NIEPRAWIDŁOWE WYPRZEDZANIE PRZYCZYNĄ WYPADKU – Magna Masuria

NIEPRAWIDŁOWE WYPRZEDZANIE PRZYCZYNĄ WYPADKU

0

Nieprawidłowe wyprzedzanie, to jedna z częstych przyczyn wypadków drogowych. Jest to manewr, który może być szczególnie niebezpieczny, ponieważ wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z ryzyka i bagatelizuje przepisy, zwracając niedostateczną uwagę na pozostałych kierowców. Właśnie w czasie wykonywania tego manewru doszło do bardzo groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego, w którym obrażeń doznali 20-letni mężczyzna i 19-letnia kobieta.

Analiza stanu bezpieczeństwa na drogach wskazuje główne przyczyny wypadków drogowych. Te w zasadzie nie zmieniają się od lat. Uczestnicy wypadków drogowych popełniają wciąż te same błędy – nie dostosowują prędkości do warunków na drodze, nie udzielają pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowo wyprzedzają inne pojazdy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ryzyka jakie niesie ze sobą właśnie nieprawidłowe lub wykonywane w niebezpiecznym miejscu wyprzedzanie. To właśnie w trakcie tego manewru bardzo łatwo o błąd, który może okazać się tragiczny. Kierowcy muszą mieć świadomość tego, że aby bezpiecznie wyprzedzić inny pojazd musi być spełnionych kilka istotnych elementów. To po pierwsze odpowiednia widoczność i wiedza na temat pojazdów jadących z przeciwnej strony. Niestety wielu kierowców o tym zapomina i wyprzedza nie mając wystarczająco dużo miejsca, aby bezpiecznie wyprzedzić. Kolejnym dużym błędem popełnianym przez zmotoryzowanych jest wyprzedzanie w miejscach, gdzie oznakowanie tego zakazuje. Skoro na jezdni znajdują się linie ciągłe czy na drodze znajduje się znak pionowy „zakaz wyprzedzania” oznacza to, że w tym miejscu wyprzedzanie jest absolutnie zabronione. Takie oznakowanie drogi, to nie przypadek znajduje się w miejscach, w których takie manewry są szczególnie niebezpieczne. Niestety wielu kierowcom wydaje się, że oni wiedzą lepiej, a ich umiejętności, czy osiągi samochodów pozwalają wyprzedzać niemal w każdym miejscu na drodze. Często zdarza się również, że kierowcy nie spoglądają w lusterka i nie upewniają się, czy nie są wyprzedzani przez inne pojazdy.

Przestrogą dla wszystkich niech będzie sytuacja właśnie ze środy (24.11.2021r.), gdzie na drodze wojewódzkiej nr DW 591 trasa Kętrzyn-Mrągowo na wysokości miejscowości Pręgowo w gm. Kętrzyn doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Z przekazanych informacji wynikało, że jeden z pojazdów wjechał do przydrożnego rowu gdzie uderzył w drzewo. Na miejsce natychmiast zostały wysłane służby ratunkowe. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący audi, 30-letni mężczyzna wykonując manewr wyprzedzania, również audi, zajechał drogę kierującemu tym autem, 20-latkowi. Ten w celu uniknięcia zderzenia z pojazdem zjechał do przydrożnego rowu gdzie uderzył w drzewo. W pojeździe oprócz kierującego znajdowała się również 19-letnia pasażerka. Oboje z obrażeniami ciał zostali przewiezieni do szpitala.  Wszystkie okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *