URODA: Makijaż – czy naprawdę niszczy skórę? Fakty i mity – Magna Masuria

URODA: Makijaż – czy naprawdę niszczy skórę? Fakty i mity

0

Często możemy spotkać się z tekstami od starszych członków rodziny typu „nie maluj się, bo będziesz miała dużo zmarszczek” albo” pogorszysz sobie cerę od tych wszystkich kosmetyków”. Wiele z tych tekstów, nie ma poparcia w badaniach naukowych, są to po prostu mity i zabobony. Jak jest naprawdę?

Makijaż dla wielu kobiet jest elementem codziennej rutyny. Lżejsze czy mocniejsze, mniej lub bardziej czasochłonne często podnoszą kobietom ich samoocenę i pewność siebie. Wiele nastolatek w młodym wieku zaczyna eksperymentować z kosmetykami, uczą się makijażu i jego technik. A wtedy zza rogu wychodzi babcia, mama czy ciocia oraz ich mądrości, zazwyczaj oparte na tym, że kiedyś też im ktoś tak powiedział. Nie sprawdzają tego w „legitnych” źródłach, a ślepo wierzą i przekazują dalej. Czy makijaż naprawdę szkodzi dla naszej cery? Otóż wiele badań potwierdza, że wcale tak nie jest. Ale żeby nie było tak kolorowo, musimy pamiętać o paru ważnych zasadach na temat makijażu, aby nam nie zaszkodził. A oto one:

1. Czystość i higiena pracy Ważne jest aby pamiętać, że produkty których używamy powinny być czyste, używane tylko przez 1 osobę, a także regularnie czyszczone.

2. Odpowiednia pielęgnacja Musimy pamiętać, że bez pielęgnacji, nie ma co się zabierać za makijaż. Ważna jest pielęgnacja przed – odpowiednio dobrana baza oraz kosmetyki dostosowane do wieku nie zaszkodzą nam.

3. Kosmetyki na bazie silikonu oraz na bazie wody.

Większość podkładów oraz tzw. primerów pod makijaż produkowane są na bazie albo silikonowej albo wody. Chodź kosmetyki na bazie silikonu mogą wydawać się nie najlepsze, to są najpopularniejsze na rynku i przy odpowiedniej pielęgnacji nie są szkodliwe. Należy pamiętać, aby wszystkie produkty, których używamy do jednego makijażu powinny być na tej samej bazie. Makijaż wcale nie przyspiesza procesu starzenia się skóry, jeśli jest prawidłowo wykonywany. Dlatego młode dziewczyny nie powinny bać się makijażu i tego czym straszą ich starsze członkinie rodziny, jeśli wiedzą jak prawidłowo go wykonać.

Iza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *