Bajońska podwyżka dla wójta Barcian – Magna Masuria

Do redakcji info-Kętrzyn24.pl napisało kilku zaniepokojonych mieszkańców Gminy Barciany, którzy nie wierzą w projekt uchwały jaki będzie podejmowany na dzisiejszej Sesji Rady Gminy Barciany. O godzinie 13:00 radni barciańscy zadecydują czy organ wykonawczy Gminy Barciany jakim jest Marta Kamińska będzie zarabiać ponad 17 tysięcy złotych.

Na stronie Urzędu Gminy Barciany pojawiła się rozpiska dzisiejszej Sesji Rady Gminy Barciany, gdzie w punkcie 11 mamy projekt uchwały o zmianie wynagrodzenia Wójta Gminy Barciany, gdzie czytamy:

§ 1. Z dniem 1 sierpnia 2021r. ustala się Wójtowi Gminy Barciany miesięcznie wynagrodzenie
brutto w następującej wysokości:
1. wynagrodzenie zasadnicze w kwocie – 10.250,00 zł.,
2. dodatek funkcyjny w kwocie – 3.150, 00 zł.,
3. dodatek specjalny w wysokości 30% łącznie wynagrodzenia
zasadniczego i dodatku funkcyjnego w kwocie – 4.020,00 zł.,
4. dodatek za wieloletnią pracę i inne świadczenia zgodnie z obowiązującymi
przepisami w wymiarze obliczonym na podstawie udokumentowanych okresów zatrudnienia.
Zanosi się że wynagrodzenie może oscylować w granicach 19-20 tys. zł.

Warto wspomnieć, że w Gminie Barciany powstał deficyt budżetowy w wysokości ponad 5,2 milionów złotych, który jest przewidziany w projekcie budżetu Gminy na rok 2022. Jak komentują internauci jest to skandal, a jeszcze większym skandalem będzie fakt jeśli radni zagłosują za podwyżką. Wszyscy stoją w obliczu potężnego kryzysu, który zaczyna dotykać całe społeczeństwo.

Internauci nie pozostawiają suchej nitki, a hejterskie komentarze w miarę możliwości usuwamy. Jednak jeśli prawdą jest, że władze gminy, odpowiadają na potrzeby społeczeństwa „brakiem funduszy”, to ta podwyżka jest swego rodzaju „skokiem na kasę”.

15 thoughts on “Bajońska podwyżka dla wójta Barcian

 1. No i bajońska podwyżka dla organu wykonawczego w Barcianach stała się faktem.
  Jak podobno stwierdziła pani Kamińska do tej pory zarabiała netto 6800,00 zł
  Po podwyżce będzie to ok. 13680,00 zł netto, jakby nie patrzeć zarobki wzrosną więc dwukrotnie. Czy to nie jest bajońska podwyżka. Powiem jeszcze inaczej wynagrodzenie brutto wyniesie 19265,00 zł, co w roku da kwotę 231180,00 zł brutto. Żeby jeszcze bardziej przejrzyście przedstawić mieszkańcom gminy koszty tej bajońskiej podwyżki to wystarczy wpisać dane w kalkulator wynagrodzeń. Tutaj można doznać szoku – otóż łączny koszt pracodawcy (czytaj Gminy, czyli nas mieszkańców na wynagrodzenie organu wykonawczego wyniesie miesięcznie 23210,00 zł co daje rocznie kwotę 2774160,00 zł słownie: dwa miliony siedemset siedemdziesiąt cztery tysiące sto sześćdziesiąt złotych. Do końca kadencji byłoby to 5548320,00 zł. Nie chcę już liczyć nagród i trzynastych pensji. Przypomnę tylko że w oświadczeniu majątkowym za 2020 r. widnieje kwota przychodu 137421,58 zł, a dochodu 132270,90 zł. To państwo oceńcie wysokość kwot, sprawdźcie to, bo moje wyliczenia są szacunkowe a korzystałem z kalkulatora wynagrodzeń.

 2. Korekta wyliczeń, koszt pracodawcy wyniesie miesięcznie 23210,00 zł, co daje rocznie 278520,00 zł słownie: dwieście siedemdziesiąt cztery tysiące pięćset dwadzieścia zł, a do końca kadencji byłoby to 557040,00 zł.
  (Proszę o korektę we wcześniejszym wpisie.)

 3. Bezwstydne. Maleńka z ogromnym zadłużeniem gmina a tu wynagrodzenie porównywalne do prezydenta państwa. Bez wstydu. Trzeba ujawnić i wywiesić na każdej tablicy ogłoszeń nazwiska radnych, którzy głosowali za taką podwyżką. Bez wstydu.

  1. Bardzo dobrze wywiesić listę, aby wiedzieć kogo wybierać. Na pewno zagłosuję na tych radnych co podwyższyli wynagrodzenie, a nie na populistów i zazdrośników

 4. A ja powiem tak za glosowali radni którzy maja pieniądze i wiedza ile to zdrowia i czasu trzeba poświecić żeby coś osiągnąć
  Docenili prace pani wójt
  A jak zwykle najwiecej do powiedzenia maja petenci gops czysię stoi czy się leży 2 tysiaki się należy

  1. Problem w tym, że kierowanie tak maleńką gminą powinno być społeczne. Tylko z dietą za utracony czas tak jak to jest w niektórych państwach zachodnich. Kamińska nie wyróżniła się niczym i podejrzewam, że gdyby wzięła urlop do końca kadencji niewielu by to zauważyło. Słusznie zauważył Mieszkaniec. Bezwstydne jest to czerpanie z tak biednego koryta.

  2. Głosowali radni mający pieniądze: No to popatrz kleryku jakie dochody osiągnęło kilku radnych głosujących za podwyżką (wg oświadczeń majątkowych) nie licząc diety: 1. – 0,00zł. 2. – około 16 000zł. 3. – około 11 000zł. 4. – około 4 000zł, 5. 0,00zł. Łatwo dysponować nie swoimi pieniędzmi.

 5. Zupełnie nie zgadzam się z tymi komentarzami, słusznie, że zarządzający gminą, owszem niewielką powinien jednak być godnie wynagradzany. Sądzę, że tylko zwykła nikczemna ludzka zawiść bierze górę w tych komentarzach. Brawo radni, że mieli odwagę i podnieśli wynagrodzenie pani wójt. Swoją drogą taką aktywnością i zaradnością nie jeden wójt chciałby się pochwalić. Jeszcze raz gratuluję odwagi.

  1. Aktywnością i zaradnością? Po owocach ich poznacie… Podczas kampanii wyborczej na wójta było zasiane ziarenko „oddłużenie gminy”, obstawiam, że w kolejnej kadencji owoców też nie będzie o ile będzie szansa na kolejną

  2. No ale nic z tego nie wynika. Zadłużenie to już ponad połowa budżetu gminy. Inwestycji prawie nie ma. Przeogromny wzrost zatrudnienia w administracji i co za tym idzie przeogromne wydatki na administrację.

 6. Kiedy ktoś poczuje się dzieckiem i bez lęku krzyknie: „Król jest nagi!”’. nawet farbowana opozycja wstrzymała się od głosu, zamiast wypowiedzieć stanowcze -nie. Kto jeszcze wierzy w sceniczny lament wójt o jej szlachetnej postawie i ratowaniu „lokalnej ojczyzny”,to raczej już dawno stracił kontakt z rzeczywistością. Powieka Wam nie drgnęła, kiedy na Waszych oczach ta kobieta niszczyła ludzi.Niech się bawi dalej w prowincjonalną politykę za publiczne pieniądze.

  1. Przecież ona dokładnie wie, że na następną kadencję nie ma cienia szansy. Not trzeba przez te dwa lata z tego biednego koryta „wyżreć”. jak najwięcej, ile się tylko da. A kto miał twardo powiedzieć „dość tego”. Ten, którego żona dostała pracę w ug? Ten, który zadowolił się kawałkiem dachu świetlicy w swojej wsi. W takiej gminie gdzie największym pracodawcą jest gmina trudno się wychylić. Przekonała się przewodnicząca rg. Wprawdzie oskarżenie jej skończyło się kompromitacją ale zawsze ślad został. Jedna rada trzeba wybrać osobę o wysokim morale dla której dobro gminy to nie pusty slogan.

 7. Nie wiem czym kierowali się radni decydując o ogromnej, moim zdaniem, podwyżce. Z publicznych wypowiedzi wójt, od trzech lat jak mantra brzmi „nie ma pieniędzy, nie ma pieniędzy, trzeba oszczędzać. Działania owszem są, wykonywane głowami i dłońmi innych ludzi, którym owszem, gdzieś tam się podziękuje. Cały splendor wiadomo na kogo. Taka mała gmina, żyć nie umierać,” kochani zostałam tu dla was”… Resztę sobie dopowiedzcie.

 8. Brawo pani Wójt. Obserwując kadencję Pani wójt i jej rządy to taka sytuacja była do przewidzenia. Czyli oddłużanie gminy będzie polegać na zwiększaniu deficytu. Widać to jakaś nowoczesna forma księgowości. A podobno Pani Wójt czasem występuje publicznie i mówi że nie ma pieniędzy w kasie gminy. Podobno wieść gminna niesie, że gmina utrzymuje płynność finansową dzięki pożyczaniu kasy z funduszy socjalnych podległych jednostek budżetowych. Niedługo chyba zostanie ogłoszona upadłość.

 9. Dokładnie.. Przeogromny wzrost zatrudnienia w gminie i gopsie po co tam tyle ludzi wejdziesz to siedzą nic nie robią. Najbardziej interesuje mnie to że np 500 plus, 300 i inne dodatki odeszły z gopsu a oni dalej zatrudniają taka sama liczbę osób. Po co?!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *