Czy Burmistrz rządzi Radą Miasta? – Magna Masuria

Część 1 z 4

Czy pamiętacie, jak obecny burmistrz Miasta Kętrzyn jeszcze w kampanii wyborczej na jednej z konferencji prasowych mówił: “zagłosujcie przeciw kłamstwu i matactwu. Zagłosujcie za uczciwością i odpowiedzialnością”. I jeszcze na tej samej konferencji dopowiedział, a raczej zapewniał : “ci radni potrzebują dobrego burmistrza. Kętrzyn nie potrzebuje showmana, a sprawnego menadżera”. Jak te słowa mają się do dzisiejszej sytuacji Rady Miasta?

Absolutnie wszystkie osoby głosujące na Ryszarda Niedziółkę miały nadzieję, że w Kętrzynie coś się zmieni. Niedługo będzie mijać rok od wyboru nowego burmistrza, a te kilka miesięcy rządów  Ryszarda Niedziółki pokazało, że nie liczy się on z radnymi i uważa ich jedynie za wykonawców swoich poleceń. Wykorzystuje on dotychczasową bezradność kętrzyńskich radnych, którzy w większości nie potrafią reprezentować interesów swoich wyborców.

Ryszard Niedziółka w jednym z wywiadów dla TK mówił, że poprzednikowi nie chodziło o miasto, tylko o władzę. Teraz patrząc na to co się dzieje w naszym mieście można postawić tezę, że Niedziółce chodziło wyłącznie o władzę, a nie miasto. Niezrozumiałe ruchy na stanowiskach prezesów spółek miejskich, enigmatyczne odpowiedzi dla (nie)lojalnej prasy, brak inwestycji, wycofanie sprawy z sądu przeciwko Arkadiuszowi Książek….

Jak miasto może dobrze funkcjonować? Potrzebne jest przebudzenie się Rady Miejskiej, tak jak to nastąpiło w Iławie. Tamtejsi radni szybko zaczęli rozliczać nowego burmistrza z jego wyborczych obietnic. Dali mu “żółtą kartkę” w postaci nieudzielenia wotum zaufania. Pokazali wszystkim, że reprezentują mieszkańców i będą dbać o ich interesy.

Jak zachowali się kętrzyńscy radni w głosowaniu nad absolutorium? Dlaczego i w czyim interesie tak głosowali? Jak pamiętamy wszyscy kętrzyńscy radni zagłosowali jednogłośnie za wotum zaufania i absolutorium dla obu burmistrzów. Mimo tego pojawiły się również negatywne komentarze radnych koalicji AS-PiS, że głosują za wotum i absolutorium jedynie dla obecnego burmistrza. 

Więc, jak było naprawdę? Czy teza, postawiona w nagłówku artykułu, ma swoje potwierdzenie? 

Napiszcie, co o tym sądzicie?

12 thoughts on “Czy Burmistrz rządzi Radą Miasta?

 1. Panie Redaktorze. Pańska ocena nie jest do końca adekwatna do sytuacji w roku powyborczym, w którym nastąpiła zmiana na stanowisku burmistrza. W mojej ocenie zarówno votum, jak i absolutorium, tak naprawdę udzielano poprzedniemu burmistrzowi, za jego dokonania. Wynik głosowania natomiast odzwierciedla układ w radzie. Koalicja AS i PiS zagłosowała „za” dla obecnego burmistrza, a radni pozostali za dokonania poprzedniego. W mojej ocenie obecny burmistrz nie mógł podlegać ocenie, bowiem ani w roku 2018 nic nie zrobił, co można byłoby jakoś ocenić, a i do dnia dzisiejszego także. Ta pozytywna ocena pracy i to „za”, bez względu na to, co tam radni PiS i AS wymyślili, było w istocie dla pana Hećmana. Natomiast gdyby radni PiS i AS chcieli zagłosować przeciwko panu Hećmanowi to oczywiście musieliby zagłosować na „nie”, ale to obecny burmistrz, niestety, byłby w sytuacji krytycznej. A co do samego tytułu, to myślę, że burmistrz rządzi tylko częścią rady.

 2. A kto rządzi Nieburmistrzem?
  Jaka nieformalna grupa ma takie wpływy, ze burmistrz działa wbrew interesom mieszkańców?
  Zielonkowiec ze spółdzielni? Grubas? Układacz polbruku? Kartoniarz?

 3. Grupa trzymająca władze. Gruby prosiak Sachar, Kartoniarz dawny budowlaniec z PBK, Arkadiusz – nie wiary chrześcijańskiej ze spółdzielni, Polbrukowiec Antoni. I oczywiście desant z Wydmin narcyz Maciej.

 4. Pamiętam jak gadał na tych konferencjach – nie bedę jak ten co teraz, ale ci co znają go trochę dłużej wiedza jaki jest. Pokazał to będąc starostą, pokazał będąc w farelu i Ostródzie. On tylko widzi siebie i kocha władzę

  1. Do „Wiktor”
   Ja też się śmieję z Niedziółki, z tego, że nie umie zarządzać.
   Dobrze, że to pokazują na tym portalu, ale jak pomyślę ile za błędy Niedziółki płacę? Niech Niedziółka za swoje „widzi mi się” płaci sam.

   Masz rację, że to piszą amatorzy. Widać, że ci amatorzy są odważni i piszą prawdę.
   „Zawodowcy” od burmistrza lubią pomijać i fakty.

 5. Nie w Ostródzie tylko w Ostrołęce i wiadomo z jakiego układu POlitycznego. Były senator zPISu pan Majkowski ma duzo do powiedzenia w tej kwestii.

   1. Tak, ale prawda wyszła na jaw, że 500 pracowników zwolnił w Ostrołęce. Ludzie go do tej pory za to nienawidzą. Ciekawe gdzie jest list Majkowskiego? Podobno dyrektor urzędu pracy go ma?

 6. ”Wykorzystuje on dotychczasową bezradność kętrzyńskich radnych, którzy W WIĘKSZOŚCI NIE POTRAFIĄ REPREZENTOWAĆ INTERESÓW SWOICH WYBORCÓW.” Doprawdy paradne! To ja się pytam, po co kandydowali, jeśli nie potrafią?
  Jest takie powiedzenie: ”Nie pchaj się na afisz, jak nie potrafisz” !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *