Jaki wpływ na infrastrukturę biurową mają lokale usługowe – Magna Masuria

Jaki wpływ na infrastrukturę biurową mają lokale usługowe

0

Rok 2020 był przełomowym okresem dla nas wszystkich. Dotychczasowe normy i standardy zostały wywrócone do góry nogami w każdej branży, w tym na rynku nieruchomości. Niemalże wszystkie sektory na chwilę zwolniły tempo. Od początku pandemii mijają już prawie dwa lata, a rynek nieruchomości biurowych jest obecnie jednym z najprężniej  rozwijających się sektorów w Polsce. W I poł. 2021 r. do użytku oddano 11 budynków biurowych[1] o łącznej powierzchni 126 500 m2. Kompleksów biurowych przybywa coraz więcej, co zatem zrobić żeby wyróżnić się na tle konkurencji? Zadbać o odpowiednie lokale usługowe na terenie obiektu!

Pozytywny odbiór kompleksu

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz, ale to drugie, trzecie i dalsze spojrzenie pozwala wyrobić sobie pełną opinię. Jeśli na kompleks biurowy składają się same coworkingowe przestrzenie i biura, a w każdym oknie widać jedynie krzesło, biurko i komputer, to człowiek zaczyna rozumieć wszystkie historie na temat tej bezdusznej, zimnej „korpo”. Co jednak się stanie kiedy w jednym z lokali na parterze budynku pojawi się pełna kolorów kwiaciarnia? Co jeśli przy wejściu do budynku znajdzie się witryna piekarni, eksponująca codziennie świeże pieczywo? Co jeśli na terenie obiektu powstanie przedszkole i plac zabaw? Wtedy człowiek zaczyna czuć, że to skupisko betonu i stali żyje.

Mieć coś, czego nie mają inni

W dużych miastach jest multum pustych biur. Firmy decydujące się na najem przestrzeni biurowej mają ogromny wybór, który nie zawsze podyktowany jest tylko stawkami najmu. Na co więc należy zwrócić uwagę? Na to, jakie dodatkowe usługi zapewniane są w kompleksie. Świetnym przykładem jest sieć Międzynarodowych Dwujęzycznych Przedszkoli i Żłobków KIDS&Co. Firma lokuje swoje placówki w największych kompleksach biurowych w Polsce, stając się dzięki temu świetną kartą przetargową podczas wynajmu biur dla wielu osób, wiążących na co dzień rolę rodzica i pracownika.

Rozwój idzie w parze z popytem na lokale i stawkami najmu

W nieruchomościach jest tak, że popularność jednego obiektu wpływa pozytywnie na całe jego sąsiedztwo. Jeśli gdzieś powstaje budynek/lokal klasy premium, to  jego najbliższa okolica przeżywa prawdziwy rozkwit. Im więcej wartościowych sąsiadów, tym większe zapotrzebowanie na kolejne miejsca pod budowę/wynajem. Oznacza to, że odpowiedni dobór lokali handlowo-usługowych w kompleksie biurowym już na samym początku, może zaowocować popularnością  miejsca, co wiązać się będzie ze wzrostem wartości miejsca i stawek najmu lokali.

Przywiązanie na lata

Lokale handlowo-usługowe powstające w kompleksie biurowym w pewnym momencie zaczynają być elementem codziennego rytmu dnia jego pracowników. Wytwarzają się pewne zależności, wręcz symbioza pomiędzy społecznością biurowców, a lokalami. Dla osób przebywających na obiekcie stałym elementem dnia staje się np. codzienny zakup przekąsek, prasy lub korzystanie z różnych usług. O ile jednak ulubiona piekarnia nie wpłynie na decyzję przeniesienia biura firmy, to jednak uczęszczanie dzieci kilkorga pracowników do przedszkola w bezpośrednim sąsiedztwie będzie już poważnym argumentem w tej kwestii. Wspomniane wcześniej KIDS&Co. posiada w swoich placówkach przedszkola i żłobki, co oznacza że nauka w jednym obiekcie może trwać naprawdę przez długie lata, a to z kolei wiąże się z budowaniem silnych i trwałych relacji firmy z pracownikami.

Podsumowując.  Jaki wpływ mają lokale użytkowe na infrastrukturę biurową? Odpowiedź jest prosta i kluczowa.  Odpowiedni dobór najemców lokali użytkowych wpływa na atrakcyjność obiektów, w których się znajdują. Tym samym zwiększają ich popularność i przyczyniają się do ich pozytywnego odbioru, ocieplając zimny wizerunek przestrzeni biurowych.  Wychodząc  naprzeciw potrzebom najemców, pracowników, rodziców oraz lokalnemu otoczeniu, budujemy w sposób harmonijny nowoczesną przestrzeń biurową, która tętni życiem 24/7.


[1] Raport JLL „Rynek biurowy w Polsce – I półrocze 2021”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *