KĘTRZYN: W Kętrzynie odbył się ukraiński bal karnawałowy – Magna Masuria

fot. Związek Ukraińców w Polsce

3 lutego br., ponad 400 osób bawiło się na ukraińskim balu karnawałowym, który miał miejsce na hali MOSiR w Kętrzynie. Jest to coroczna impreza, która cieszy się sporą popularnością wśród społeczności kętrzyńskiej. Pierwsze zabawy organizowane były już w połowie lat  60. ubiegłego wieku przez miejscowych działaczy Ukraińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. W 1990r. UTSK przekształciło się w Związek Ukraińców w Polsce i to obecnie kętrzyńska filia tego związku kontynuuję tę tradycję.

Na tegorocznym balu ukraińskim rytmów bawili się zarówno Polacy jak i Ukraińcy, którzy przybyli z całej okolicy, ale również z Gdańska, Wrocławia, a nawet Berlina. W tym roku na balu zagrał zespól „The Ukrainian Folk”, który powstał w 1990r. we Lwowie. Wcześniej występowali pod nazwą „Ruch”. Ich repertuar składa się z zarówno z autorskich kompozycji jak i ludowych utworów ukraińskich.

Ze względu na toczącą się w Ukrainie wojnę podczas balu przeprowadzono licytację wyrobów  ukraińskiego rękodzielnictwa ludowego. Zaczęła się ona od sprzedaży figurki anioła, którego wykonała artystka i instruktorka warsztatów ceramicznych Sylwia Bundz.  Uczestnicy zabawy mogli zasilać puszki zorganizowane przez Centrum Wolontariatu, którego kierownikiem jest Janusz Mazurkiewicz.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zorganizowanie kolejnej pomocy humanitarnej dla miasta partnerskiego Włodzimierza.

2 thoughts on “KĘTRZYN: W Kętrzynie odbył się ukraiński bal karnawałowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *