Kolejne referendum tym razem na Mazurach? – Magna Masuria

Kolejne referendum tym razem na Mazurach?

9

Na łamach poniedziałkowej Gazety Olsztyńskiej opisano rozpoczęcie procedury przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza Ostródy:

„Inicjatorzy referendum w uzasadnieniu poinformowali, że powodem zamiaru odwołania burmistrza Ostródy Zbigniewa Michalaka jest prowadzona przez niego fatalna polityka personalna i brak jakiejkolwiek wizji prowadzenia samorządu, a podejmowane przez niego decyzje, to z jednej strony skutek niedoświadczenia samorządowego, a z drugiej nieumiejętność zarządzania w ogóle.”

„Dodają też, że lokalną bezpłatną gazetkę uczynił swoją „tubą propagandową”, którą finansują spółki miejskie.”

„Został obdarzony zaufaniem, a w zamian wyborcy dostali prywatę i wszechobecny nepotyzm.”

Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że również w Iławie „buzują” nastroje referendalne.

W Kętrzynie na październikowej Sesji Rady Miasta z ust jednego radnego koalicji padły słowa “trzeba zrobić referendum”. Nastroje referendalne wzrosły po podwyżce opłat za śmieci, a dodatkowo wielu ludzi śmieszy i oburza infantylna gazetka pod tytułem: „Rok Niedziółki”

Czy w Kętrzynie istnieją podstawy do referendum? Cytaty z Gazety Olsztyńskiej to opis i ocena rządów burmistrza Ryszarda Niedziółki. Dużo do myślenia daje przeprowadzona ankieta, na stronie NaszKętrzyn.pl, o której pisaliśmy w artykule “Już 60% zagłosowało przeciwko rządom Niedziółki”. Co spowodowało taki spadek poparcia? Głównym czynnikiem jest złe zarządzanie a zapytani przez nas rozmówcy wymieniają:

1.Tworzenie nowych, zbędnych stanowisk pracy, w urzędzie miejskim oraz jednostkach podległych. Nepotyzm, zatrudnianie członków rodziny i innych krewnych. Kumoterstwo, zatrudnianie znajomych i członków ich rodzin.

2.Zatrudnianie na stanowiskach prezesów „b-m-w” bez wymaganego doświadczenia i wykształcenia. Zatrudnianie obcych, spoza Kętrzyna, do rad nadzorczych i zarządów spółek. Pomijanie mieszkańców Kętrzyna z kwalifikacjami.

3.Przegrana sprawa w sądzie z byłym dyrektorem KCK i konieczność wypłacenia odszkodowania. Przegrana sprawa w sądzie z byłą kierowniczką ŚDS i konieczność wypłacenia odszkodowania.

4.Wycofanie sprawy z sądu przeciwko Arkadiuszowi Książek o spowodowanie straty 280 tys. Konieczność pokrycia tej straty przez KTBS. Konieczność odgrzybienia i usunięcia mostków termicznych budynku, KTBS co spowoduje przyszłą stratę około 2 – 4 miliony zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa.

5.Płacenie z pieniędzy samorządowych za “tubę propagandową” zwaną Telewizyjnym Biuletynem Informacyjnym około 17 tys. zł miesięcznie. Płacenie z pieniędzy samorządowych za gazetkę Biuletyn Informacyjny. Zarabiają na tym znajomi i członkowie rodziny krewnych zastępcy burmistrza.

6.Brak jawności pracy samorządu. Ukrywanie dokumentów przed mieszkańcami. Ukrywanie kosztów ogrzewania i kosztów odbioru i wywozu śmieci. Ukrywanie projektów uchwał i projektów budżetu miasta.

7.Szokująca podwyżka cen za odpady komunalne: 31,80 zł miesięcznie na mieszkańca. Więcej będą musieli zapłacić tylko mieszkańcy 3 gmin woj. mazowieckiego: Józefowa, Marek i Otwocka, 32 zł. Mieszkańcy pozostałych 2474 gmin będą płacić mniej. To absurd, że w Kętrzynie, który jest na 4 miejscu listy miast najbardziej zagrożonych wykluczeniem, jest 4 najwyższa cena za śmieci w Polsce!

Możliwe, że jest to dopiero początek „góry lodowej”. Początek spraw, które ukrywa przed nami obecna władza. Dlatego proszę czytelników o pomoc w odpowiedzi na pytania naszych rozmówców: czy Kętrzyn stracił na rządach Ryszarda Niedziółki? Czy w Kętrzynie potrzebna jest zmiana? Czy w Kętrzynie też należy zrobić referendum?

źródło: Gazeta Olsztyńska

9 thoughts on “Kolejne referendum tym razem na Mazurach?

 1. Jako obserwator poczynań naszej władzy zgadzam się z zarzutami. Czas najwyższy zająć się tą sprawą i pogonić nieudaczników, bo za 4 lata będzie za późno. Kętrzyn zostanie skansenem. Do tych zarzutów dodać następny dot. 30 miejsc pracy, które miały być, a nie ma.

 2. Tu nie ma co się zastanawiać. Niedziółkę należy odwołać. Nie wiem jak się sprawował w „byznesie” ale samorządowcem jest fatalnym. Fatalnym był starosta to go odwołali. Fatalnym jest burmistrzem. On do samorządu przyszedł mając już swoje lata i pewnych rzeczy nie jest już w stanie się nauczyć.

 3. A Rysiek Niedziołka coś w życiu potrafi zrobić , czy tylko ludzi zwalniać z pracy i odszkodowanie płacic?
  A gdzie obiecana firma z Austrii i 30 miejsc pracy?

 4. W czasach minionego ustroju obowiązywało hasło: „Partia kieruje, rząd rządzi”

  Patrząc, jak głosuje rada miejska, można to hasło sparafrazować: „Burmistrz kieruje, rada głosuje”

  To oznacza, że burmistrz kieruje uchwały do rady miejskiej a radni (koalicji) głosują.
  Tak przegłosowano, jedną z najwyższych w Polsce, podwyżkę za śmieci.
  A przecież, według chińskiego kalendarza, nie mamy roku barana ani roku owiec.Teraz mamy rok świni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *