Artykuł posesyjny: Absolutorium dla burmistrza i debata nad raportem o stanie Miasta – Magna Masuria

Artykuł posesyjny: Absolutorium dla burmistrza i debata nad raportem o stanie Miasta

16

Wczoraj odbyła się XLI Sesja Rady Miejskiej w Kętrzynie, była to tzw sesja absolutoryjna. Jak już pisaliśmy tutaj burmistrz Niedziółka nie otrzymał wotum zaufania, ale otrzymał absolutorium. Według ustawy, aby otrzymać absolutorium, Niedziółka potrzebował 11 głosów „za”, tych otrzymał 12, głosów przeciwnych było 7 i 2 wstrzymujące się. Można powiedzieć, że absolutorium dostał „rzutem na taśmę”. Po udzielonym absolutorium jako pierwszy głos zabrał radny Marian Toruński z klubu radnych Aktywny Samorząd, który pogratulował burmistrzowi uzyskanego absolutorium. Po nim głos zabrał Ryszard Niedziółka, który podziękował głosującym za udzielenie absolutorium, a tych głosujących przeciw zaprosił do współpracy.

ZA UDZIELENIEM ABSOLUTORIUM GŁOSOWALI: Krystian Abramowicz, Jerzy Baranowski, Alicja Biała, Zenon Buraczek, Dariusz Duczek, Marzena Gajek, Edward Mitors, Andrzej Niedźwiedzki, Daniel Sapiński, Ryszard Szymański, Marian Toruński, Zofia Waszkiewicz

PRZECIWKO ABSOLUTORIUM GŁOSOWALI: Roman Chodara, Wioletta Czech, Czesław Ćwik, Tomasz Komorowski, Jan Mickiewicz, Rafał Rypina, Władysław Zarecki

OD GŁOSU WSTRZYMALI SIĘ: Zbigniew Nowak, Helena Szymkiewicz

Głównym tematem rozmów była utrata dofinansowania 14,3 mln złotych. Głos zabierali zarówno radna Wioletta Czech jak i radny Czesław Ćwik, którzy według mojej oceny merytorycznie argumentowali swoje wypowiedzi na temat tej utraty, która jest głównym powodem do głosowania przeciw wotum zaufania i absolutorium. W obronie burmistrza w tej sprawie stanęły radne Marzena Gajek i Zofia Waszkiewicz. W pewnym momencie do dyskusji włączył się zastępca burmistrza Maciej Wróbel. Złożył deklarację bardzo odważną deklarację, z której można wywnioskować, że jeżeli jest on problemem, to może złożyć rezygnację z urzędu jeżeli ktokolwiek inny ma pomysł jak załatwić finanse na remont ulicy Górnej.

W pewnym momencie trwającej sesji doszło do dyskusji na temat raportu o stanie Gminy Miejskiej Kętrzyn, tutaj radni pochwalili pracę wykonaną przez urzędników, którzy własnoręcznie wykonali ten dokument, był bardziej obszerny niż raport za 70 tysięcy złotych wykonany rok temu. Jednak nie wszystko było tak jak być powinno. Przede wszystkim w raporcie o stanie Gminy Miejskiej Kętrzyn za rok 2020 powinny być rzeczy tylko z danego roku, a nie te, które są planowane na kolejne lata, dość dziwne zjawisko. Przewodniczący Rypina słusznie zauważył, że skróty, które się tam znajdują dla zwykłego mieszkańca są niezrozumiałe „Mam wrażenie, że ten raport został stworzony przez urzędników dla urzędników” podkreślił. Radny Czesław Ćwik wyraził swoje zadowolenie, że miasto oszczędziło 70 tys złotych na tworzeniu raportu względem ubiegłego roku.

Komentarz redaktora:

Według mnie burmistrz Niedziółka nie zasłużył zarówno na wotum zaufania jak i absolutorium. Tak jak radni zaznaczali, głównym powodem jest utrata rekordowego dofinansowania, które obwieszczane było w sprzyjających mediach z wielkim poklaskiem. Drugim głównym powodem było zatajenie tego faktu i bardzo pokrętne tłumaczenia dlaczego tak się stało, dopiero za sprawą komisji rewizyjnej dowiedzieliśmy się czemu to dofinansowanie zostało utracone. Nie licząc już wielu zachowań nieprzystających osobie na tym stanowisku, to pod względem inwestycyjnym rok 2020 był po prostu słaby. Do tego dochodzi sprawa związana z byłym prezesem KTBSu, gdzie Niedziółka kategorycznie odmawiał przeprowadzenia kontroli kart pojazdu służbowego. W ubiegłym roku wypłynęła też sprawa niepublicznych przedszkoli, gdzie znaczna większość mieszkańców jak i radnych uważała, że to co robi Niedziółka jest złe. Szczerze mówiąc to rok 2021 wcale nie zapowiada się lepiej, ponieważ wykonywane są głównie inwestycje poprzednika, na własne nie ma pomysłu. Mówi się tylko o przyszłości. Jeżeli nic się nie zmieni to na sesji absolutoryjnej w następnym roku będzie podobnie, o ile wcześniej nie odbędzie się referendum w celu odwołania burmistrza Kętrzyna.

16 thoughts on “Artykuł posesyjny: Absolutorium dla burmistrza i debata nad raportem o stanie Miasta

 1. Panie redaktorze wspomniał Pan o kartach drogowych więc zadaję po raz kolejny pytanie dlaczego nie ma żadnej informacji na temat wykorzystywania auta służbowego do celów prywatnych przez jednego radnego pracującego w placówce edukacyjnej. I choć minęło już około pół roku kiedy Pan redaktor otrzymał pierwszą informację to ani się nie ukazał żaden artykuł w tej sprawie ani informacji na ten temat nie ma. Czy któregoś radnego Pan redaktor chroni, czy może jest to zmowa milczenia bo to niewygodna informacja. Proszę ten komentarz nie blokować tylko dać na forum.

 2. Rok 2021 będzie gorszy. A rok 2022 to już będzie katastrofa. U sferach władzy jest nieudacznik i jego cwaniaczki. Oni nic sensownego w tym mieście, poza załatwianiem spraw dla siebie, nie zrobią.

 3. Mnie się wydaje, że Niedziółkę i Kamińską z Barcian łączy jedna bardzo negatywna cecha, która praktycznie powinna eliminować ich z pracy w samorządzie. Cecha tą jest brak umiejętności gromadzenia wokół siebie ludzi w celu realizowania jakiegoś programu czy pomysłu. Popierający ich radni to ludzie raczej interesowni, oczekujący czegoś w zamian no np. stanowiska dla siebie lub kogoś z rodziny. Np w Barcianach rady – poprzednio wierny sojusznik a może nawet więcej wójta Kozyry, przyłączył się do Kamińskiej za pracę żony w urzędzie. Inny za kawałek dachu na świetlicy. Jeszcze inny bo zawsze był blisko władzy, jakakolwiek by nie była. Z takimi ludźmi niczego się nie zwojuje. Nigdy nie są pewni.

  1. Panią Bierżyńską bardzo często można spotkać w czasie pracy na zakupach. A niech tylko którąś z administratorek choć pięć minut się spóźni do pracy to jest dym. Pani Prokurent niech popatrzy bliżej na tą Panią.

 4. Jak długo nowo mianowania kierowniczką administracji w KTBS będzie chodziła bezkarnie. Z tego co wiem już poszkodowani przez tą panią mieszkańcy byli ze skargą na nią u Burmistrza i nie ma odzewu. Za przyzwoleniem Pani prokurent ta Pani robi co chce. Czyżby miała taką władzę ?.

 5. A co szewc był zły ?. Skoro wyprowadził spółkę z długów i nikogo nie zwolnił. A że niektórym koryto się urwało to i szum podnieśli. A od momentu odejścia szewca odeszło lub zwolniono 5 osób. A obecna kierownik co wyprawia z mieszkańcami i pracownikami. I co uważacie że to ok. Czemu Nowak nie krzyczy że kierowniczką nie nadaje się na to stanowisko. Bo jest po tej samej stronie. A gdzie Zarecki obrońca pracowników. Jest razem z Nowakiem ?. I macie odpowiedź.

  1. Jeżeli w KTBS są nieprawidłowości to nie lamentuj anonimowo na info 24 tylko powiadom burmistrza i radę.

 6. Ale będzie niektórym w niesmak jak ponownie szewc zostanie p.o.prezesem spółki, a na to się zanosi.

  1. Jak Niedziółka go powoła, to radzę czym prędzej robić referendum. To będzie świadczyło, że Niedziółka jest nie tylko nieudolny, ale i niebezpieczny? !!!!!!!!!

 7. A gdzie jest krzykaczka Szymkiewicz najmądrzejszy Nowak czy obrońca narodu Zarecki. Przecierz to Oni tak mocno patrzyli na ręce szewcowi A teraz gdzie są. Niech zrobią pożądek w KTBS.

 8. Panie pracowniku. Jak są nieprawidłowości to Twoim obowiązkiem jest powiadomić Burmistrza jako wspólnika. Skoro nie zawiadamiasz to znaczy, że w KTBS nieprawidłowości nie ma. Ty tylko chcesz wywołać taki nastrój. Pakuda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *