KĘTRZYN: Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego ws. roszczeń niepublicznych przedszkoli! – Magna Masuria

KĘTRZYN: Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego ws. roszczeń niepublicznych przedszkoli!

6

Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok dotyczący roszczeń niepublicznych przedszkoli w sprawie nieprawidłowego naliczania dofinansowań. Warto wspomnieć, że gmina miejska Kętrzyn jest jedną z wielu tysięcy gmin w Polsce, które walczą z tym problemem przed sądami oraz kwota roszczeń prywatnych właścicieli niepublicznych przedszkoli jest jedną z najwyższych w skali całego kraju.

Jak informuje Serwis Samorządowy PAP: Sąd Najwyższy orzekł, że Jednostka Samorządu Terytorialnego, która nie wypłaciła dotacji oświatowej w pełnej, należnej wysokości, po upływie roku budżetowego ponosi już tylko odpowiedzialność odszkodowawczą. Warto wspomnieć, że taką linię obrony przyjęło wiele samorządów.

Wyrok Sądu Najwyższego dotyczył sporu sądowego pomiędzy prywatnym właścicielem niepublicznego przedszkola, a samorządem w Przasnyszu. Sąd Najwyższy wydając taki wyrok ponownie skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Warto wspomnieć, że podobną drogę odwoławczą miał samorząd Kętrzyński w sprawie z niepublicznym przedszkolem „Złoty Kluczyk”, dla którego wypłacili 4 miliony złotych odszkodowania.

„Dotacja ma bowiem charakter roczny i z chwilą upływu roku budżetowego zobowiązanie do jej wypłaty staje się prawnie niemożliwe do wykonania. Po upływie danego roku podmiotowi uprawnionemu wcześniej do dotacji przysługuje jedynie możliwość żądania odszkodowania” – wskazuje Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy wydał wyrok o sygn. akt II CSKP 668/22 w którym uchylił niekorzystny dla samorządu z Przasnysza wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

6 thoughts on “KĘTRZYN: Przełomowy wyrok Sądu Najwyższego ws. roszczeń niepublicznych przedszkoli!

 1. Warto też wspomnieć że nieprawidłowego naliczania dofinansowań umyślnie dokonała ekipa dobrego gospodarza, biorąc za wskaźnik finansowy przedszkole funkcjonujacego przy szkole podstawowej nr 3 dzieki czemu a raczej z powodu ktorego to gmina miejska Kętrzyn jest owszem jedną z wielu tysięcy gmin w Polsce, ale kwota roszczeń prywatnych byłych właścicieli jest jedną z najwyższych w skali całego kraju. Dziękujemy Dobry Gospodarzu smród po waszej działalności ciągnąć się będzie jeszcze latami

  1. Szanowny Czytelniku. Ekipa, jak to piszesz, dobrego gospodarza podjęła w tej sprawie uchwałę. Burmistrz miał obowiązek ją wykonać. Nikt tej uchwały nie podważył. Więc w czym rzecz?

   1. Uchala spadla z nieba? Zgasili światło napisali i kazali podpisać i wykonać? Kto? Ekipa radnych za czasow dobrego gospodarza. Więc w czym właśnie rzecz?

 2. Rzeczywiście wyrok ma znaczenie przełomowe, co będzie miało znaczenie dla przyszłych procesów sądowych, gdyż w sprawie jednego przedszkola niepublicznego wyrok już zapadł, a kasa w części wypłacona.

 3. W świetle tego wyroku sprawa jest bardzo poważna, bo jeśli Wróbel z Niedziółką nie wyczerpali całej ścieżki prawnej, co zrobił np. Przasnysz, to być może narazili budżet miasta na straty podpisując ugodę z jednym z przedszkoli.
  Jak tak jest faktycznie, to jak mają się zapewnienia Wróbla o tym, że niby robi wszystko, żeby nie płacić?
  To jest bardzo ważny wyrok, bo teraz to przedszkola będą musiały wykazać, że poniosły stratę czy szkodę, a nie jak było dotychczas, że z automatu dostawały kasę.
  Czy Wróbel z Niedziółką złożyli kasację do Sądu Najwyższego? czy ktoś ma jakieś informacje na ten temat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *