KĘTRZYN: Nocny pożar zabytkowego budynku na ul. Dworcowej – Magna Masuria

KĘTRZYN: Nocny pożar zabytkowego budynku na ul. Dworcowej

3

z lewej - screen Gazeta w Kętrzynie

W nocy z 18 na 19 marca 2023 roku doszło do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w zabytkowym budynku na ul. Dworcowej. Jak przekazuje Oficer Prasowy PSP w Kętrzynie st. kpt. Kamil Golon dla info-Kętrzyn24.pl: osoby zamieszkujący część mieszkalną tego budynku zawiadomili służby i samodzielnie ewakuowali się z budynku. Działania Straży Pożarnej polegały na ugaszeniu pożaru w przewodzie kominowym.

Warto wspomnieć, że w tym budynku mieścił się kiedyś dawny bank Raiffeisen Haus. Zbudowany został na początku XX wieku i widoczny jest na wielu pocztówkach z tamtego okresu. Na fasadzie można znaleźć dwie daty: 1895 i 1911 – być może ta druga wskazuje na rok budowy. Tak, czy inaczej, dziś zabytek nie pełni swojej pierwotnej funkcji, ale mieści biura i siedziby firm. Niestety, mimo tego i mimo wpisania do rejestru zabytków w 1992 roku z zewnątrz nie prezentuje się najlepiej, o czym świadczą chociażby spore fragmenty fasady pozbawione tynku. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że któregoś dnia będzie go można zobaczyć po właściwym remoncie i poznać jego wyjątkowe walory architektoniczne znane i widziane sto lat temu.

3 thoughts on “KĘTRZYN: Nocny pożar zabytkowego budynku na ul. Dworcowej

  1. Piękny, majestatyczny i równie zaniedbany. Właściciel nie potrafi zadbać o dofinansowanie w odrestaurowaniu, jedynie czerpie ztsk z najmu? No to ma pierszy efekt. Czas zmienić system grzewczy. Może teraz po zdarzeniu ekspertyza kominiarska i ppoż da sygnał w tym kierunku?

    1. Zmienić nie musi, zeroemisyjność to wysryw lewackich głów. Wystarczy, że wyremontuje stary system na paliwa stałe i będzie super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *