otrzymują od rządy funduszy na ich realizację. Rządem samorząd nie jest w stanie temu sprostać, choćby bardzo chciał. Budżet, to wpływy i wydatki. To liczby, których nie da się oszukać. Zawsze będzie grupa osób niezadowolonych. Niestety, nie ma w Polsce takiego szczebla samorządu, gdzie nie podniesiono cen za wywóz nieczystości. Czekają nas następne podwyżki, niemalże wszystkiego. Głównym winowajcą jest ekipa rządząca. Jeszcze zatęsknimy za tym co było, a nasze dzieci i wnuki nie wybaczą nam naszych wyborów. Pozbawiliśmy ich szans na życie w normalnym, demokratycznym Europejskim Kraju, bo właśnie polityka PiS wyprowadza nas z Unii Europejskiej.

  1. Szanowna Pani,
   to jest portal lokalny i nikt tu nie pisze o polityce. Nie ta liga. To co się dzieje w Kętrzynie, to nie jest wina PiS, bo oni, w naszym mieście, teraz nic nie znaczą i nic nie maja do gadania. Rządzi: książek->wróbel->niedziółka. W takiej kolejności. PiS może tylko ręce podnosić jak im Niedziółka każe głosować. Może mówić, jak im niedziółka pozwoli. Takie są fakty. Proszę więc zamienić „Pi” na „A” i pisać: Precz AS-em!
   Pozdrawiam

   1. Kętrzyn nie jest oddzielnym, niezależnym, oderwanym od Polski księstwem, czy państwem. Tak się składa, jak już pisałam, to, co dzieje się w Kętrzynie, dzieje się w samorządach w całej Polsce. Jakoś dziwnie wszyscy mają prawie takie same problemy i wszędzie zamiast szukać wspólnych rozwiązań, to się żrą. Z pewnością wiele zależy od samych samorządowców, ale z pustego i Salomon nie naleje. Do tego proszę dodać skłócone społeczeństwo od wierchuszki, aż do samych dołów i ma Pani cały obraz. Przykład idzie od góry, łącznie z zastraszaniem. Taką mamy teraz politykę. W ostatnich wyborach pożegnaliśmy wolność słowa i demokrację. Tylko nieliczni jeszcze mają odwagę protestować i mówić głośno to, co myślą. Reszta boi się, albo ma to w nosie uważając, że ich to nie dotyczy. Oczywiście może Pani widzi wszystko inaczej, z innej perspektywy. Ma Pani do tego prawo. Również pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *