Festiwal Fantastyki na Mazurach – relacja – Magna Masuria

Za nami bardzo ciekawy weekend spędzony w Twierdzy Boyen w Gizycku, gdzie odbyła się piata edycja Twierdza Festiwal Fantastyki. W zakamarkach fortu pruskiego można było spotkać fanów całego spectrum fantastyki od tolkienowskiej klasyki przez post-apokaliptyczne wizje świata, kończąc na science fiction w odległych galaktykach.

Festiwal fantastyki w Giżycku ściągnął rzesze fanów różnych światów. Przekraczając bramy Twierdzy mogliśmy na początek odpłynąć w świecie gier, ale nie tylko komputerowych. Organizatorzy przygotowali całe spektrum gier planszowych od znanych wszystkim Dixit czy UNO po wyszukane gry planszowe takie jak The Lord of the Ice Garden (gra na podstawie powieści Jarosława Grzędowicza – Pan Lodowego Ogrodu) czy Terra Mystica. W innym pokoju mogliśmy zażyć karaoke oraz pograć w gry za pomocą rozszerzonej rzeczywistości VAR. Jednak najwięksi koneserzy gier mogli odpłynąć w pokoju retro sprzętu i retro gier. Konsole ATARI, AMIGA, Commodore cz Super Nintendo oraz stare systemy operacyjne komputerów Microsoft. Mogliśmy uraczyć również takie gry jak Super Mario Bros, Donkey Kong czy DOOM z 1993 roku.

Następnie przeszliśmy na główne pole gdzie była rozstawiona wioska tolkienowska, strefa ZONY Stalkerów, tor taktyczny Nocarzy i Renegatów, wystawa Star Wars.

Witam serdecznie na stoisku forum Nocarz.pl, jesteśmy forum literacko-militarnym opartym na fabule książek Magdaleny Kozak. Książki o wampirach, ale o wampirach w realiach naszego ABW, wampiry w służbach specjalnych. Ja reprezentuje postać z grupy postaci negatywnych w tej, że książce, jestem tak zwanym Watykańskim, który poluje na wampiry.– mówi Hubert „Hunter” Głuszczyński jeden z wystawców toru taktycznego Nocarzy i Renegatów na Festiwalu Fantastyki w Giżycku.

Forum tutaj jest oparte na zasadzie toru taktycznego. Jest to symulacja pola walki, gdzie osoby które nas odwiedzają mają możliwość po przeszkoleniu wcielić się w rolę ratownika medycznego, który wraz z oddziałem specjalnym szturmuje pomieszczenia. Zanim do tego dojdzie trzeba spędzić ze mną czas na stoisku. Pouczyć się trochę o czynnościach obsługiwania broni palnej, rozłożył i złożyć Kałasznikowa (red. karabin AK-47), zobaczyć broń zarówno zabytkową jak i tą współczesną używaną przez Wojsko Polskie. Jest to chwila na spędzenie czasu z militariami, ale też porozmawiania o literaturze, która jest tutaj podstawą tego co tutaj robimy” – opowiada Hubert „Hunter” Głuszczyński o tym co robili na Festiwalu Fantastyki w Giżycku.

Po opuszczeniu toru taktycznego Nocarzy i Renegatów trafiliśmy do ZONY, gdzie oprócz stalkerów poruszających się po ruinach post-apokaliptycznych budynków spotkaliśmy znanych rosyjskiemu społeczeństwu Gopników –  slangowe określenie rosyjskie na klasę młodych ludzi lub subkulturę ludzi, charakteryzujących się agresywnym zachowaniem. Tutejsi byli bardzo przyjaźni, uraczyli nas rosyjską basową muzyka i poszli dalej.

Ze strefy zony, aby oczyścić się z promieniowania przeszliśmy do wioski tolkienoweskiej gdzie oprócz Escape Roomu z Szelobą (wielkim pająkiem z Władcy Pierścieni) oraz zajęć z szermierki czy też łucznictwa mogliśmy spróbować wspaniałej kawy z Haradu. Tutejsi Haradrimowie, mimo wojowniczego nastawienia do ludzi z Zachodu byli pokojowi i jak najbardziej chcieli się podzielić swoja kulturą z dalekiego wschodu Śródziemia. Oprócz tolkienowskiego motywu przewodniego mogliśmy spróbować swoich sił na wiedźmińskim wahadle z mieczem w ręku i opaską na oczach. Obok wahadła rozstawiona była niewielka ręczna balista, gdzie można było spróbować strzelić czarnym harpunem do Smauga z Hobbita. Na tym polu również spotkaliśmy rekonstruktorów Gwiezdnych Wojen, a szturmowiec, który przyjechał do nas z Częstochowy reprezentował międzynarodową organizacje.

Przedstawiamy nasze ulubione uniwersum czyli uniwersum świata Gwiezdnych Wojen. Jesteśmy tutaj z kilku grup cosplayowych. Ja jestem zrzeszony w grupach Rebel Legion oraz 501st Legion, które są grupami ogólnoświatowymi. Obie grupy powstały w Stanach Zjednoczonych, później one rozszerzyły się na cały świat. W tym momencie w obu grupach jest ponad 10 tysięcy członków. Działamy praktycznie w każdym kraju na świecie. Większość rzeczy które robimy to działania charytatywne, wizyty w szpitalach, w domach dziecka, uczestnictwo na konwentach. Jesteśmy też preferowanymi grupami przez Disneya. Współpracujemy z LUCAS Film i Disneyem przy różnego rodzaju eventach, ale też filmach– mówi Rafał Kula, szturmowiec z Rebel Legion.

Poza różnego rodzaju wystawami mogliśmy uczestniczyć w prelekcjach takich osób jak Marcin Waszkielis, nasz lokalny wielokrotny mistrz świata w walkach rycerskich, Paweł Jaroński – rysownik, Janusz Bocian – reżyser, scenarzysta i twórca komputerowych efektów specjalnych, Paweł Kępa z Wiedźmińskiego Szlaku, Violet Cosplay – utytułowana cosplayerka i wielu wielu innych.

To jest już piata edycja Festiwalu Fantastyki w Giżycku. Skupiamy tutaj wszystko co jest związane z fantastyką. Od najróżniejszych komiksów, książek przez gry planszowe i komputerowe po larpy (rozbudowana gra terenowa) czyli można spotkać tutaj wszystko i wszystkich w jednym miejscu . Jak widać piata edycja przyciągnęła bardzo dużo osób i wszyscy świetnie się bawią” – podsumowała całe wydarzenie Magdalena Czaus jedna z organizatorek Twierdza Festiwal Fantastyki w Giżycku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *