KĘTRZYN: 30-lecie Kętrzyńskiej Kapituły Kolegiackiej – Magna Masuria

KĘTRZYN: 30-lecie Kętrzyńskiej Kapituły Kolegiackiej

1

Kętrzyńska Kapituła Kolegiacka została powołana w 1992 r. Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński.

Abp Edmund Piszcz w 1992 r. powołał Kętrzyńską Kapitułę Kolegiacką. – Celem kapituły świętojerskiej była i jest przede wszystkim opieka nad utworzonym tutaj sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia – mówił na początku Mszy św. w bazylice św. Jerzego w Kętrzynie ks. kan. Kazimierz Żuchowski, prepozyt kapituły.

Na modlitwie zebrali się kanonicy, a jubileuszowej Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński. – Kapituła jest powołana do tego, by być znakiem, przypomnieniem tego, o czym nie wolno nam zapomnieć, a o czym mówi Chrystus w Ewangelii – trwanie przed Bogiem, trwanie w postawie uwielbienia Boga to jest to, co człowiek najlepszego, najwznioślejszego na tej ziemi może i powinien czynić. By o tym nie zapomnieć, by żyć taką postawą na co dzień, potrzebne są nam znaki i potrzebni są ludzie, którzy te znaki będą podejmować i wyrażać – mówił.

źródło: Archidiecezja Warmińska

1 thought on “KĘTRZYN: 30-lecie Kętrzyńskiej Kapituły Kolegiackiej

  1. A pojawił się znak… wyzwanie… próba… ale zniknął po malowaniu kościoła. Na łukach między filarami, w przejściu z nawy głównej do sanktuarium, nomen omen… Czterdzieści, dwadzieścia lat temu nie widziałem tam pęknięć… Kilkanaście lat temu Kętrzyn był w zasięgu trzęsienia ziemi – może to jednorazowy uraz. A być może… przyczyną są bytujące na zboczu za murem Aceres platanoides, bóstwa współczesnych neopogan… a na zboczu to naprawdę panta rhei. Znak czytać, wyzwanie podejmować?… Czy czekać aż nas Pan doświadczy?…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *