GIŻYCKO: Trzy elektryczne autobusy trafią do gminy i miasta Giżycko! – Magna Masuria

GIŻYCKO: Trzy elektryczne autobusy trafią do gminy i miasta Giżycko!

1

Trzy „elektryki” Yutong E8 jeszcze w tym roku posłużą pasażerom komunikacji publicznej w mieście i gminie Giżycko. Umowę na ich dostawę wraz z zapewnieniem infrastruktury do ładowania podpisali wójt Marek Jasudowicz i Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Zakup zeroemisyjnych autobusów jest możliwy dzięki pozyskaniu przez samorząd dofinansowania ze środków unijnych.

– Dbamy o nasze środowisko naturalne oraz robimy krok milowy w kierunku nowych technologii, które będą służyły mieszkańcom naszego regionu – mówił wójt gminy Giżycko, Marek Jasudowicz.

Gmina Giżycko i miasto Giżycko, położone wśród Wielkich Jezior Mazurskich, są nazywane stolicą polskiego żeglarstwa. Ten malowniczy region przyciąga turystów przez cały rok, dlatego samorząd sukcesywnie rozwija komunikację publiczną. Przygotowując się do zakupu „elektryków”, w 2021 r. gmina Giżycko odbyła testy autobusu Yutong, który zyskał pozytywne opinie ze strony mieszkańców. Inwestycja w zielony transport jest realizowana dzięki dotacji z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez Gminę Giżycko i Miasto Giżycko.

 Wszystko, co sprzyja naszemu unikatowemu środowisku, jest przez nas wspierane. Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym projekcie, zapewniając jednocześnie naszym mieszkańcom wygodny i nowoczesny transport. To ważny krok i bardzo dobry kierunek – podkreślił burmistrz Giżycka, Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

Wybrany przez Gminę Giżycko Yutong E8 to w pełni elektryczny autobus, który sprawdził się obsługując zarówno komunikację publiczną, jak i szkolną. Jako pierwszy samorząd w Polsce, na ten model postawiła Bobowa, z powodzeniem wykorzystuje go również Lidzbark Warmiński. Yutong E8 ma niemal 9 metrów długości, niskopodłogową konstrukcję i wydajny system klimatyzacji. Dzięki baterii o pojemności ponad 250 kWh, może pokonać na jednym ładowaniu nawet 350 kilometrów. Komunikację publiczną w gminie Giżycko obsłużą trzy takie pojazdy, które wraz z dwoma stacjami ładowania dostarczy firma Busnex Poland.

– Warmia i Mazury słyną ze wspaniałych krajobrazów i malowniczych jezior, ale coraz mocniej również z inwestycji w elektromobilność. Gmina Giżycko to kolejny samorząd z tego regionu, który postawił na zielony transport, wybierając elektryczne autobusy Yutong. Cieszy nas, iż model E8 jest coraz częściej wykorzystywany do obsługi komunikacji publicznej – dodał Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, która jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2020 r. Yutong Bus dostarczył łącznie ponad 41 tys. pojazdów na rynek Chin i 30 innych krajów, osiągając ponad 35% udziału w rynku chińskim i 15% w rynku globalnym.

Informacja prasowa i zdjęcia: Busnex Poland, oficjalny przedstawiciel firmy Yutong Bus

1 thought on “GIŻYCKO: Trzy elektryczne autobusy trafią do gminy i miasta Giżycko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *