List Katarzyny Kętrzyńskiej do mieszkańców Kętrzyna – Magna Masuria

Piszę, wzywając do obrony siedziby Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko-Niemieckiego  w Kętrzynie, pięknej inicjatywy, tak ważnej   w tej części  Polski. Jako prawnuczka Patrona miasta, Wojciecha Kętrzyńskiego jestem szczególnie uwrażliwiona na wszystko, co jest dziedzictwem tego regionu: koegzystencja dwóch nacji, dwóch języków, dwóch wyznań. W obecnych czasach jest to dziedzictwo bezcenne.

Z budynkiem Loży jestem też osobiście związana. To tam znajduje się biblioteka świetnie prowadzona przez dyrektora Witolda Gagackiego. To tam odbywają się wystawy, ważne wydarzenia i spotkania organizowane przez prezesa Stowarzyszenia im. Arno Holza, Stanisława Tarasewicza. Dotarły do mnie niepokojące wieści, że bez jakichkolwiek wcześniejszych uzgodnień, ma być utworzone centrum spotkań dla seniorów. To miejsce zupełnie nie nadaje się do tego celu: brak jest windy i innych udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Żeby wszystko dostosować do ich potrzeb potrzebne są fundusze, nie mówiąc o bezsensie przerabiania znakomicie odnowionej i wyposażonej siedziby Stowarzyszenia im. Arno Holza dla Porozumienia Polsko –Niemieckiego w dodatku za środki pochodzące także ze strony niemieckiej. Zdaję sobie sprawę ,że to bardzo korzystne propagandowo: ”Oddamy miejsce seniorom!”.

A ja jestem przeciw!

Po pierwsze: sama jestem seniorką i więcej-schorowaną seniorką.  Wiem, że brak odpowiednich warunków eliminuje taką propozycję.

Po drugie: myślę, że nasze miasto Kętrzyn stać na znalezienie dla seniorów innej dobrej lokalizacji w centrum miasta – chociażby prawie pusty budynek szkoły nr.2-  zamiast zakłócać doskonałe funkcjonowanie placówki kulturalnej.

Za mało jest propozycji zajęć i miejsc spotkań dla młodych. Może by warto razem z panem Witoldem Gagackim, dyrektorem biblioteki i prezesem Stowarzyszenia im. Arno Holza, panem Stanisławem Tarasewiczem –przygotować program według nowoczesnych standardów, atrakcyjny program dla młodych i ambitnych kętrzynian? Loża byłaby dla tego programu świetnym miejscem. Tu jest pole do popisu.

To jest mój apel do Władz i Mieszkańców. Daję sobie prawo do apelowania, bowiem przez  wzgląd na mojego Pradziadka i moje honorowe obywatelstwo Kętrzyna to jest także moje miasto. Kiedyś dostałam w Kętrzynie taki wiersz, wciąż dla mnie aktualny:

To moje miasto i moje nad nim niebo,
mój dom , moja szkoła i moje boisko,
moje jeziorko, mój park , moja ławka
Mój Kętrzyn-ja kocham tu wszystko.

Katarzyna Kętrzyńska, honorowa obywatelka Kętrzyna, prawnuczka Wojciecha Kętrzyńskiego

14 thoughts on “List Katarzyny Kętrzyńskiej do mieszkańców Kętrzyna

 1. Boże co za bzdury w tym artykule.Ja jestem wnuczką pra, pra, pra dziada zięcia teścia szwagra Jagiełły. Też mogę apelować i rządzić. Nie dajmy się zwariować. Szanujmy się w obie strony, z rozsądkiem.
  Nie ma obowiązku aby [treść usunięta w związku z wyrokiem WSA we Wrocławiu z dnia 7 czerwca 2011 r. III SA/Wr 115/11] i to na tyle brutalnie choć szczerze i uczciwie.
  WESOŁTCH ŚWIĄT

 2. Pani Kasiu, ten który dzonil do Pani z ta informacja, wprowadził Panią w błąd, to jest dokładnie to samo postępowanie złośliwe jak podczas nakręcania mowy nienawiści podczas 4 krotnej próby odwołania Pana Niedziółki. Jest to grupa zlosciwych tchórzy którzy za wszelką cenę chcą odzyskać wpływy na decyzję w naszym mieście.

  1. Tyle inwektyw, a tu chodzi tylko o niespełnione obietnice Niedziółki, który zanim dorwał się do władzy mówił:
   będę rozmawiał z ludźmi…
   będę konsultował…
   będę pytał zanim podejmę decyzję…

   Zapomniał niezguła dopowiedzieć że chodziło mu tylko o dwóch ludzi: Wróbla i Książka.
   To z nimi rozmawia.
   To ich pyta.

   Polecam słowa pani Marii Skibińskiej:
   „Grzeszyć milczeniem , gdy powinniśmy protestować jest tchórzostwem”

 3. Wróbel niszczy ludzi wartościowych, niechetnych do współpracy nim. Doprowadził do dymisji ludzi z gminnej komisjei rozwiązywania problemów alkoholowych, żeby położyć swoją „rączkę” na 600.000 zł z opłat za handel alkoholem. To załatwił, teraz miesza dalej…

 4. Czy ten cały Niedziółka zapytał seniorów czy chcą aby im urządzać swoiste getto dla ludzi starych. Sam jestem stary i wcale nie chcę przebywać wyłącznie wsród swoich rówieśników. Pozwólcie nam korzystać na równi z innymi.

 5. Moze juz czas na przywrócenie miastu jego historycznej nazwy na Rastemborg ? Obecna nazwa została nadana przez władze Sowieckie ?

 6. Pani Ewo powtarza Pani słowa po kimś? Niech Pani zajdzie do Lozy i sprawdzi co się tam obecnie dzieje? Nic. Gdyby choć raz w tygodniu przyszli tam seniorzy lub inne grupy jesli maka taka potrzebe chyba nikomu korona z głowy nie spadnie? Proponowana przez Pani podpowiadacza prawie pusty budynek szkoły nr 2 także nie ma windy dla osób niepełnosprawnych. Niech ten który Panią wprowadza w błąd odpowie dlaczego nie przywrocil w budynku po gimnazjum ponownie szkoły podstawowej nr 2 ktora zlikwidowano aby gimnazjum utworzyć?

  1. Odkąd władzę przejął nieudacznik i narcyz w tym mieście nic, co ma sens się nie dzieje. Jak to mówią „syf, kiła i mogiła”.

 7. Rysiek prowadzi do destrukcji ze swoim „narcyzem” . Na stronie BIP jest powołana komisja do przejęcia majątku dawnego OWT przy ulicy Przemysłowej. A więc budownictwo na terenie kętrzynskim zostanie pogrzebane.
  Proszę Pana redaktora o zainteresowanie sie tym tematem. To co likwiduje się miejsca pracy?
  A miały powstac nowe miejsca pracy.

 8. Dostaliśmy po ll wojnie światowej połowę Prus Wschodnich nie szukajmy tu tradycji ani związkow z Polską ujmując to bardzo ogólnie.
  To jest jedna kwestia, a druga to nie rozumiem postępowania Pana Niedziolki jeżeli chodzi o utrzymywanie na stanowisku v-ce Burmistrza Pana Wróbla, przecież to powoduje ogromne turbulencje w Radzie Miasta.
  Panie Burmistrzu wystarczy jeden ruch z Pana strony jestem przekonany,ze stać Pana na to dla dobra Kętrzyna(chyba, ze się mylę?!).

  1. Niedziółka nie poświęci Wróbla. Co ten cwaniak będzie robił w życiu? Nic nie umie, a kredyty trzeba spłacać, a i ciągłe lansowanie kosztuje. Otumanił Niedziólke i trzyma go w swojej pajęczynie matactwa, manipulacji i miraży. Prędzej Niedziółka odejdzie, niż Wróbel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *