Mieszkańcy gminy Barciany zapłacą więcej za śmieci – Magna Masuria

Mieszkańcy gminy Barciany zapłacą więcej za śmieci

103

po prawej wójt Marta Kamińska (źródło zdjęcia: YouTube Urząd Gminy Barciany)

Mieszkańcy gminy Barciany zapłacą więcej za odpady komunalne. Uchwała została przegłosowana na ostatniej, kwietniowej sesji Rady Gminy. Cena wzrosła prawie dwukrotnie. Przed podwyżką mieszkańcy gminy płacili 15 złotych od osoby za śmieci segregowane, po przegłosowaniu uchwały cena wzrosła do 26 złotych od osoby.

Podwyżki nie unikniemy. Jednakże wkurza mnie to że ZGK i Rada Gminy nie szuka rozwiązań po stronie zarządzania odbiorem odpadów.

komentuje użytkownik o nicku Skandawa

Przez ostatnie trzy tygodnie na portalu info-Kętrzyn24.pl pod artykułem „Wyimaginowane obliczenia odpadów komunalnych w Barcianach” toczyła się dyskusja na wysokim poziomie o zarządzaniu gospodarką komunalną w gminie Barciany. Zauważyć można, że mieszkańcy gminy negatywnie odbierają podwyżkę cen śmieci zaproponowaną przez Wójt Gminy Barciany – Martę Kamińską. Część z komentatorów twierdzi, że Wójt jak i Radni nie przyjrzeli się dokładnie problemowi śmieci, lecz od razu przegłosowali podwyżkę cen dla mieszkańców.

„Łatwiej zrobić podwyżkę niż pomyśleć co generuje największe koszty”

komentuje pan Grzegorz

Niektórzy mieszkańcy wyrazili chęć zaskarżenia uchwały do wojewody warmińsko-mazurskiego oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej. Twierdzą, że uchwała nie przedstawiła dokładnych wyliczeń i nic z niej nie można się dowiedzieć oprócz tego, że będzie podwyżka. Czytelnicy również zarzucają dla Urzędu w Barcianach, że nie wyjaśniono im w dokładny sposób skąd wzięła się podwyżka i co jest przyczyną tej podwyżki.

A tak bardzo wierzyliśmy w roztropności Rady Gminy

komentuje użytkownik o nicku Wybory 2018

Mieszkańcy gminy Barciany czują się zawiedzeni postępowaniem Wójt jak i Radnych, którzy zagłosowali za podwyżką. Jest to kolejne sięganie do ich kieszeni w trakcie trwającej kadencji. Wcześniej mieszkańcom gminy została sprezentowana podwyżka podatków o 25% oraz energii cieplnej. Teraz do tego dołączają ceny za wywóz śmieci. Niektórzy mieszkańcy Barcian w tym pani Iza pytają: Jaką kolejną podwyżkę da im wójt Marta Kamińska?

103 thoughts on “Mieszkańcy gminy Barciany zapłacą więcej za śmieci

 1. Mieszkańcy także wielokrotnie wyrazili swoją opinię na temat braku porównania kosztow odbioru odpadów wg obecnego strego systemu z systemem segregacji na poziomie odbioru indywidualnego. Wyrazili także konieczność przyjrzenia się podwykonawcom ZGK czemu o tym redaktor nie wspomina? Czyżby wspolpraca ZGK z Olenkowiczem redakcji była niewygodna do publikacji?

   1. Jak tam ustalenia dziennikarskie? Jest dzierżawa pojemnikow i pojazdu z kierowcą czy ukryte podwykonastwo? Ile to gminę dodatkowo kosztuje?

     1. Sprawa w toku podwyżki zatwierdzone. Wszystko gra? A kasa leci….

   2. Kolejne dwa tygodnie a w sumie już drugi miesiąc i temat nie ruszony. Takie trudne zadanie? Wystarczy zapytać w ZGK albo wśród radnych.

     1. Niestety, ale my jako redakcja nie jesteśmy ludźmi niewidzialnymi i nie możemy sobie wchodzić gdzie chcemy i wybierać dokumenty jakie są nam potrzebne, a szkoda. Nie wszyscy chcą współpracować w niektórych sprawach.

     2. A jako redakcja konsekwencje prawne proponujecie wobec wpisów w innych portalach, a sprawa mieszkanow gminy dotyczaca wysokosc kosztów wywozu nieczystości i ustalenie czy jest najem pojemników i pojazdów od prywatnych osób przez ZGK i jak to wpływa na koszta ponoszone przez mieszkańców jest jakimś problemem? To gdzie ta rzetelność dziennikarska?

  1. Mieszkańcy powinni wiedzieć, że za tą horendalną podwyżką głosowali: Wioleta Gierko, Janina Kostyk, Piotr Baran, Justyna Korzeniowska, Tamara Misiałowska, Andrzej Szwajdych, Stanisław Symonowicz, Leszek Puczkowski . Dla nich niepotrzebne były wyliczenia.Niewiele ich obchodzi że wiele rodzin nie będzie stać na opłacenia tak wysokich rachunków za wywóz śmieci. Pani wójt tak przedstawiła to „ruki po szwam” a raczej rączki w górę. Obrzydliwość.

   1. Powinni wiedzieć także kto przygotował tą kalkulację. Z jakich elementow się składa ? Czy przeanalizowano koszt obslugi przez ZGK koszt odbioru przez firmę prywatną? Czy tylko dodano zwiększoną opłatę na wydypiskach, przyjmując że pozostałe koszty są znakomicie skalkulowane? Wobec tego radni postanowili ze wszystko pozostanie bez zmian a podwyżkę przerzucią na klienta.

    1. Ale najlepsze jest to, że do tej niby kalkulacji przyjęto, że gminę Barciany zamieszkuje 4589 osób podczas gdy Wojewódzki Urząd Statystyczny podaje że w gminie zamieszkuje 6174 osoby. Więc gdzieś „wyparowało” 1585 osób. Z tego wynika, że frajerami są ci co uczciwie zadeklarowali liczbę osób przebywających na nieruchomości. Frajerzy jak to frajerzy będą płacić za cwaniaków bo urząd gminy nie potrafił ustalić właściwej liczby osób zamieszkałych w gminie. A wynagrodzenia pracowników urzędu łącznie z wójciną powinny być obniżone o właściwy procent wynikający ze zmniejszonej liczby mieszkańców. Ale co to to nie,

     1. Dokładnie Wyborco masz rację. Szkoda, że radni nie byli tak wnikliwi. Wyparowało więc ok. 25% mieszkańców i nic z tego nikt sobie nie robi. Ciekawe ile Wójt zakupiła maseczek? Bo ilość maseczek przeznaczonych dla mieszkańców miała zostać określona na podstawie złożonych wcześniej przez mieszkańców deklaracji dot. wywozu odpadów. Jest to totalna kompromitacja pani Wójt, a radni niestety nie potrafili wyegzekwować odpowiednich danych. Wniosek nasuwa się więc, że wynagrodzenie pracowników urzędu łącznie z wójciną powinno być obniżone o 25%, zgodnie z tym co sugeruje Wyborca. Szkoda mi niektórych radnych, którzy dali się tak wmanewrować, ale przecież są to dorośli ludzie i wiedzą co robią(mam taką nadzieję). Jeszcze na jeden wątek chciałbym zwrócić uwagę, a mianowicie na wystąpienie nowej pani mecenas(jest jeszcze „lepsza” niż poprzedni radca prawny). Szkoda, że ponownie przewodnicząca znowu nie stanęła na wysokości zadania. Moim zdaniem nie powinna dopuścić do takiego monologu radcy prawnego i ponownego wprowadzenia radnych w błąd. Pani radna Antończyk miała absolutną rację, szkoda tylko że zaproponowała poprawkę o 2 zł mniejszą, a mogła nawet 5 zł, tak jak sobie kpiła nowa radca prawny.

   2. Przypomnijmy jeszcze kto głosował jeszcze za uchwałą w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Za podwyżką ok. 25% wówczas głosowali: Wiesława Małgorzata Kłaczko-Dyjas, Wiesław Gajdowski, Piotr Baran, Andrzej Szwajdych, Justyna Korzeniewska, Mirosława Jasek, Agnieszka Kuczewska, Wiesława Antończyk, Tamara Elwira Musiałowska, Janina Kostyk. Głosowało 11 radnych, jedynie Krzysztof Kordowski wstrzymał się. Tu też radnych nie obchodziło to, że wiele rodzin nie będzie stać na opłacenia tak wysokich podatków.

 2. Szanowni Państwo pytam z czego wynika tak olbrzymia podwyżka za odbiór odpadów w Gminie Barciany.!?
  Bo szeroką opinia publiczna nie dowiedziała się pomimo usilnych próśb o przedstawienie kalkulacji.
  Podwyżka ok.80% to najzwyczajniej skandal !!!

 3. W gminie Kętrzyn 100, %… Światła wyłączaja o północy do rana. Chyba w budżecie dziuraaaa. Ogromna. Słychać że i pensje obniżone. Dobrze chociaż ze na dozynkach zaoszczędzi bo na to to kasy nie żałował oj nie nie.

 4. A ciekawe jak jest z obsługą prawną tu i tu.ts osoba chyba obsługuje kilka gmin. Ile to kosztuje. Może ktos mógłby się zainteresować tym faktem.

 5. Mieszkańcy jednej drugiej Gminy powinni się zainteresować.
  Jeżeli nie pomagają apele rzeczowe argumenty to w demokracji są mechanizmy aby przerwać w czasie kadencji arogancje , brak profesjonalizmu oraz prywate
  Do końca czerwca każdy Wójt,Burmistrz,Prezydent będzie podlegał ocenie w postaci wotum zaufania oaz absolutorium.,a brak jednego i drugiego niesie określone reperkusje vide Ustawa o Samorządzie gminnym.

 6. Trzeba było iść na sesje a nie teraz lamentowac na forum. W ciała nas robią na każdym kroku. Podwykonawcy w to graj swoją kasę weźmie. A gmina z naszych podatków musi mu zapłacić. Po co w tym zakładzie pracują mądre głowy od ekonomiki? Podwyżkę każdy głupi potrafi zaproponować.

  1. Do Mieszkańca: To wszystko nie jest takie łatwe. Każdy wójt, burmistrz czy prezydent miasta ma tak ogromne możliwości „przekonywania” radnych do swoich racji, że z ogromnym podziwem należy odnosić się do radnych, którzy pozostają niezależnymi. Dla jednych wystarczy poklepywanie po plecach czy dopuszczenie do swoistej komitywy, inni są uzależnieni służbowo (pracownik gjo) albo uzależnieni są członkowie rodzin a jeszcze inni popierają wójta, burmistrza bądź prezydenta ponieważ liczą na to, że dzięki temu coś zyskają dla miejscowości np. naprawę drogi. To wszystko nazywa się korupcja polityczna. Dlatego tak ważny jest wybór ludzi niezależnych naprawdę z „twardym kręgosłupem”. Tymczasem trudno zrozumieć czym kierowali się wyborcy oddając swoje głosy na postacie bardzo nieciekawe. Chociaż z drugiej strony wybór panów Szwajdycha czy Symonowicza wydawał się słuszny. Ciekawe jak oni się czują stojąc w jednym szeregu z tymi nieciekawymi postaciami,

   1. Dzielimy ludzi, przyklejamy „łatki”, dodajemy mądrości lub lekceważymy potencjał danej osoby.Piszesz o „twardym kręgosłupie”,o ludziach niezależnych, to ,niestety, nie jest takie oczywiste. Ludzi nie poznasz do końca, oceniasz wyżej Panów- Symonowicza i Szwajdycha, a przecież nie wiemy, jak jest naprawdę. Przecież i Pan Baran wydaje się ciekawy świata. Ten problem zależności dotyczy nie tylko prowincjonalnego podwórka. Ile złych uczynków wiąże się z tym, że radni „muszą” popierać decyzje „królowej, co została tu dla nas”. Przeciwnicy zaś to czasami też bezmyślna grupa, poparli podwyżki podatków bez zastanowienia. Nie należy o tym zapominać. Nie ma dobrych i złych radnych, mądrych i głupich. Martwi mnie z jaką łatwością decydują o innych- jedni i drudzy. Podnoszą ręce, wierząc, że wiedzą lepiej, znają prawdę. Zapominając, że żyją obok nas.

    1. To jest bardzo pozytywny wpis. Jednak pozostanę przy stanowisku, że ludzi a szczególnie radnych należy nieustannie poddawać ocenie, w tym także w ich działalności prywatnej. Zgadzam się z Januszem Korwinem Mikke że większość ludzi to głupcy dający sobą manipulować przez rządzących. Tacy są także pośród radnych. Obserwując obrady sesji wyraźnie widać kto mówi głupio i bez sensu a kto trochę mądrzej. Ale najgorsi są tzw. „przydupasy” tacy zawsze znajdują się blisko władzy oczekując czegoś w zamian. Są też zwykli tchórze obawiający się utraty czegoś w sprawie sprzeciwienia się władzy. Może trudności w pracy? Dlatego tak ważna jest mądra opozycja wobec władzy ponieważ, jak to stwierdzają uczeni mężowie, prędzej czy później się deprawuje. Czymże jest ustalenie najwyższej stawki wynagrodzenia dla wójta kierującego tak mikroskopijną gminą. Czymże było uzasadnienie dla tej uchwały? Toż to było lizusostwo pełną gębą. Tak to niestety jest.c

     1. Obecna „mądra opozycja” to „przydupasy” poprzedniej władzy. Przewodnicząca i Jej świta też mają brudne ręce. Pozwolili zabrać sobie władzę, mając na początku rządów wójt większość. Wśród nich też wygrywa prywata i EGO. I nie róbmy z nich obrońców prawdy i wolności.
      Ale oczywiście szanuję Pana zdanie.

     2. Najgorsze są ci radni z grupy przydupasow z poprzedniej władzy co stają się znowu przydupasami obecnej władzy pomimo zaciętej walki w której uczestniczył. Teraz po raz kolejny małymi kroczkami przylepia się i sądzi że ludzie zapomnieli kto z kim z jakiego powodu przeciwko komu działał jeszcze 2 lata temu. Powód nadal jest ten sam. Układ dla własnych celów.

 7. Sesja odbyła się bez udziału mieszkańców z uwagi na sytuację epidemiologiczna .
  Ale mieszkańcy przecież nie podejmują decyzji tylko Radni, obecność niczego nie zmienilaby.
  Jest to poważny problem chyba że mieszkańcy Gminy są zadowoleni?w co wątpię

 8. Jest pewna nieścisłość w Pana artykule Panie Johny. Jeżeli przywołuje Pan kwotę 15 zł przed podwyżka to proszę przywołać tez prawdziwa kwotę 26 ( bez frakcji BIO).Bo 27 jest odnośnikiem poprzednich 18 (z frakcja BIO). Słabo Pan oglądał sesje, a może w ogóle? niech Pan zmieni informatora z Drogosz bo Pan już wiekowy i nie kojarzy jak młodzik…

 9. a w Kętrzynie wymyślili worki gdzie śmieci będą leżały dwa tygodnie, w tym czasie będa rozrywane przez szczury, koty itp beznadzieja,
  trzeba żądać obniżki ceny i opłaty za deratyzację

  1. Nieprawda worki wystawia się rano w dniu odbioru i nic nie leży i nic nie jest przerwane. Syf to był przy gwiazdach do segregacji jak nieuczciwi mieszkańcy zostawili swoje niesegregiwane śmieci obok przepełnionych pojemników. Dziś jest czysto bez walajacych się śmieci po ulicy. Narazie obowiązuje to w osiedlach domków jednorodzinnych.

   1. Zanim coś napiszesz to sprawdź temat. Mysza dobrze pisze, śmieci będą zbierane co dwa tygodnie. Jak sobie wyobrażasz trzymać dwa tygodnie w domu worek z odpadami zmieszanymi? wiesz jak będą śmierdziały odpadki z np. ryb czy mięsa? MUSISZ trzymać to na posesji, a więc teraz każdy będzie miał „gniazda” u siebie. Zamiast jednego czy dwóch na ulicy teraz będzie ich dziesięć czy dwadzieścia. Paranoja.

 10. Z tymi odbiorami śmieci raz na dwa tygodnie to chyba kogoś w ratuszu pogięło. Ciekawe jaki będzie smród po dwóch tygodniach z czarnych worków (czyli te zmieszane z m.in. odpadami mięsnymi). Trzeba będzie sobie kupić metalowy kosz, żeby szczury i inne zwierzęta nie rozwlekały śmieci po całej ulicy/posesji. W sumie to trzeba kupić wszystkie cztery brakujące (bio zostają). Ciekawe komu przeszkadzał dotychczasowy system z tzw. gniazdami. W sumie skoro nie wiadomo o co chodzi, to na bank chodzi o kasę, a właściwie o możliwość zarobienia. Państwowo-socjalistyczne firmy zawsze były dobrą okazją do kręcenia lodów.

  1. Niech rozwlekają. Super pomysły mają. Brak słów. Kiła i mogiła. Ogród smrodu też dramat

  2. Nie opowiadaj bzdur. System workowy dotyczący indywidualnego odbioru nie zakłada odbioru co dwa tygodnie A co tydzień. Szkło, papier i plastyki osobno. A bio masz nadal w indywidualnym pojemniku przed domem. Jeśli wyrzucasz żywność zacznij kupować z głową nic nie będzie ci smirdzialo. Pojemniki gniazda przeszkadzają większości ludzi którzy mieli te gniazda przy swoich posesjach. Musieli patrzeć na pozostawione śmieci przez takich jak Ty. Ci zamiast segregowac wszytkie śmieci wrzucam do pozostałych i kubły były pełne A potem stawiano na około. System wiekowy zmusza do segregacji wszystkich leni.

   1. Jesteś kłamcą Janina. Pod tym linkiem (https://komunalnikketrzyn.pl/harmonogram-odbioru-odpadow-a392.html) masz harmonogram, gdzie każdy może sprawdzić, że śmieci będą odbierane co DWA TYGODNIE. A jedzenia kupuję tyle ile chcę. A jak za dużo kupię to stać mnie, żeby wyrzucić. Poza tym co to za komunistyczny wymysł nakazu segregacji? Do tej pory płaciłem więcej ale nie segregowałem – jakim prawem pozbawiono mnie wyboru? A gdzie wolność?

   2. jak kupisz kurczaka to zjesz go w całości? a co zrobisz z pozostałościami z ryby, zjesz je ?

 11. A tam. Gadacie. Najważniejsze że sama ma najwyższa pensje z możliwych. O to zadbała i to jak. Co tam.

 12. Szanowni Państwo Gmina to nie jest prywatny folwark kilku ludzi.
  Wybraliśmy Wójta oraz Radę Gminy,aby w naszym imieniu zarzdzal
  Tak samo jak wybraliśmy możemy odwołać,proszę nie zrozumiec iż jest to szantaż takie są prawidła Samorządu.
  Po upływie 1,5 roku zaczyna to ewoluowac w zła stronę .
  Widać coraz bardziej ,że władza obu szczebli w naszej Gminie traci kontakt z rzeczywistością.

 13. Tyle co sobie pogadacie. A oni i tak w d… mają was i wszystko. Zacznijcie działać. A Wójtowa Wasza To Rodzina Łysego i śmieją z was się.

 14. Tak długo dzban wodę nosi,aż ucho jemu się nie porwie
  Cierpliwość może się skonczyc

 15. Zaklinanie rzeczywistość,a na ostatniej Sesji okazało się że firma Pana Olenkowicza bardzo dobrze sobie poczyna na naszym podworku .
  Prezes Roman Świtaj na stronie ZGK Spółka z oo, oświadczył iż firma prywatna nie świadczy usług na rzecz Spółki (trzeba by tosprawdzić),natomiast okazało się że.dzierzawa pojemników kosztuje Spółkę czyli nas nie małe kwoty w skali roku.

  1. Co chcesz powiedzieć przez stwierdzenie, „a na ostatniej sesji okazało się że firma Pana Olenkowicza bardzo dobrze sobie poczyna na naszym podworku”? Była o tym mowa? Cos potwierdzono? ZGK oświadcza że nie ma podwykonawcow? Ale czy dzierżawi śmietniki, a moze tez śmieciarki?

 16. Nie ma co ukrywac i tu apel do instytucji kontroli i nadzoru,konieczna jest kontrola w ZGK Spółka z oo w Barcianach.
  Nie sądzę aby Pani Wójt Kamińska chciała przejmować to całe ” dobrodziejstwo” po Kozyrze i kumplach!?

 17. Tak dokładnie mówiono o czynszu który jest opłacony rocznie za dzierżawę pojemników na śmieci prawdopodobnie ok. 60 tyś.rocznie.
  Kwestia samochodu który został zakupiony czy jest dzierzawiony od Pana Olenkowicza razem z kierowcą bo Krzysztof Szczotka to pracownik firmy „KUBA”(Czy to dzierżawa za słona opłata czy transfer definitywny)?Wszystkie wyżej wymienione sprawy powinny być jak najprędzej wyjaśnione.

  1. Czyli ZGK podwykonawcy nie ma ale …
   jest dzierżawa sprzętu i wykorzystywanie do tego śmieciarek z obslugą prywatnej firmy? Kontrola w jaki sposób rozstrzygnięto taki wybór bezkonkurencyjny nie powinna stanowić problemu?

  2. Wybory2018 odnoszę wrażenie że napisałeś jakus konkret skoro redakcja obawiala się publikacji. Proponuję przenieść rozmowę na podwórko konkurencji tam będziesz mógł pisać prawdę o wieloletnich interesach jak sie okazyje ukrytych do dzisiaj ekipy Krzyś Zbys i Ryś.

   1. Po prostu nie chce utrudniać pracy dla pewnych organów dla których muszę co chwilę pisać maile i adresy IP. Pewne osoby czują się urażone/pomówiono więc jeśli chcą państwo publikować jakieś konkrety i mają państwo dowody to proszę o podpisywanie się imieniem i nazwiskiem. Dla mnie mniej pracy i nie zużywam papieru, inni też mają ułatwioną pracę. Pozdrawiam.

 18. Po co te lamenty, jest przecież tak, jak zdecydowała większość. Ostatnia sesja bardzo jasno pokazuje stanowisko Kamińskiej,jej buta, pewność siebie, arogancja.. Ja tu rządzę a Wam zasie. Niestety w gminie Barciany jest bardzo mało osób, którym jeszcze chce się widzieć dalej niż obręb własnego podwórka. Dopóki nikt mnie nie rusza, to czy Kozyra, czy Kamińska czy jeszcze kto inny, to mnie wszystko jedno, byle by mnie było dobrze. Obojętność wobec wspólnych spraw ma się dobrze.

  1. Są też tacy którzy z tego korzystają ze innym się nie chce. Miejmy nadzieję że tematy tu poruszane spowoduja ze tym co powinno się chcieć wreszcie włączy się lampka i dokonają wlasciwej analizy.

 19. „Niestety” ma rację, chociaż jest jeszcze czas na wszystko. Można jeszcze wszystko zaskarżyć, a jeżeli i to nie pomoże, to są jeszcze inne organy kontroli, które przyjrzą się ZGK sp. z o.o. Jest to po prostu skandal, a arogancja pani Kamińskiej nie zna granic. Szkoda, że radni, którzy głosowali za tą uchwałą nie mają tego świadomości. Mieszkańcy zobaczą pewnie podwyżkę, jak zaczną płacić i wtedy zapłaczą, tak jak to było z podatkami. Wydaje się, że pani Kamińska ma większość w radzie, ale radni nie zdają sobie chyba sprawy, że tak samo odpowiadają za budżet jak i organ wykonawczy. Już w tej chwili jest większe zadłużenie niż za Kozyry, proszę spojrzeć na sprawozdanie z budżetu za 2019 rok i wynosi łącznie z obligacjami 24807029,41 zł.
  Apeluję o opamiętanie się radnych i to dosłownie wszystkich, bo pani wójt w pewnym momencie powie: przecież to rada tak zdecydowała i wtedy będzie larum. Do pani Kamińskiej apeluję, żeby nie podpisywała informacji do Drogich Mieszkańców słowami „Wasz Wójt”, bo w tej chwili jest może wójtem garstki mieszkańców i to tzw. „swoich”. Prawda jest zapewne taka, że rzeczywiście jest „droga”, bo zaproponowała najwyższe podatki od chyba wielu, wielu lat ok. 25%, zaproponowała 80% podwyżkę za śmieci, no i oczywiście nie zapomniała o sobie mając najwyższe z możliwych w tej chwili wynagrodzenie.

 20. Mam zasadnicze pytanie, kto personalnie robił kalkulację, bo podobno taką radni ostatecznie dostali. Przejrzałem wiele kalkulacji w paru miastach, wsiach i miejscowościach i zwykle ktoś się pod tym podpisywał, a w Barcianach nie dość, że nigdy oficjalnie na stronie się nie ukazała, to podobno radni dostali dwa świstki kartek przez nikogo nie podpisane, a wielce prawdopodobne, że ta kalkulacja wyszła właśnie z ZGK, a przynajmniej pewne dane są stamtąd. O przepraszam podobno jeszcze były ceny z wysypisk w Spytkowie i Sękitach. Oczywiście, że ZGK sp. z o.o. nie dokonał tej podwyżki, ale mam wątpliwości co do danych zawartych w tej kalkulacji, co poruszała na sesji pani radna Antończyk, gdzie wynikały bardzo wysokie płace pracowników(podobno prawie 4500 zł brutto średnio). Może więc pracownicy pochwalą się ile faktycznie zarabiają, a już rzeczywiście skandalem jest przyjęcie do kalkulacji tylko 75% procent mieszkańców gminy, czyli tych, którzy płacą za tych niepłacących. Wcześniej o tym tu pisano (że gminę Barciany zamieszkuje 4589 osób podczas gdy Wojewódzki Urząd Statystyczny podaje że w gminie zamieszkuje 6174 osoby-cytat). Jeszcze jeden aspekt: funkcję zgromadzenia wspólników
  (walnego zgromadzenia) w gminnej spółce prawa handlowego wykonuje wójt (burmistrz, prezydent miasta), który zgodnie z art. 26ust. 1 u.s.g. jest jednoosobowym organem wykonawczym gminy. W istocie rzeczy więc to wójt bierze tu za wszystko odpowiedzialność, bo powołuje radę nadzorczą, a ta prezesa spółki. W dalszej kolejności projekt uchwały organu wykonawczego trafił do rady gminy i ta podjęła ostateczną decyzję głosami 8:5. No i oczywiście jak zwykle w takich strategicznych głosowaniach zabrakło radnego Całucha, a dawni radni od Kozyry (Szwajdych i Symonowicz głosowali już za, czyli przeciwko mieszkańcom).

 21. Nie raz nie dwa sygnalizowalem ,jeżeli się chce dobrze pełnić funkcję Wójta, Burmistrza,Prezydenta ,trzeba mieć wokół siebie grupę kompetentnych oraz lojalnych urzędników i doradców.
  Jest to tym bardziej potrzebne jeśli.nie ma Z-cy Wojta(a powinien być vide Ustawa o Samorządzie Gminnym,gdzie jest napisane iż Wójt,Burmistrz,Prezydent_ powołuje,_a nie ma zapisu,że może powołać Z-ce,bądź Zastępców) .
  Dlatego Pani Kamińska w Barcianach mogłaby rozważyć wskazane mozliwosci, aby po 1,5 roku funkcjonowania bardziej sprawnie i.racjonalnie zarządzać Gminą .
  Pragnę zaznaczyć iż wiele działań jest dobrych ,ale jeszcze dużo wymaga korekty czy nadania nowych kierunków.

 22. Najlatwiej iść prosta droga, obecnie obowiązujące koszta nie poddać szczegolowej weryfikacji, tylko przyjąć że wszystko jest super i nie ma z czego zejsc i uznać że podwyżka jest konieczna. A może jest coś co generuje zbędne koszta? Wiele miast i gmin szuka różnych rozwiązań. Jedni inwestują w spalarnie inni w sortowanie niektórzy w odbiór indywidualny. Czy odbiór ze zbiorowych pojemników tzw gniazd jest ekonomiczny? Napewno jest sprawdzony przez lata i wygodny. Tylko co z tego jeśli ludzie segreguja a znajdzie się kilku co mają to gdzies i trzeba to segregowac jeszcze raz i to jest kosztowne.

 23. Była kolejna sesja? Wyjaśniono wreszcie te wątpliwości co powoduje te koszty? Co z dzierżawa pojazdu i pojemników na odpady ile to kosztuje i czy można inaczej ?

 24. Kogo to interesuje !? ,a powinno czyżby kolejna grupa interesów?
  Pokladano nadzieję w nowym Prezesie Spółki, rzeczywiście Pan Świtaj uporządkowal pracę miejmy nadzieję że finanse .
  Ale po ekipie Kozyry zostalo jeszcze wiele do zrobienia ,aby mieszkańcy nie musieli ponosic wysokich opłat za usługi świadczone przez
  Spolke ,która w 100% jest własnością Gminy czyli Naszą .
  Dlatego należy również zapytać pozostałe organy Spółki Radę Nadzorczą oraz Zgromadzenie Wspólników jak na dzień dzisiejszy wygląda „wspolpraca” z firmą „Kuba”?

  1. Po Kozyrze porządki? Zobaczymy, ile będzie do sprzątanie po królowej, „co została tu dla nas”. Na razie to ciągle nie wiemy, jakie ma doświadczenie zawodowe i jakie szkoły skończyła nasza królowa. Wiemy, że nie umie pompek robić i zresztą niewiele umie.

   1. Wcale nie jest”GIT”mieszkancy Gminy Barciany obserwują i jak wyciągna wnioski to sprawowanie władzy może się skończyć krótkim epizodem.

    1. Janie, ja nie o władzy gminnej tylko o poruszonej tu współpracy z firmą śmieciarską której oddaje się lekką ręką przetarg na terenie Barcian.

 25. Albo dlaczego spółka ZGK nie przystepuje do przetargu na odbiór odpadów w swojej gminie? Czyzby nie zależało komuś na zyskach? Niedawno odbyl się konkurs, jak co roku, na odbiór odpadów ze straży granicznej w Barcianach.

   1. Po co zarabiać jak zabraknie to Gmina dokapitalizuje z pieniędzy obywateli( podatnikow).
    Albo Rada Gminy na wniosek Wójta uchwali takie opłaty za odpady i nie tylko iż nie ma potrzeby !? podjąć próbę zarobkowania przez Spółkę ZGK.

     1. I tak się doi społeczna kasę rzekomo dla naszego dobra. Obłuda. Wybierajcie dalej samorządowców co to interesy trzepią korzystając z układów koleżeńskich.

 26. Ciekaw jestem czy Rada podjela Uchwale o kontroli w Spółce ZGK w Barcianach.
  Tym bardziej ,że dochodzą informację o sprzedaży kotłowni w Drogoszach Wspólnocie Mieszkaniowej (wartość tej transakcji budzi wątpliwości ponieważ jest stosunkowo niska).

 27. Panie Redaktorze trzeba próbować wyjaśnić wszelkie kwestię u źródeł czyli uzyskać informacje od władz Spółki (Zgromadzenia Wspólników, Rady Nadzorczej oraz Zarzadu).
  Jestem przekonany,że to właśnie Pan jako dziennikarz może tego najwnikliwiej dokonac.

 28. Jest dla mnie nie zrozumiałe, dlaczego Spółka ZGK z oo nie przystąpiła do tego przetargu.
  W ubiegłych latach to można jeszcze przyjac ponieważ kierownictwo Spółki było dość słabe.
  Ale obecnie jest bardzo kooperatywne co do tego nie ma watpliwosci.
  A może istnieje inna przyczyna !?

  1. Oczywiście, że wiadomo bo jest na stronie BIP. Wygrała firma „Kuba” jako jedyny oferent. Rada Nadzorcza zacznie myśleć?

 29. A czy Zgromadzenie Wspólników Spółki trzyma w Radzie Nadzorczej tego szkodnika Bączka i jego kumpli !?
  Bo zdaje się że Radca w Gminie już nie jest to czas by się z tym slabeuszem się pożegnać w Spółce.
  Tak samo Pani Wójt wyplenic jeszcze ignorantów w Urzędzie oraz zabrać się za Dyrektorów Szkół, jeżeli myśli Pani o ll kadencji!?

  1. Nie rozumiem jak takie „rekiny rynku” w odbiorze odpadów jak komunalnik kętrzyński i zgk mogły odpuścić sobie przetarg ogłoszony przez straż graniczną. Przypadek?

 30. Proponuje,aby udzielić opinii publicznej odpowiedzi na pytania które były zadawane powyżej.
  Bo arogancja oraz lekceważenie mieszkancow(elektoratu) już wielu choćby w ostatnich wyborach Samorzadowych wyszła bokiem .
  Widzę że stosuje się metodę w myśl powiedzenia „psy szczekają karawana jedzie dalej”,oj ! nic bardziej błędnego.

   1. Może konkurencja dziennikarska temat rozkmini i dowiiemy się ktory „kret” nadal „grzebie” w śmieciach na rzecz prywatnego gostka i sumasumarum niekorzyść gminy?

  1. Udzielenie publicznie informacji ktore tu są poruszane jest obecnie kłopotliwe. Na początku przejętej władzy byłoby poprostu łatwiej. Teraz kurz po zmianach dawno opadł a okazuje się ze układanki po poprzedniku nadal są aktywne, więc jak tu się wysprzęglić ze swoich nieudolności?

 31. Najpierw latami podwykonastwo, potem dzierżawa pojemników i pojazdu teraz nie przystąpienie do konkursu. O czym to świadczy?

 32. Czy tak jest jak powyżej zobaczymy?
  Natomiast przychodzi refleksja jak trzeba płacić rachunki za wywóz odpadów.
  Widać, że co innego było w programach wyborczych ,a co innego się realizuje podatki w Gminie Barciany coraz wyższe,oraz wszelkiego rodzaju opłaty.
  Nie rokuje to pomyślnie.na przyszłość.

  1. Najważniejsze że tym co trzeba sie opłaca, tym co powinno się opłacać nie z należy, a ci którzy powinni pilnować interesów gminy wszystko jedno komu się chce a komu się opłacać bo nie znany za to i tak płacą? Czyli chcieli dobrze wts z lo jak zwykle.

 33. Najważniejsze że tym co trzeba sie opłaca. Tym co powinno się opłacać nie zależy. A ci którzy powinni pilnować interesów gminy wszystko jedno komu się chce a komu się opłaca bo mieszkańcy za to płacą. Czyli chcieli dobrze wyszlo jak zwykle.

 34. Można było przypuszczać, że po odejściu Kozyry w Barcianach zachodzą zmiany jakosciowe sprawowania władzy na terenie Gminy.
  A tu nic bardziej mylnego obchodzimy 100-rocznicę „Cudu nad Wisłą”, a w miejscowości która jest siedzibą Władz Gminy ani jednej bialo-czerwonej flagi(no może poza małymi wyjatkami),co się stało!?
  Nie wspominam już o uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę i za poległych bohaterów.
  Co się dzieje w Gminnym Ośrodku Kultury,który powinien być animatorem takich uroczystosci
  Przecież nie sposób zapomnieć o rocznicy bitwy ,która jest w 18- ce Największych bitew które uratowały Świat najzwyczajniej (mówiąc oględnie) wstyd.

 35. Muszę Panu odpowiedzieć nie jest w Barcianach z pamięcią o naszych Wielkich rocznicach tak źle.
  Byłem na meczu kl.Okregowej ,gdzie miejscowy „Jurand”podejmowal „Vegorie ” Wegorzewo i przed rozpoczęciem spotkania uczczono chwila ciszy naszych Bohaterów z przed 100lat.

 36. Muszę Panu odpowiedzieć nie jest w Barcianach z pamięcią o naszych Wielkich rocznicach tak źle.
  Byłem na meczu kl.Okregowej ,gdzie miejscowy „Jurand”podejmowal „Vegorie ” Wegorzewo i przed rozpoczęciem spotkania uczczono chwila ciszy naszych Bohaterów z przed 100lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *