W poprzednim artykule, Ignorantia iuris nocet, wyjaśniłem dokładnie, co oznacza owa paremia prawnicza wywodząca się z czasów Republiki Rzymskiej. Tłumacząc z łaciny: „nieznajomość prawa szkodzi”, jest to zwrot prawniczy wbijany do głowy studentom pierwszego roku studiów prawniczych. W tym momencie przychodzi refleksja czy można jakoś wybaczyć nieznajomość prawa zastępcy burmistrza Macieja Wróbla?

Moim skromnym zdaniem oczywiście, że nie, zwłaszcza jeśli wypowiada się w przestrzeni publicznej. Wróbel po raz kolejny chciał zabłysnąć, zdyskredytować przeciwnika, ośmieszyć. Zamiast tego wyszła błazenada w przestrzeni publicznej, choć trzeba przyznać, że Wróblowi zdarza się to dość często – zobacz: Miały być dobre praktyki, a wyszedł lans i pyskówka?

Jednak, czego dotyczy poruszana przeze mnie kwestia? Twój Kurier Olsztyński postanowił opublikować artykuł dotyczący zamówienia publicznego na wydawanie trzech stron gazety, które wchodzą w skład „Wiadomości Lokalne”. Dziwnym trafem również ja, jako osoba fizyczna – bo przysługuje mi takie prawo – złożyłem ofertę, najprawdopodobniej najniższą. W Urzędzie Miasta doszło do zawieruchy i zaczęto zastanawiać się, co zrobić z tym fantem. Czekamy na oficjalne ogłoszenie tego zamówienia.

Wróbel udzielając wypowiedzi portalowi Twój Kurier Olsztyński powiedział: „To nie było zamówienie publiczne. Zamówienie publiczne, w myśl ustawy (Ustawa Prawo Zamówień Publicznych – red.) jest to zamówienie powyżej 130 tys. złotych. Każdy urząd i jednostka samorządowa, jeżeli kwota jest niższa, ma na to swój wewnętrzny regulamin”.

Czytając pierwsze zdanie wypowiedzi Wróbla w uszach dzwoni mi jingiel z Dziennikarskiego Zera Krzysztofa Stanowskiego z Kanału Sportowego, gdzie Marcin Najman mówi: „co ty…”. Jednak powiedziałem sobie, dam szansę Wróblowi, jeszcze raz sprawdzę przedmiotowe Ustawy dotyczące zamówień publicznych. Nim jednak przejdziemy do wyjaśnień prawnych warto sobie zadać pytanie, które również zadał jeden z naszych czytelników o nicku Ciekawostka: „Jak się państwu podobają słowa Wróbla? Zamówienie prywatne za publiczne pieniądze? […] Złożył 3 oferty w zamówieniu prywatnym. A od kiedy trzeba mieć działalność gospodarczą, by działać w przestrzeni gospodarczej?”

Co Wróbel miał na myśli nikt nie wie? Choć patrząc po gazecie „Wiadomości Lokalne” lecą panowie po całości z propagandą, prawie jak główny nurt rządowy. Czyim kosztem? Oczywiście mieszkańców Kętrzyna. Może niech mieszkańcy Kętrzyna zrobią zrzutkę na korepetycje u jakiegoś wykwalifikowanego prawnika, gdzie Wróbel będzie mógł w końcu nauczyć się podstaw prawa? Bo w jego wypowiedzi wyszedł ogromny brak wiedzy o zamówieniach publicznych, a przecież stał po obu stronach barykady – jako dziennikarz, a teraz jako samorządowiec.

Aby dowiedzieć się więcej o zamówieniach publicznych wystarczy wejść na rządową stronę www.gov.pl i przeczytać objaśnienia czym są dokładnie zamówienia publiczne. W skrócie zamówienia publiczne są to umowy zawierane pomiędzy podmiotami publicznymi, a podmiotami prywatnymi, gdzie podmiot publiczny wykupuje towar lub usługę. Nie ma prostszej definicji zamówienia publicznego. Wróbel natomiast w swojej wypowiedzi powołuje się na Ustawę Prawo Zamówień Publicznych, gdzie opowiada o zamówieniach powyżej 130 tysięcy złotych. Czyli według Macieja Wróbla zamówienia poniżej 130 tysięcy złotych już nie są zamówieniami publicznymi? Jingiel z Marcinem Najmanem wpasowuje się tutaj idealnie.

Do zamówień poniżej 130 tysięcy złotych odnoszą się dwie ustawy: ustawa o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i ustawa o finansach publicznych. Ustawy również określają zasady, którymi powinien kierować się podmiot publiczny, a są to zasady: zasada uczciwej konkurencji, zasada równości, zasada bezstronności i obiektywizmu, zasady efektywności, jawności, przejrzystości, zasada pisemności i prowadzenia postępowania w języku polskim.

Co do reszty wypowiedzi Wróbla w Twój Kurier Olsztyński, to powiem szczerze, nie chce mi się komentować tego bełkotu syntaktyczno-semantycznego i osobiście nie chce się zniżać do tak niskiego poziomu manipulacji w wykonaniu ex dziennikarza. W mojej opinii chciano przeprowadzić te zamówienie po cichu, bez ogłoszenia go w Biuletynie Informacji Publiczne. Ciąg dalszy nastąpi…

25 thoughts on “Ignorantia iuris nocet cz.II [FELIETON]

  1. Dorwali się do koryta i rządzą za publiczne, rozdają stołki, zlecenia zasłużonym, eliminują niewygodnych, robią wstŕetną nagonkę na radnych, którzy ich krytykują, układy, układziki, zamydlaja oczy pozornymi sukcesami, przesuwaja,, zagluszaja sesje,, itp….. . Ogólnie niezla zabawa za publiczne pieniadze.

  2. Zarządzanie Nr 399/2020 Burmistrza Miasta Kętrzyn z dnia 31.12.2020 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu udzielania zamówień publicznych o wartości poniżej 130 000 zł netto oraz zamówień, o których mowa w art.11-14 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (paragraf 5-7)
    http://www.bip.miastoketrzyn.pl/akty/59/2641/w_sprawie_wprowadzenia_regulaminu_udzielania_zamowien_publicznych_o_wartosci_ponizej_130_000_zl_netto_oraz_zamowien_2C_o_ktorych_mowa_w_art__11-14_ustawy_z_dnia_11_wrzesnia_2019_r__Prawo_zamowien_publicznych__0D_0A/

  3. Zarządzenie 399/2020 paragraf 5 -Tryb udzielania zamówień:
    1. Zapytanie ofertowe-tryb udzielenia zamówienia, w którym zamawiający kieruje zapytanie ofertowe do wybranych przez siebie wykonawców…
    I choć nie zgadzam się z wieloma zapisami wspomnianego zarządzenia oraz z tym, w jaki sposób wydawane są nasze pieniądze, to w moim mniemaniu postępowanie było przeprowadzone zgodnie z prawem. Niestety…

    1. Zarządzenie trzeba sprawdzić w Urzędzie Zamówień Publicznych, który jest wyznacznikiem i przedstawia wzory zamówień poniżej 130 tyś. zł

    2. Mam wyjątkowo złe zdanie o tym przylizanym panu, ale faktycznie trzeba mu tutaj przyznać rację – zamówienia z tzw. wolnej ręki dają praktycznie niczym nieograniczoną swobodę w wyborze oferenta – tutaj też tak było i nie można się do niczego przyczepić.

  4. Wróbel to jeden wielki manipulant i krętacz! Pogonili go z TVP! Pogonili go z Giżycka! Jeszcze sprzedsał ReTV z długami! A w Ketrzynie niemowa go przyjęła. Kpina z mieszkańców!

  5. A na czym ten Wróbel się zna? Rzekomo kupił sobie magistra bo do niczego się nie nadawał
    Jakim cudem zakręcił się w TVP? Komu dał?

  6. Wszyscy rozsądni mówili o Wróblu, że jest to zaraza, której nikt nie chce i nikomu nie jest potrzebna. Tam gdzie się pojawia pojawiają się pseudo-afery, manipulacje, krętactwa, zatrudnianie swoich, próby ustawiania wszystkich podchodzące pod mobbing, no i z tego co mi się obiło o uszy z niego taki lowelas, że lubi sobie poskakać od pań do pań. Ponoć z jedną z dyrektorek niepublicznych przedszkoli spędzał długie wieczory w jej gabinecie – ale nikt za rękę nie złapał.
    SŁABY Z NIEGO BYŁ DZIENNIKARZ, BO CZYTAŁ Z KARTKI, TERAZ SŁABY Z NIEGO SAMORZĄDOWIEC, BO NAWET NIE POTRAFI CZYTAĆ Z MAC-BOOKA

  7. A czy nie przypadkiem Wróbla ciotka siedzi w Zarządzie Województwa? Jego żona ma rodzinkę w Reszlu? A szwagier robi materiały dla KTK? Samorządowy rodzinny biznes? Już czuje jak Macieja zweryfikują kolejne wybory, gdzie zostanie z niczym, a nowa ekipa rozliczy go tak dogłębnie, że z garnituru przekształci się w pasiaki.

  8. Wróbelek pojawia się tam gdzie można trzasnać sobie zdjęcie, jak go się przypiecze to wymyśla historyjkę jaki on biedny i pokrzywdzony. Widać to w jego wypowiedzi z TKO. Wszystko złe tylko on nie. Na szczęście ludzie już przestają nabierać się na te błazeńskie historyjki i widza, co wyprawia ten ćwirek. Mógłby co najmniej czyścić buty dla pana redaktora, bo widać, że pan Jędrzejczak jak się mylę, ma chociaż wiedze i wie o czym pisze, a jak nie wie to nie komentuje tylko zasięga języka u specjalistów. Tak powinien wyglądać samorządowiec. Liczę, że w najbliższych wyborach wystartuje pan na co najmniej radnego.

  9. Wypowiedzi tego pana dotyczące stosowania prawa wyglądają, wg mnie, jakby za przeproszeniem kowal wypowiadał się na temat złotnictwa, a może pasowałoby jakieś inne demaskatorskie porównanie kwalifikacji w tej dziedzinie naszego tuza interpretacji prawniczej. Warto może byłoby przedstawić wywody jakich dokonywał po wyroku Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie roszczeń przedszkoli niepublicznych i te jakie głosił po wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku w tejże sprawie. A tak na marginesie, może któryś z radnych zainteresuje się tą sprawą i przedstawi opinii publicznej rzetelną informację mieszkańcom na ten temat. Sądzę, że ze względu na wagę problemu, wielkość kwoty jaką ewentualnie przyjdzie nam płacić za nieudolność poprzedników, oraz poniesione koszty procesu, mieszkańcy mają prawo poznać tę sprawę w szczegółach.

    1. do obserwatora – to może Szanowny Pan wie dlaczego te roszczenia są akurat teraz po zmianie a dlaczego nie były wcześniej gdy byli tamci ? pzdr

  10. Maciej jedz ty do Wydmin skąd przyjechałeś i będzie spokój w Kętrzynie.
    Rysiek da sobie radę bez ciebie.

  11. Do jerrego, o tym czy mamy do czynienia z roszczeniem decyduje prawo i wola uprawnionego (wierzyciela). Innymi słowy, mogą być podstawy prawne do zaistnienia roszczenia, ale to od woli uprawnionego(wierzyciela) zależy, czy skorzysta z przynależnego mu uprawnienia i podejmie w odpowiednim terminie (bo, gdy dojdzie do przedawnienia, dłużnik skutecznie może bronić się przed spełnieniem takiego roszczenia) stosowne działania. Jasno z tego więc wynika, że te roszczenia były za tamtej ekipy i również za tej. Dlaczego za tamtej ekipy uprawnieni ich nie dochodzili, tego nie wiem. Mogę się tylko domyślać. Ale domysły nie zawsze są zgodne ze stanem faktycznym, czyli prawdą. Byłbym wdzięczny, gdybym takie wyjaśnienie otrzymał. Pozdrawiam.

    1. do obserwator – to ja Szanownemu odpowiem . Jak się nie jest w stanie przyjąć dawanych 14 mln to się nie dziwię , że są roszczenia do tych – a z tego co się orientuję to są one sprzed kilku lat . Przypadek ?

  12. A kiedy sesja, na której mieszkańcy dowiedzą się, kto ponosi odpowiedzialność za utratę 14 milinów złotych??? Wróbel chyba, czy Niedziółka?

  13. Oni sprawiają wrażenie, jakby im zależało na przegranej Kętrzyna w sporze z cwaniakami od przedszkoli. Dla zachowania stołków posuną się do wszystkiego. A poza tym ich działania są pozorne. Pokazówki, pozory. Szkoda Kętrzyna.

  14. XXXV sesja Rady Miejskiej w Kętrzynie,
    odbędzie się w dniu 25 marca 2021r. (czwartek)
    o godz. 15.30 w trybie hybrydowym, Ratusz Miejski,
    Pl.M.J. Piłsudskiego, sala nr 6
    z następującym porządkiem obrad:
    1. Otwarcie posiedzenia.
    2. Przedstawienie porządku obrad – zgłaszanie wniosków z zmiana porządku obrad.
    3. Przedstawienie informacji na temat sytuacji Szpitala Powiatowego w Kętrzynie.
    4. Ocena bezpieczeństwa i porządku publicznego w Kętrzynie za 2020r.
    5. Podjęcie uchwał w sprawach:
    5.1. przyjęcia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na
    terenie Gminy Miejskiej Kętrzyn na rok 2021.
    5.2. przyjęcia programu Aktywności Lokalnej dla Gminy Miejskiej Kętrzyn na lata 2021-2025.
    5.3. nadania statutu Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie.
    5.4. o zmianie Uchwały Nr LVIII/438/98 Rady Miejskiej w Kętrzynie z 28 stycznia 1998r. w sprawie
    określenia zasad gospodarki nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Kętrzyn.
    5.5. zmiany uchwały Nr XXXI/226/2020 Rady Miejskiej w Kętrzynie z dnia 26 listopada
    2020 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania
    przestrzennego miasta Kętrzyn w kwartale między Placem Słowiańskim, ulicami
    Limanowskiego, Sadową i Zieloną w Kętrzynie.
    5.6. aktualizacji „Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Miejskiej Kętrzyn” wraz z Prognozą
    oddziaływania na środowisko.
    5.7. zwolnienia i zwrotu części opłaty pobranej od przedsiębiorców za korzystanie z zezwoleń
    na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży należnej
    w 2021 r.
    5.8. zmiany uchwały nr LVI/328/18 Rady Miejskiej w Kętrzynie z dnia 5 lipca 2018 r. w sprawie ustalenia
    maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zasad usytuowania miejsc
    sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Gminy Miejskiej Kętrzyn.
    5.9. zwolnień z podatku od nieruchomości.
    5.10.zmiany uchwały Nr XXXIII/230/2020 z dnia 30 grudnia 2020 r. w sprawie uchwalenia Wieloletniej
    Prognozy Finansowej Gminy Miejskiej Kętrzyn na lata 2021-2033.
    5.11.zmian w budżecie miasta Kętrzyn na rok 2021.
    5.12.określenia szczegółowych wymogów „Raportu o stanie Miasta Kętrzyna za 2020 rok”.
    5.13.rozpatrzenia skargi na działalność Burmistrza Miasta Kętrzyn.
    5.14.przekazania pisma według właściwości.
    6. Ocena współpracy miasta Kętrzyn z miastami partnerskimi.
    7. Przyjęcie informacji z wykonania robót publicznych za 2020r.
    8. Przyjęcie planu robót publicznych w 2021r.
    9. Przedstawienie harmonogramu imprez kulturalnych i sportowych na 2021r.
    10. Przyjęcie sprawozdania Burmistrza z realizacji zasad gospodarki nieruchomościami stanowiącymi własność
    GMK za II półrocze 2020r.
    11. Zapoznanie się ze sprawozdaniami komisji stałych Rady Miejskiej za 2020r.
    12. Przedstawienie sprawozdań Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kętrzynie z:
    12.1.kontroli pn.” Realizacja świadczeń z zakresu pomocy społecznej w roku 2019.
    12.2. działalności Komisji Rewizyjnej za III kwartał 2020r. i IV kwartał 2020r.
    13. Sprawozdanie Burmistrza Miasta Kętrzyn z wykonania uchwał Rady Miejskiej w Kętrzynie oraz prac
    między sesjami.
    14. Zapytania do Burmistrza Miasta dotyczące złożonego sprawozdania.
    15. Odpowiedzi na zadane zapytania do Burmistrza Miasta.
    16. Interpelacje i zapytania radnych.
    17. Odpowiedzi na interpelacje z poprzedniej sesji, na które nie została udzielona odpowiedź.
    18. Wolne wnioski, informacje, oświadczenia.
    19. Przyjęcie protokołu z XXXIV sesji Rady Miejskiej z dnia 28 stycznia 2021 r.
    20. Zamknięcie XXXV sesji Rady Miejskiej w Kętrzynie.
    Osoby chętne do wzięcia udziału w Sesji Rady Miejskiej proszone są o zgłoszenie tego faktu
    w Biurze Rady Miejskiej, Plac. M.J. Piłsudskiego 1 lub telefonicznie pod numerem telefonu: 89 752 05 26 do
    dnia 25.03.2021 do godziny 11:00
    Terminy posiedzeń Komisji Rady Miejskiej
    Komisja Edukacji, Kultury Zdrowia i Spraw Socjalnych – w dniu 22.03.2021r.
    (poniedziałek ) o godzinie 15.15 w Sali nr 6 Ratusza Miejskiego, przy Pl. M.J.
    Piłsudskiego 1, tryb hybrydowy
    Komisja Gospodarki Komunalnej – w dniu 23.03.2021r (wtorek) o godz. 15.15 w Sali
    nr 6 Ratusza Miejskiego, przy Pl. M.J. Piłsudskiego 1, tryb hybrydowy
    Komisja Rozwoju Gosp. i Finansów – w dniu 24.03.2021r ( środa ) o godz. 15.15 w Sali
    nr 6 Ratusza Miejskiego, przy Pl. M.J. Piłsudskiego 1, tryb hybrydowy

  15. A dlaczego tają zapytania ofertowe? Dlaczego nie informują wszystkich na BIP? Ustawiają zapytania ofertowe, żeby udzielać swoim?

  16. Skoro twierdzą, ze nie ustawiają, to niech wszystko ujawniają w BIPIE te zapytania. I niech każdy wie, ze mają być wydane nasze pieniądze i niech wygra najlepszy, a nie kolesie z-cy.

  17. A może by tak na sesji radni zajęli się aktualną sytuacją w sprawie szczepień. Dlaczego mieszkańcy Kętrzyna muszą jeżdzić po całym województwie by się zaszczepić a sytuacja dotyczy przecież osób starszych (Ełk, Olsztyn, Braniewo, Górowo Iławeckie itp). Dlaczego w tak dużym mieście są tylko dwa punkty szczepień, telefonów nikt nie odbiera, terminów szczepień brak. A tak w sprawie sesji, czy nie za dużo tych punktów porządku obrad. Żaden z radnych nie jest tego w stanie ogarnąć – tak myślę…..

    1. Dlatego, że zastępca Burmistrza odwołał sesję w lutym. Najistotniejsze, aby Burmistrz wyjaśnił, w jaki sposób utracili 14 milionów dofinansowania i kto za to odpowiada.

  18. Niech tylko na sesji już nie zajmują radnym i mieszkańcom czasu opowiadaniem o mieszkaniach na Jaśminowej i o Sobieskiego. Wystarczy tej propagandy, w KTK propaganda, na fejsbuku propaganda. Panie Wróbel trochę umiaru, bo sie pożygamy! Jak oddacie do użytku mieszkania na Jaśminowej i drogę na Sobieskiego, to wtedy się chwalcie!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *