BARTOSZYCE: Relacja z obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Bartoszycach – Magna Masuria

BARTOSZYCE: Relacja z obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Bartoszycach

0

Było podniośle, uroczyście, z nutką zadumy w godzinie „W” – mieszkańcy Bartoszyc po raz kolejny oddali hołd warszawskim powstańcom.

Biało-czerwone barwy dominowały w poniedziałkowe popołudnie 1 sierpnia na placu Konstytucji 3 Maja. Taki kolor miały leniwie powiewające wokół „Kwadratu” narodowe flagi. W takich barwach rozdawano mieszkańcom miasta opaski przypominające, że właśnie obchodzimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Biały i czerwony był również dym z rac, który o godzinie 17 spowił część placu.

Mieszkańcy licznie stawili się, by oddać hołd powstańcom. Zanim stanęli w zadumie w godzinie „W”, z chęcią odwiedzali przygotowane stoiska i wystawy. Przykładową broń używaną przez powstańców pokazało Muzeum Miejskie z Górowa Iławeckiego, zaś w namiocie obok repliki ASG prezentowało Wojskowe Koło PTTK Herkus z Bartoszyc.

Swoje namioty wystawiło wojsko. Wojskowa Komenda Uzupełnień z Lidzbarka Warmińskiego zachęcała do wstąpienia w szeregi armii, zaś 20 BBZ ustawiła na placu trzy swoje pojazdy, które z zainteresowaniem oglądali i młodsi, i starsi mieszkańcy miasta.

Dzieciom podobał się również pojazd pancerny BA-64, na co dzień „stacjonujący” w Wilczym Szańcu w Gierłoży. Każdy chciał wejść do środka, chwycić za karabin, ale największą frajdą była przejażdżka wokół placu.

W klimat powstańczej Warszawy wprowadziła Marcelina Świderska. Wykonane przez nią piosenki przywołały ducha tamtych lat, a kto chciał, mógł przyłączyć się do śpiewania, bo wśród uczestników wydarzenia rozdanych zostało kilkadziesiąt śpiewników.

Obchody zakończyły się na placu Bohaterów Westerplatte, gdzie pod pomnikiem Orła Białego delegacje złożyły kwiaty i znicze.

W tym roku uroczystości związane z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego trwały dwa dni. Wystawa na placu Konstytucji 3 Maja stanęła już w niedzielę 31 lipca, jednak w nierównej walce przegrała z padającym deszczem. Tego dnia miały też odbyć się zawody strzeleckie, lecz z powodu choroby organizatora zostały przeniesione na inny termin.

Organizatorami obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego były Bartoszyckie Środowisko Narodowo-Patriotyczne Patria, Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Bartoszyce oraz Urząd Miasta Bartoszyce. Wydarzenie swoim patronatem objął Burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *