BARTOSZYCE: Zabrakło podpisów do przeprowadzenia referendum – Magna Masuria

BARTOSZYCE: Zabrakło podpisów do przeprowadzenia referendum

1

Inicjatorzy referendum składają skargę do WSA

Inicjatorzy referendum, którzy chcieli odwołać burmistrza Bartoszyc Piotra Petrykowskiego przed zakończeniem jego kadencji, nie będą mieli szans na przeprowadzenie referendum w najbliższym czasie. Mimo że złożyli wymaganą liczbę podpisów w Delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu, to decyzja Komisarza Wyborczego w Elblągu przeszkodziła w przeprowadzeniu referendum. W przedłożonych podpisach znaleziono wiele wad, takich jak brak praw wyborczych osób składających podpisy na terenie Bartoszyc, nieczytelność nazwisk, numerów pesel i adresów, złożenie podpisów na listach z datą przed zarządzeniem referendum, a także wielokrotne poparcie przez jedną osobę.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Delegaturę KBW w Elblągu, z 2044 podpisów, które złożono, tylko 1660 zostało zaliczonych, a do przeprowadzenia referendum potrzebne było 1770 właściwie złożonych podpisów. Jednak inicjatorzy referendum nie rezygnują z walki i złożą skargę na decyzję Komisarza Wyborczego w Elblągu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Mają na to 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

Odrzucone głosy poparcia rzutujące na negatywne postanowienie w sprawie organizacji referendum dotyczą adresu! Mimo to, że udzielony został głos poparcia przez osobę mającą prawo wyborcze w Bartoszycach oraz płacącą tu podatki został odrzucony. Inne błędy nie miały wpływu na wynik postanowienia! Także głosów mieszkańców chcących referendum było więcej niż wymagana liczba. Czerwona kartka w kierunku włodarza miasta została podniesiona! Nie poddajemy się i idziemy dalej po swoje! WSA to kolejny krok! – mówi Pełnomocnikiem Grupy Inicjatywnej jest Pani Gabriela Bogusławska.

Sytuacja ta pokazuje, że przeprowadzenie referendum w Polsce nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony, inicjatorzy muszą zebrać wystarczającą liczbę poparcia w postaci podpisów, ale z drugiej strony, muszą one być właściwie złożone i spełniać wymagania prawa.

Jednak inicjatorzy nie rezygnują z walki i będą walczyć o swoje prawa. Czekają ich teraz dalsze kroki prawne, a także próba przekonania mieszkańców Bartoszyc do swojej sprawy. Jak się okaże, czy uda im się przeprowadzić referendum w przyszłości, czy też nie, czas pokaże. Jednakże ta sytuacja pokazuje, że proces przeprowadzenia referendum wymaga dokładnej uwagi i nie jest on pozbawiony pewnych trudności, które należy przezwyciężyć.

Czytasz Magna Masuria – info-Kętrzyn24.pl? Wspieraj Magna Masuria – info-Kętrzyn24.pl! Nasza praca możliwa jest dzięki takim osobom jak Ty – zaangażowanym, chcącym wiedzieć więcej. Dzięki Tobie możemy regularnie rozliczać lokalnych polityków, spokojniej patrzeć w przyszłość i być całkowicie niezależni od reklamodawców i biznesu.

Bank PKO Bank Polski
88 1020 3639 0000 8702 0221 7925

1 thought on “BARTOSZYCE: Zabrakło podpisów do przeprowadzenia referendum

  1. Polskie społeczeństwo jest mało wyedukowane i jeszcze dużo czasu upłynąć musi, by zrozumiało jakie korzyści płyną z demokracji lokalnej. Po drugie nasze lokalne społeczeństwo chciałoby sprawę załatwić ale cudzymi rękami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *