Boże Ciało – co to za święto? – Magna Masuria

Co roku obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Przechodzimy w procesji z Monstrancją pomiędzy czterema stacjami, modlimy się i rozmyślamy nad swoją wiarą oraz sumieniem. Jednak pytając uczestników procesji czy wiedzą co to za święto i z czym ono jest związane, niestety dostaliśmy różne i niekiedy błędne odpowiedzi.

Potocznie nazywane Boże Ciało jest świętem katolickim, które odbywa się w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest to uroczystość liturgiczna dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie – dlatego też podczas procesji jest Monstrancja.

Boże Ciało w Polsce jest obchodzone od 1320 roku. Uroczystość w diecezji krakowskiej wprowadził biskup Nankier. 100 lat później na synodzie gnieźnieńskim uroczystość Bożego Ciała uznano za powszechną i od tego czasu obchodzona była we wszystkich kościołach w Polsce. Święto te zostało ustalone i rozpowszechnione przez papieża Urbana IV poprzez ogłoszenie bulli Transiturus de hoc mundo w 1264 roku.

Uroczystość odbywa się poprzez Mszę Świętą oraz przez wcześniej wspomnianą procesję, która zatrzymuje się na czterech stacjach. Kapłani przenoszą Monstrancję z Najświętszym Sakramentem, a na sam koniec udzielają uroczystego błogosławieństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *