Ta podwyżka jest niesprawiedliwa! – Magna Masuria

Publikujemy wystąpienie, Stowarzyszenia Mieszkańców Mieszkam – Płacę – Wymagam, wygłoszone podczas sesji rady miejskiej w Kętrzynie, w dniu 21 listopada 2019 roku:

„Rada Miejska w Kętrzynie, Burmistrz Miasta Kętrzyn

Szanowni Państwo!

Mieszkańcy nie dostali projektu uchwały, nie dostali dokumentów, nie dostali analiz podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dzięki uprzejmości pani naczelnik, otrzymałem prezentację, którą wcześniej mieli radni i której wysłuchałem na komisji. Na podstawie tych niepełnych danych, przeliczyłem tę kalkulację, otrzymaną z urzędu miasta.

1.Zawyżona została ilość odpadów od jednego mieszkańców, 404 kg rocznie. Według szacunków powinniśmy oddawać w granicach 280 – 240 kg odpadów rocznie na jednego mieszkańca.

2.Następna kwota, która jest niesprawdzona to 352 zł za tonę odpadów jako cena przedsiębiorcy. Skąd się ta liczba wzięła? Czy ktoś z państwa sprawdził? Nikt.

3.Obliczona ilość odpadów, wywożona do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie, nie będzie się wynosiła, tak jak w wyliczeniach urzędu miasta, około 6 ton, tylko będzie wynosić pomiędzy 4,2 a 3,6 ton. Na to wskazują wyliczenia oparte o  prawidłowe dane i statystykę krajową.

4.Urząd Miasta założył koszt pracowników obsługi. 3 osoby. A kto w tej chwili obsługuje system? System jest teraz obsługiwany więc dlaczego te koszty obsługi mają wzrosnąć?

5.Opłata miesięczna, którą urzędnicy wyliczyli to 31,80 zł od mieszkańca. Według naszych wyliczeń, danych które otrzymałem i krajowych danych statystycznych, opłata miesięczna powinna wynosić maksymalnie 21 zł a gdybyśmy wstąpili do Mazurskiego Związku 16 zł. Oczywiście w porównaniu do ilości mieszkańców którzy złożyli deklaracje.

6.Jeżeli miasto wyegzekwuje deklaracje od wszystkich zamieszkałych osób, o czym wcześniej mówił pan radny Zbigniew Nowak,  to ta opłata będzie wynosić pomiędzy 17 zł a 12 zł miesięcznie od mieszkańca miesięcznie. Co miasto robi w zakresie egzekwowania deklaracji? Miasto obciąża kosztami tych, którzy składają deklaracje.

Mówią państwo o uszczelnieniu systemu o deklaracjach o prawidłowym segregowaniu. Co będzie jak przedsiębiorca czy mieszkaniec z gminy, który nie złożył deklaracji, wieczorem wrzuci niesegregowane śmieci do naszego pojemnika? Urząd obciąży za brak segregacji tych, którzy prawidłowo składają deklaracje. Uszczelnić, szanowni burmistrzowie należy też ilość i wielkość deklaracji od przedsiębiorców. Mieszkańcy od wielu lat segregują. Problemem jest to, że do tej pory nikt z urzędników nie zajął się poważnie tymi sprawami. Jeżeli państwo radni i burmistrzowie będą chcieli mogę szczegółowo przedstawić tę analizę kosztów odpadów. Będą się mogli państwo zastanowić nad tą podwyżką.

Jakim prawem, zawyżając dane do obliczeń chcecie państwo obciążyć mieszkańców, swoim brakiem kompetencji, brakiem pracy w dokładnym wyliczeniu kosztów, czy brakiem wiedzy? To jest niesprawiedliwe i na to się mieszkańcy nie zgodzą!”

Obecni na sesji widzieli, jak to wystąpienie, było przerywane przez miejskich urzędników. Czas wystąpienia ograniczono do 5 minut, a burmistrz i urzędnicy nie chcieli zapoznać się z wyliczeniami.

Dlaczego chcą, aby mieszkańcy płacili za innych? Płacili za przedsiębiorców i mieszkańców, od których burmistrz Niedziółka nie umie lub nie chce wyegzekwować deklaracji?

Przypomnijmy, że na sesji było widać, jak za ta drastyczną i niesprawiedliwą podwyżką o którą wnioskował burmistrz Niedziółka, głosowali radni klubu Aktywny Samorząd, radni klubu PiS i jeden radny klubu Kętrzyn 2000.

Co odpowiedzą radni, na których głosowaliśmy, gdy ich zapytamy, dlaczego mamy płacić najwięcej w Polsce?

O tej niesprawiedliwej podwyżce pisaliśmy w artykułach:

Dlaczego przewodniczący wyłączył radnej mikrofon?

Czym radny Nowak speszył Niedziółkę?

Zapytajcie swoich radnych!

Kolejne referendum tym razem na Mazurach?

Koszty odpadów zostały dwukrotnie zawyżone, twierdzi Stowarzyszenie Mieszkańców.

W Kętrzynie będzie najdrożej

Czy ktoś manipuluje danymi do obliczenia ceny za śmieci?

Ile zapłacimy za Niedziółkę i jego prezesów?

Szok śmieciowy! Najdrożej będzie w Kętrzynie?

Radni reprezentują wyborców czy burmistrza?

Niedziółka sięga do naszych kieszeni? 

5 thoughts on “Ta podwyżka jest niesprawiedliwa!

  1. Za co mnie Pan tak nie cierpi, Panie Meiz. Czym Pana tak uraziłem? Prywatnie czy za działania publicznie?
   Jeśli prywatnie, to nie wiem kiedy i czym, ale z góry serdecznie przepraszam, bo na pewno nie było to moim zamiarem.

   Jeśli za Pana działalność publiczną, to proszę powiedzieć kiedy i czym? Jeżeli powiedziałem prawdę, to trudno. Prawda nie zawsze jest przyjemna. Jeśli było inaczej, to proszę powiedzieć a ja sprostuję i przeproszę.

   Dziękuję za Pańską dobrą ocenę mojego wystąpienia i życzę miłego dnia.
   Stanisław Kulas

 1. to są kalkulacje „menadżerskie” muszą uwzględniać „profity dla rodziny”, bo Ketrzyn jest znany z tego , że rządzi tu „rodzina”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *