,,Farbowany lis” czyli na co uważać przy wyborze pełnoziarnistego pieczywa – Magna Masuria

,,Farbowany lis” czyli na co uważać przy wyborze pełnoziarnistego pieczywa

0

W sklepach spotykamy się z ogromnym wyborem pieczywa, decyzja o tym, jaki rodzaj najczęściej kupujemy zależy od wielu czynników. Niektórzy kierują się wyłącznie walorami smakowymi, dla innych ważna jest cena, ale coraz więcej osób swój wybór motywuje, jakością oraz właściwościami zdrowotnymi wyrobów zbożowych. Dietetycy oraz lekarze jednogłośnie rekomendują spożywanie pieczywa pełnoziarnistego, jako tego zdrowszego i bogatszego w składniki odżywcze. Dlaczego tak jest?

Produkty pełnoziarniste powstają z mąki z pełnego przemiału, czyli ze wszystkich części ziarna. Taka mąka cechuje się wyższą zawartością błonnika pokarmowego, witamin oraz składników mineralnych. W procesie pozyskiwania białej, oczyszczonej mąki ziarna przed zmieleniem pozbawiane są swojej osłonki zawierającej najcenniejsze składniki. Taka mąka dostarcza do organizmu łatwo przyswajalnych prostych węglowodanów tzw. ,,pustych” kalorii. Jej spożycie powoduje szybki skok stężenia glukozy we krwi, ale równie szybki jego spadek. Oznacza to, że po spożyciu takiego produktu szybko będziemy znowu głodni i senni (a w dalszym etapie takie duże wahania poziomu stężenia glukozy we krwi mogą prowadzić do powstania cukrzycy typu 2). Pieczywo pełnoziarniste ze względu na wyższą zawartość błonnika pokarmowego utrzymuje poziom stężenia glukozy we krwi na stałym poziomie, dzięki czemu znacznie dłużej utrzymuje się uczucie sytości.

Myśląc o pieczywie pełnoziarnistym często używamy określenia pieczywo ciemne, ale czy kolor to rzeczywiście dobre kryterium przy wyborze chleba?

Produkty pełnoziarniste rzeczywiście są naturalnie ciemniejsze od produktów wykonanych z czystej, białej mąki. Producenci tych wyrobów wiedząc, że często ,,kupujemy oczami” dodają barwniki do pieczywa upieczonego z jasnej, oczyszczonej mąki. Do barwienia pieczywa używany jest głownie karmel powstający w wyniku podgrzewania cukru. Oznacza to, że barwione pieczywo, imitujące wyrób pełnoziarnisty tak naprawdę dostarcza do organizmu więcej węglowodanów prostych niż pieczywo jasne.

Czytajmy etykiety, ponieważ może się okazać, że produkt, który wydaje nam się zdrowszy i lepszej, jakości okazuję się tak na prawdę tytułowym farbowanym lisem. W tabeli poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak odróżnić prawdziwe pełnoziarniste pieczywo od tego barwionego pozbawionego zdrowotnych właściwości. Wybierajmy mądrze!

 Pieczywo pełnoziarnistePieczywo barwione
SkładMąka, woda, zakwas chlebowy/drożdże,sólDodatek barwników takich jak: karmel (E 150), słód, syrop maltozowy, kakao, melasa lub cykoria
BarwaSzara, szarobrązowaCiemnobrązowa
MasaCiężkie względem swojej objętościLekkie, ,,nadmuchane”
PrzekrójZbita konsystencja, niewielkie pory, widoczne łuski ziarnaPorowaty
StrukturaLekko ,,gliniasta”, wilgotna, nie powinno się kruszyćNapowietrzona
SprężystośćPo naciśnięciu powraca do pierwotnego stanuŁatwo go zgnieść, nie wraca do pierwotnego stanu po naciśnięciu
ŚwieżośćDługo pozostaje świeżySzybko staje się czerstwy
Zawartość błonnikaPowyżej 6g na 100g produktuPoniżej 6g na 100g produktu

Źródła:
1.Wilk M., Krzywonos M., Seruga P., Kucharczyk M., Borowiak  D.: Karmel w żywności.Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wroclawiu; 2015; 411;141-149.
2 dietetycy.org.pl/jak-rozpoznac-chleb-pelnoziarnisty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *