Inauguracja roku akademickiego w zamiejscowym oddziale WSIiE w Kętrzynie – Magna Masuria

Inauguracja roku akademickiego w zamiejscowym oddziale WSIiE w Kętrzynie

0

W niedzielę w zamiejscowym kętrzyńskim oddziale WSIiE w Olsztynie odbyła się uroczystość inauguracji roku akademickiego gdzie ponownie zabrzmiała Gaude Mater Polonia (łac. Raduj się, Polsko). Po powitaniu studentów przez Senat Uczelniany oraz zaprzysiężeniu pierwszorocznych studentów pierwszy wykład inauguracyjny poprowadziła posłanka na Sejm RP Pani Urszula Pasławska.

Tematem wykładu była zielona energia oraz odnawialne źródła energii, o czym opowiedziała dla nas pani Urszula Pasławska: „dzisiaj innowacyjność polega na tym, że trzeba się dostosować do rzeczywistości i wiedzieć gdzie są przestrzenie, które powinno się ingerować państwo. Wydaje mi się, że nie ma większego wyzwania niż kwestia ochrony środowiska jak i odnawialnych źródeł energii. To nie dotyczy poszczególnych grup ludzi, to dotyczy całego spektrum społeczeństwa. To nie tylko dotyczy Europy czy świata, ale to dotyczy to szczególnie Polski. W ostatnich latach wycofaliśmy się z energetyki odnawialnej. Bez energetyki odnawialnej tak naprawdę nie możemy mówić o konkurencyjnej gospodarce, o taniej energii dla konsumentów i nie można mówić o ochronie środowiska. Dzisiaj w Polsce 50 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu związanych ze smogiem. Dlatego dzisiaj ze studentami rozmawiałam o tym jak chronić przyrodę i dlaczego jest to tak ważne. Potencjał środowiska jest wyczerpywany pomimo, że wydawało się nam, iż jest ono niewyczerpane. Jest wyczerpywane, widzimy jak obniża się poziom wody w jeziorach i rzekach. W ubiegłym roku 11 centymetrów, a w ostatnich 5 latach, 35 centymetrów. Wody w naszych jeziorach jest mniej i to jest realny problem. Woda i czyste powietrze stają się towarem deficytowym na Warmii i Mazurach.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele wyznaczeni przez Starostę Powiatowego i Burmistrza Miasta Kętrzyn – obaj nie mogli się pojawić ze względu na ważne sprawy lokalne. Również powitanie i kilka ciepłych słów skierował do studentów Krzysztof Hećman obecny Zastępca Burmistrza Miasta Bartoszyc oraz kandydat na Sejm z listy PSL-Koalicja Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *