ALARMOWE STAWIENNICTWO TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR – Magna Masuria

ALARMOWE STAWIENNICTWO TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR

2

W minionym tygodniu żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali wezwani do swojej jednostki w trybie alarmowym, a następnie skierowani do wsparcia działań Straży Granicznej, 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 16. Dywizji Zmechanizowanej.

Alert gotowości do 6-godzinnego stawiennictwa naszych żołnierzy został ustalony już dnia 8 listopada. Sygnał był odpowiedzią na rozwijającą się sytuację kryzysową na granicy z Białorusią. Żołnierze musieli skorygować swoje plany, poinformować rodziny oraz pracodawców, sprawdzić swoje środki łączności, przejrzeć wyposażenie- aż w końcu otrzymali informację o wyjeździe.

Obecność żołnierzy w rejonie przygranicznym nie ma na celu zwiększenia liczebności sił na miejscu, tylko zapewnienia zmienności na stanowiskach. Rotacja żołnierzy w rejonie przygranicznym jest planowana jako działalność cykliczna, która ma zapewnić szczelność naszej granicy jednocześnie wspierając i odciążając kolegów będących do tej pory na miejscu.

Terytorialsi z województwa warmińsko-mazurskiego wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej od początku kryzysu migracyjnego. Niewielkie siły z naszej Brygady były skierowane do prowadzenia patroli wodnych z wykorzystaniem łodzi płaskodennych na rzece Bug oraz prowadzenia obserwacji terenu z powietrza przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych FlyEye. Dodatkowo nasze maszty oświetleniowe postawione w strefie przygranicznej poprawiały widoczność i wspomagały skuteczność działań patrolowych. Aktualnie nasze zaangażowanie wzrosło i rozszerzyło się o patrole piesze i służbę na posterunkach kontrolnych.

2 thoughts on “ALARMOWE STAWIENNICTWO TERYTORIALSÓW Z WARMII I MAZUR

  1. Brawo,cieszę się nie należy wpuścić terrorystów do Polski,Niemcy ich się boją ,było wiele morderstw,gwałtów,We Francji 5 lat temu zrobili jatkę zamordowali 130 osób.

  2. W 1920 roku Polska obroniła Europę przed zalewem bolszewików a 1939 roku Niemcy ’ Francja ’ Anglia nam za to podziekowali Historia lubi sie powtarzać .Może w 1920 roku trzeba było zrobić Bolszewikom korytarz aby się wzięli za łby z rodzacym się faszyzmem’ to nie było by moze 1939 roku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *