Harcerze przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju – Magna Masuria

Harcerze przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju

0

W niedzielę, 20 grudnia br., na Mszy Świętej, która odbyła się o godzinie 18:00 do kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kętrzynie przyniesione zostało przez Hufiec ZHP Kętrzyn Betlejemskie Światło Pokoju. Obecnym przy przekazaniu był harcmistrz Stanisław Iwaniuk oraz harcerz Dominik Marszałek, który asystował jako ministrant w trakcie Mszy Świętej.

źródło: Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Kętrzynie

Betlejemskie Światło Pokoju jest coroczną akcją skautową oraz harcerską akcją przekazania symbolicznego ognia palącego się w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Akcję przekazywani Światła Pokoju zapoczątkowała austriackie media ORF w 1986 roku jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki pomocy skautów i harcerzy, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku jest przywożone z Betlejem do Wiednia, gdzie w katedrze przekazywane jest z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję zapoczątkowano w 1991 roku, dzięki Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Następnie po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP „Głodówka” skąd światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *