KĘTRZYN: Nerwy, nerwy i jeszcze raz nerwy – podsumowanie burzliwej sesji Rady Powiatu

38

Starostowie podczas wysłuchania interpelacji radnego Węglarskiego

Rollercoaster, takim słowem można podsumować wczorajszą [29.06.2023] LXI sesję Rady Powiatu w Kętrzynie. Sesję jakże wyjątkową, bo absolutoryjną. Starosta z dumą prezentował pasmo samych sukcesów, które przeplotło się z bolesną sprawą psującą cukierkowy obraz Zarządu.

Cytując wypowiedź byłego starosty, a obecnie radnego miejskiego pana Zbigniewa Nowaka: – „w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu, a jest nią sprawa PUP”. Problem, z którym obecny Zarząd zdaniem radnego Nowaka sobie nie poradził. W ocenie wyżej wspomnianego nieodpowiednie decyzje na początku powstania problemu spowodowały, że ta sprawa urosła do niepotrzebnie wielkich rozmiarów.

Temat sytuacji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kętrzynie podczas wczorajszej sesji przewijał się kilkukrotnie, co spowodowało w odczuciu słuchaczy wiele nerwowości u samego Starosty jak i Przewodniczącej. Pani Baraniecka z resztą oświadczyła, że nie zgadza się z tym, że w tej sprawie Zarząd wykazał się bezczynnością. Jej zdaniem decyzja o niepodjęciu działań względem dyrekcji PUP to decyzja w tej sprawie, czyli działanie… Ciężko zrozumieć zamysł wypowiedzi Przewodniczącej Baranieckiej, ale wynika z niej, że nic nie robienie to też coś robienie.

Przy okazji przypomniała o sprawie innego dyrektora, którego w trybie ekspresowym zawieszono, bo tak zdecydował Zarząd. Chodzi tutaj o sprawę dyrektora z Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu, gdzie Zarząd o losie dyrektora mógł zadecydować bez pomocy Wymiaru Sprawiedliwości – bo jak powiedziała pani Baraniecka: bo Zarząd mógł to zrobić. W sprawie dyrektora PUP według myśli Przewodniczącej już nie mógł tego zrobić, więc niczego nie zrobił.

W trakcie tej burzliwej sesji starosta Kochanowski poinformował radnych i zebranych w Sali Kominkowej o swojej wizycie w Prokuraturze Rejonowej w Mrągowie, gdzie był przesłuchany w związku z toczącym się postepowaniem, o którym nieraz wspominaliśmy na łamach naszego portalu. Po raz kolejny Kochanowski wykazał się „obiektywizmem” w tej sprawie oraz opowiedział się publicznie po której stronie konfliktu stanął. Niespodzianką nie jest, że wybrał dyrekcję PUP w Kętrzynie.

Dziwi mnie fakt, że pomimo posiadanej przez Kochanowskiego wiedzy o tym, że z Powiatowego Urzędu Pracy w Kętrzynie odchodzili ludzie, który leczyli się na nerwice czy depresje to ani razu o tych osobach nie wspomniał. Natomiast z troską informował mieszkańców powiatu o pogarszającym się stanie zdrowia dyrekcji PUP – o czym napiszemy wkrótce oddzielny artykuł. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Kochanowski również nie wspomniał o dwóch protokołach z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która wskazała na szereg nieprawidłowości w PUP, a nawet skierowała zawiadomienie do Prokuratury.

Głos w sprawie PUP zabrali także radny Ryndzionek oraz radny Węglarski. Ryndzionek w swojej wypowiedzi również nawiązał do toczącej się w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie sprawy delegacji dyrektora PUP natomiast radny Węglarski odczytał dwie ważne interpelacje, które zaburzyły spiżowy wizerunek zarówno sesji Rady Powiatu jak i Zarządu. Wskazał w tych interpelacjach, że dyrektor PUP nie chce udzielić podstawowych i prostych informacji oraz, że zasłania się własną interpretacją prawa – z reszta to nie pierwszy przypadek, również o tym problemie pisali lokalni dziennikarze jak i przedstawiciele radia ZET. Interpelacje niedługo zostaną zamieszczone na stronie BIP Starostwa, więc również opublikujemy je na łamach naszego portalu.

Pomimo tak burzliwej sesji Zarząd Powiatu otrzymał zarówno wotum zaufania jak i absolutorium za rok 2022.

Czytasz Magna Masuria – info-Kętrzyn24.pl? 
Wesprzyj nas! To właśnie dzięki takim osobom jak Ty – zaangażowanym i chcącym wiedzieć więcej nasza praca jest możliwa i ma sens. Dzięki Tobie możemy regularnie rozliczać lokalnych polityków, spokojniej patrzeć w przyszłość (oraz przeszłość) i być całkowicie niezależni od reklamodawców oraz biznesu.


Bank PKO Bank Polski
88 1020 3639 0000 8702 0221 7925

38 thoughts on “KĘTRZYN: Nerwy, nerwy i jeszcze raz nerwy – podsumowanie burzliwej sesji Rady Powiatu

 1. Absolutorium dotyczy oceny gospodarowania a orzecznictwo sądów jest takie, że jeżeli gmina czy powiat nie ma problemów finansowych, to w zasadzie nie można nie dać absolutorium, bo sądy nawet uchylają takie uchwały rad gmin/powiatu.
  Co innego wotum zaufania! Tutaj radni mogą wyrazić swoją opinię o współpracy z zarządem i starostą. Z tego co oglądałam sesję Rady Powiatu to Ryndzionek i Węglarski jako jedyni zagłosowali przeciw wotum zaufania, ktoś się wstrzymał (chyba Soćko). Pozostali byli grzecznie za, dlatego wotum przeszło.

  1. Do Raczka. Nie sądy a Regionalne Izby Obrachunkowe sa organami nadzoru nad gospodarką finansową. reszta zgadza się.

   1. Szanowni Państwo ani Sądy, ani Regionalne Izby Obrachunkowe nie są instytucjami które mogą udzielać bàdź nie absolutorium organom wykonawczym na poszczególnych szczeblach Samorządu.
    Jest to wyłącznie jak wynika z Ustawy prerogatywą organu stanowiącego czyli Rady Gminy,Powiatu,Sejmiku.
    Zgadzam się że wiele uchwał dotyczących absolutorium jest uchylanych przez organy nadzoru,moim zdaniem takie sytuację mogą mieć miejsce jeżeli dotyczy to kwestii proceduralnych.
    Natomiast w innym przypadku jest to naruszanie kompetencji poszczególnych organów stanowiących.
    Każdy Radny posiada wolny mandat i swoje stanowisko wyraża w głosowaniu i nikt nie może ingerować w jego suwerennne decyzje.
    Reasumując jeżeli często powołujemy się na róznego rodzaju interpretacje czy to Sądów czy też innych organów to rodzi się pytanie po co Ustawy dotyczące poszczgólnych szczebli Samorządu, a właściwie po co Samorząd ?

    1. Nie analizowałem wykonania budżetu, dlatego nie wypowiadam się na ten temat.
     Natomiast co się tyczy wotum zaufania Zarząd Powiatu na czele z Kochanowskim i Lewandowskim nie pownien otrzymać wotum zaufania(choćby ze względu na bezczynność w sprawie Prokopa )ale jak widać tej Rady na to nie stać .

 2. Tam się już nikt nie kryje, czyją stronę bierze. Nie dajcie się pracownicy zatrudniaka. Społeczeństwo jest po waszej stronie i nie nabiera się na te gadki. A te słowa o pogorszeniu zdrowia dyrektorów … karygodne. To brzmiało jak jakieś oskarżenia i to publiczne. Starosta powinien się wycofać z tych słów i przeprosić albo odpowiedzieć przed sądem.

 3. Te ich decyzje bez decyzji i ochrona swoich wyjdzie tu komuś bokiem. Opinia publiczna nie odpuści, prasa nie odpuści, a już niebawem i inne media także. Czy postawa starosty nie nosi znamion szykanowania grupy pokrzywdzonych pracownikow? Sami państwo pomyślcie… na każdym kroku broni tylko jednej strony, a teraz jeszcze to obwinianie za stan zdrowia? Co to jest?

 4. Generalnie wszystkie starostwa powinno się rozwiązać. To taki twór, który do niczego tak na prawdę nikomu nie jest potrzebny – oprócz radnym tam zasiadającym. Podzielić kompetencje starostw pomiędzy miasta/gminy a wojewodów i już. Szczególną niechęcią darzę włodarzy (w całej rozciągłości) mojego rodzimego powiatu. No bo proszę państwa jeżeli do rangi święta narodowego urasta oddanie do użytku drogi w przysłowiowym „pierdziszewie”, a z drugiej strony widzimy nieudaczność przy sprawie PUP , tworzenie dziwnych koalicji pomiędzy radnymi, obsadzenie stołków bliskimi i bardzo bliskimi, to podsumowanie jest tylko jedno – jest to nie potrzebne!!

 5. Dramat! to kółko wzajemnej adoracji powinno się rozwiązać. Kolesiostwo i nic więcej.
  Pogorszenie zdrowia dyrektora PUP ? jakby wziąć do analizy jego krew to badanie w duzym procencie wykazałoby powody pogorszenia zdrowia.
  Ten człowiek nie nadaje się nawet do pasania owiec. Współczuję pracownikom urzędu pracy

  1. Pracownicy poszkodowani, którym starosta przypisuje „zasługi” powinni złożyć do sądu doniesienie za publiczne zniesławienia. Nie są osobami publicznymi…warto ważyć słowa

 6. A ja coś czuję, że przeciwnicy polityczni będą mieli z czego korzystać przy okazji kampanii. Jawne poparcie potencjalnych mobberów to piękna wizytówka prezentowanych wartości.

  1. To jest oczywiste,że tak będzie ,ale jak się nie ma wyobraźni politycznej to już problem Kochanowskiego i Komitetu Wyborczego,który próbuje zbudować.

 7. Kolejna totalna wpadka wizerunkowa. A temat delegacji? No jakieś jaja i szukanie wokół idiotów, którzy się nabiorą na te bajki z nadgodzinami.
  A ja znam kogoś kto kto zna kogoś, kto dokładnie wie: co, kto i z kim robił podczas tych słynnych delegacji. Aż prowokują, aby powiedzieć o tym publicznie. No cóż jak trzeba to trzeba …

 8. Całe szczęście, że związki zawodowe, te pracownicze a nie dyrektorskie połączyły się w organizację międzyzakładowa i nie udało się ich wykurzyć, zniszczyć, brawo SOLIDARNOŚĆ. Tak trzymać.

 9. „ Pan dyrektor odpalił laptop „ jadąc do Ministerstwa , taki to był czas. Sesja zdalna a delegacja osobista hmm. Wszytko łykamy. A przepłacenie zdrowiem i wskazywanie na „winnych” donosu? To już nie jest obrona to walka, to publiczne oskarżenia…? Starosta powinien zostać adwokatem.

 10. Zamiatanie sprawy pod dywan trwa nadal. Jedynie wice przewodniczacy Weglarski i Radny Ryndzionek zadaja wlasciwe pytania!
  Panie strosto dyrektor dostanie zalecenia teraz? a dotychczasowe wyjazdy prywatne sprawy calodzienne prywatne wyjazdy na posiedzenia sejmiku i rad nadzorczych za ktore mu Pan placil z publicznych pieniedzy ida w niepamiec? To jest naduzycie finansowe i w zwiazku z tym Panie Weglarski zawiadomienie do prokuratury o przekroczenie uprawnien przez stroste? Prosze zapytac wszystkich radnych a przede wszystkim Pieniaka ktory podlega pod dyrektora PUP czy otrzymuje dni lub czas wolny na udzial w sesjach czy jest tu sluzbowo? czy dyrektor podpisuje mu zwolnienie z zajec na czas udzialu w sessji? Jesli tak to czemu sam nie wystepowal o wolne do swojego pracodawcy? A pan strosta nie zna zarzadzen starosty w sprawie udzielania dni wolnych i zwolnien od zajec sluzbowych w urzedzie ktorym kieruje? moze pani sekretarz zna? Kompromitacja panie starosto. Miejmy nadzieje ze organy ścigania pociagną do odpowiedzialnosci tych ktorzy niedopelnili obowiazku wynikajacego z nadzoru i kryjacych stwiedzone naduzycia. Miny osób drwiacych podczas wypowiedzi Pana Weglarskiego mowią wszystko ze uklad wzajemnej adoracji trzyma sie mocno. Wyborcy podczas wyborow POwinni POdziekowac farbowanej opozycji.

  1. I podziękują !!!! Pytanie jak zachowa się Prokuratura Ziobry? Co wniosły w sprawę wycieczki m. in. Posłanki Arent… tu i ówdzie.
   To wszystko jest bardzo wnikliwie obserwowane. 😉

 11. A „ Nienormowany czas pracy kierownika
  Rozumie się przez to możliwość wykonywania przez określonych pracowników pracy w zwiększonym wymiarze, bez prawa do dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu. Stanowi o tym art. 151(4) ustawy Kodeks pracy.
  I od kiedy starosta jeździ po środki do ministerstwa? A może tu mowa o ministerstwie aktywów …

 12. Opwiadanie bajek o wyjazdach do Warszawy po pieniądze ,to infantylizm wtórny.
  Środki są przydzielane i nie jest potrzebna do tego wizyta Kochanowskiego w Warszawie

 13. Po tym wszystkim co wyprawia Kochanowski z Lewandowskim i cała reszta Zarządu oraz część Rady Powiatu,to sądzę że nikt nie odważy się tym ludziom powierzyć za kilka miesięcy( przy wyborach do Samorządu) jakiejkolwiek funkcji publicznej.

  1. dlatego Michalowy FB kipi od słodkosci. Jak to wszystko ładniexwyglada jak tę rzeczywistosc przedstawia on sam. Ciekawe czemu z zadnej sescji nie ma zdjec zblizeniowych radnego Węglarskiego a za to niemowa kucharz wystepuje kilkakrotnie. Kołko różańcowe wzajemnej adoracji.

 14. Mnie wkurzyła ta pogarda wobec osób, które od miesięcy prosiły o pomoc. Przewodnicząca drwiącym tonem podkreślająca, że ludzie zwracali się do minister. I ktoś tu mówi o hejcie? Czy ci pracownicy wystąpili kiedykolwiek publicznie kpiąc z dyrekcji? Nie widziałem. Na sesjach nie raz jawnie się ich krytykuje. STOP POGARDZIE, STOP UKŁADOM!!! Wykonanie budżetu to żadna łaska. Szacunek do drugiego człowieka, proszącego o pomoc też. A sami widzieli wszyscy jaki obraz wyłaniał się na sesji. Mieszkańcy nigdy tego obrazka nie zapomną.

 15. Wytykanie zwracania się do posłów itp to jakaś kpina. To chyba nie pokrzywdzeni piją wódkę z oficjelami… gdzie mu mowa o nadzorze starosty czy wojewody. Jak prokurator spróbuje to umorzyć, media będą miały pożywkę. Tylko czekać. Nie dajcie ludzie. Dni tej władzy są policzone. Odzyskacie honor i sprawiedliwość.

  1. Tak trzeba sprawę stawiać Kochanowski,Lewandowski,Baraniecka,Prokop i jeszcze trochę by się znalazło do lamusa historii przy najbliższych wyborach samorządowych.

   1. Lewandowski na każdym zdjęciu to udaje że coś robi na laptopie i że coś podpisuje. Po co on tam jest w starostwie? Chyba od flirtowania i pokazywania jaki to ja gieroj jestem z Reszla

 16. Ostatnia Sesja Rady Powiatu potwierdziła jedynie to że Kochanowski poraz kolejny opowiedział się po której stronie konfliktu stanął. Czy Pan będąc przesłuchiwany w Mrągowie pomimo posiadanej wiedzy poinformował przesłuchujących Pana dlaczego z PUP w Kętrzynie odchodzili ludzie ze nie były tam przestrzegane prawa pracownicze a także że chcieli ratować swoje życie, otóż nie natomiast z troską mówi pan o zdrowiu Pana pracownika. Czy pan na przesłuchaniu wspomniał prokuratorom o dwóch protokołach z kontroli PIP które wskazywały na szereg nieprawidłowości w PUP podległym panu, dlatego panie Starosto gdy zapraszał pan pracowników Solidarności na Sesję to oni właśnie taką opinię przesłali dla pana pisemnie że właśnie pan taką postawę zaprezentuje o jakiej pan powiedział na ostatniej sesji że stanie pan po stronie pana kolegi że strony PUP.
  Gdy Pan Węglarski zapytał pana kolegę z PUP czy wie ilu urzędników odeszło z Urzędu Pracy to nawet nie wiedział.
  Wtedy to było 13 urzędników, tyle rodzin zostało skrzywdzonych ,te osoby funkcjonują dzięki lekom a niektórzy byli poddawani leczeniu szpitalnemu. A pana kolega Dyrektor z PUP jeździ jeszcze po ich nowych pracodawcach dążąc do tego aby też ich zwolniono z pracy, chce ich pozbawić chleba !!!
  Pani Starosto moja rodzina głosowała na Pana bo wywodził się pan z PiS i wydawał się pan być uczciwym i sprawiedliwym człowiekiem ale w sprawie PUP pokazał pan swoją prawdziwą twarz.
  Nigdy więc moja duża rodzina znajomi sąsiedzi nie zagłosujemy na Pana ani na Radnych którzy siedzą obok pana. z kamienną twarzą a innym razem z uśmiechem szyderczym gdy padają niewygodne pytania od Pana Weglarskiego i Pana Ryndzionka.
  Pani Starosto kiedy pan powie że w Kętrzanie mamy już okulistę , endokrynologa na NFZ a także kiedy będzie przyjmował chirurg urazowy codziennie na NFZ.
  Nigdy więc nie zagłosuję na Pana panie Starosto na Pana Radnych a także na Panią Poseł Arend.
  Będziemy głosować na na Pana Weglarskiego, Ryndzionka,Sądeckiego i Pana Burmistrza Krzysztofa Hecmana.
  Kętrzyn potrzebuje zmiany i na to liczymy !!!!!

  1. Pamietajmy o koledze bylego burmistrza kucharzu co to zawsze POpiera tych z ktorymi interesy osobiste moze zalatwiac PO myśli. Wiec jak Hecman t i kucharek znowu bedzie w ukladze!

 17. Przepraszam za pomyłkę do komentarza ,,Wyborca,,

  Będziemy głosować na Pana Weglarskiego,Ryndzionka ,Zareckiego i Pana Burmistrza Krzysztofa Hecmana.
  Ketrzyn potrzebuje zmiany i na to liczymy!

  1. Zarecki? a kto to? co on zrobił?
   dla mnie to pracynka w rękach pewnego gościa co rozwala spoldzielnie

 18. a ja pamiętam Michasia jak podnosił rasie jak jeden wąsaty z niedalekiej gierlozy. chodzi w skórze i udowal es es. a te ulotki że swastyka pyszności. taki był i pewnie jest nasz cukierkowy michas. choć wieść gminna niesie ze to Ken powiatowy bo taki ladny

 19. Pan Radny Olenkowicz niech lepiej zajmie się poszerzeniem jadłospisu w swoim barze bo ciągle te same menu wkurza ludzi a także niech pilnuje interesu w swoich sklepikach bo nie słyszałem aby ten radny cokolwiek powiedział oprócz kilku słów a także nie słyszałem aby ten radny zrobił coś dobrego dla miasta i mieszkańców więc sądzę że Pan Burmistrz Hecman dobierze właściwych ludzi do rządzenia miastem posiadających odpowiednią wiedzę i wykształcenie !!!!!!

 20. Pan Nowak nigdy nie był starostą, i całe szczęście. Niech on już da sobie spokój z tą swoją działalnością, bo, moim zdaniem, oprócz bicia piany, oraz wyciągniecia niezłej kasy z naszych podatków, to nic konkretnego ona nie przynosi.

 21. Do Pragmatyka!

  To dotyczy również innych Radnych co kosztuje nas jako podatników ich siedzenie i branie kasy ale słowa Pana Nowaka są trafione w dziesiątkę . Szkoda tylko ze Pan Rypina znając dokładnie sprawę PUP milczy!!!!
  Na niego tez nie będą mogli liczyć wyborcy !!

  1. Radni Prawa i Sprawiedliwości nie udzielili wotum zaufania Zarządowi Powiatu,reszta czyli PO,PSL,SLD były za udzieleniem wotum zaufania.

 22. Nie piszcie słowa o staroście, bo będzie płakał na sesji, że hejtują. Zgadzać się trzeba i „łubu dubu” a nie tam jakieś fochy. Dziwnie, że wizyty u pracodawców swoich byłych pracownikow w wykonaniu Grzegorza nie są zauważone i nie są objawem hejtu. Nie wstyd panu?

  1. byłem w urzędzie kilka dni temu w pokoju tylko 1 Pani i to chyba stażystka nikogo więcej nie było. Teraz byłem się rejestrować kolejka co najmniej godzinna. 1 Pani pracuje. aRejestracja tam leży i kwiczy. Czy te Panie co były tam zawsze odeszły? mowiono na korytarzu że 1 widziano ale że wychodziła. Rejestracja chyba kluczowe w urzędzie a słabo idzie. Ludzi cały korytarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *