MIESZKANIE Plus, Kętrzyn może dać temu alternatywę – Magna Masuria

MIESZKANIE Plus, Kętrzyn może dać temu alternatywę

20

Władze miasta Kętrzyn uparły się na budowę mieszkań w programie rządowym MIESZKANIE Plus, które ma zagwarantować zasoby nowych mieszkań dla młodych mieszkańców. Tylko czy warto budować nowe budynki skoro pod nosem mamy gotowe budynki, które można odświeżyć i wyremontować tworząc miejscowy pakiet socjalny dla mieszkańców Kętrzyna.

Również nie wszyscy mogą skorzystać z programu MIESZKANIE Plus. Osoby posiadające tytuł prawny do nieruchomości nie mogą wziąć udziału w programie. Również ważną informacją i pewnie blokadą zaporową dla większości młodych jest wysokość czynszu oraz posiadanie zdolności czynszowej.

Władze miasta Kętrzyn założyły, że czynsz ma oscylować w granicach 30 złotych za 1 metr kwadratowy. Zatem zakładając, że mieszkania będą miały wielkość od 40 do 60 metrów kwadratowych to cena najmu będzie w kwocie od 1200 do 1800 złotych. Czy młode małżeństwa lub samotnie wychowujące dzieci matki będzie stać na takie Mieszkanie Plus?

Mamy pewną alternatywę, które miasto może wykorzystać. Na ul. Sikorskiego w dawnych budynkach koszar stoją pustostany, które można wyremontować z zewnątrz, a dla młodych małżeństw dać je za przysłowiową złotówkę i niech remontują sobie we własnym zakresie. Czy nie lepiej byłoby w ten sposób zainwestować w Kętrzynie niż tworzyć kolejne budynki, które mogą stać puste?
Zostawiam to do oceny was, czytelników.

20 thoughts on “MIESZKANIE Plus, Kętrzyn może dać temu alternatywę

 1. W końcu ktoś poruszył wrażliwy temat braku mieszkań dla młodych małżeństw.
  Bardzo dobry pomysł panie redaktorze!!!!.
  Ryszard Niedziółka jest w dobrych stosunkach z Kochanowskim z powiatu to w takim razie nie będzie problemu z przekazaniem budynku dla miasta Ketrzyn.
  Tylko żeby nie było jak z budynkiem stołówki i budynkiem stolarni bo poprzednia władza powiatowa doprowadziła do ruiny.

 2. Poprzednia władza powiatowa Pieniak, Olenkowicz-Wisniweski też była w dobrych stosunkach z byłym burmistrzem. Może nawet za dobrych? co z tym zrobiono? Wtedy burmistrz dwa miejsca wybrał na mieszkania Górna remont i Chopina budowa. Temat był bardzo dobrze znany wszystkim władzom. Te osoby także były w radach w jeszcze poprzednich władzach. W jednej byl tylko Niedziolka ale jego pomysły były wszystkie złe. Pamiętasz kto je blokował i dlaczego?

  1. Pomysł wykorzystania budynków po SOSW nie jest nowy. W czasie kadencji gdy starostą był pan Kaczmarczyk zajmowałem się w starostwie gospodarką nieruchomościami powiatowymi. Pod koniec kadencji starosta Kaczmarczyk i burmistrz Hećman zawarli porozumienie, że powiat sprzeda te budynki gminie miejskiej Kętrzyn po cenie obniżonej a Miasto urządzi tam mieszkania socjalne. Przygotowałem wszelkie formalności do zawarcia aktu notarialnego. W międzyczasie odbyły się jednak wybory samorządowe i starostą został pan Mordasiewicz, który kazał wszystko unieważnić, stwierdzając, że nie będzie niczego oddawał za darmo. Nakazał sprzedaż nieruchomości w drodze zwykłego przetargu. Nie pamiętam już ile tych prób przetargów zorganizowałem ale nigdy nie było żadnego chętnego. Od tych wydarzeń minęło kilkanaście lat i obawiam się, że budynki są już w tak złym stanie, że nadają się tylko do rozbiórki

   1. W tamtym czasie to budynki były używane przez ośrodek. To za Mordasiewicza wybudowano nowy obiekt na Klonowej gdzie ośrodek został przeniesiony. Coś pokreciles Panie kolego. Plany może były ale próbą sprzedaży chyba z dziećmi nie robiliście Panie radny?

    1. Masz rację ale w połowie. Mnie chodzi o 2 budynki w głębi posesji. One już nie były zajęte. Przepraszam za nieścisłość. Pozdrawiam.

 3. Przecież kilka dni temu rząd odstąpił od tego programu ” MIESZKANIE PLUS „. Gratulacje dla miasta !!!!

  1. Ten teren pod program mieszkanie PLUS nie pasuje bo musi być budowa nowych na terenach pod budowę. A te budynki stoją od dawna to przedwojenne niemieckie koszary. Potem specjalny ośrodek szkolno wychowawczy je użytkowal. Dziś straszą A były by rzeczywiście pięknym zamkniętym osiedlem. Trzeba odwagi inwestycyjnej aby móc je wyremontować i oddać ludziom. Oddanie samych mieszkań w tym stanie narobiloby więcej szkód niż pożytku.

 4. Kto mówi o mieszkaniach PLUS ? Miasto może wyremontować budynki po koszarach i w stanie deweloperskim rozdysponować młodym ludziom, za przyzwoitą cenę z opcją w przyszłości dochodzenia do prawa własności.

 5. Mieszkanie „Puls ” to był pomysł rządowy. PISu który jak sie okazuje upadł. To Niedziółka tego nie wymyślił a sam nie potrafi nic zrobić w tej kwestii,
  Teraz Niedziółka i Kochanowski może pomóc dla młodych małżeństw w Ketrzynie i zrealizować marzenia młodych ludzi.

 6. Niedziólka niech się ruszy i zacznie działać w sprawie tych mieszkań po SOSW przy ulicy Sikorskiego a nie bajki opowiadać o obwodnicy która nie wiadomo kiedy powstanie. Ja nie będę mieszkała na obwodnicy ja potrzebuje mieszkania dla rodziny.

 7. Czekam na mieszkanie dla rodziny z dziecmi i nie wiem jak inni ale ja bym tam nie chciala mieszkac i wiem co mowie, mialam ta watpliwa przyjemnosc wynajmowac na tym terenie mieszkanie ( bo myslalam a co tam to tylko stare budynki, ludzie przesadzahaz tym ze mieszka tam „patologia”) niestety ale tam n8e da sie mieszkac z dziecmi, tam jest „patologia” wychodzi sie z dzieckiem i slychac jak matka czy ojciec co drugie sl9wo ku …wa itp dzieci chodzs samopas i robia co chca, bo rodzice maja gdzies wola pic i co w takim srodowisku dzieci wychowywac no sory ale to chyba zart????!!!

 8. Piękne słowa ” mieszkanie za złotówkę:” , „mieszkanie PLUS” itd,,,,, tylko hasła, nikt darmo nikomu nie da. Ja kupiłem mieszkanie z kredytu „30 Plus odsetki” ciężko pracujemy z żoną i cieszymy się, że w końcu na swoim. Pomijam tu kwestie osób chorych itp. które mogą otrzymać mieszkanie komunalne czy socjalne ale to już jest.

 9. Remont jednego budynku po b. SOSW będzie tyle kosztował, co wybudowanie nowego. Remont budynku przy Pocztowej, w którym mieszczą się instytucje powiatu kosztował prawie tyle, ile nowo wybudowany ośrodek przy Klonowej. Pytanie wobec tego, czy opłaci się remontować? Gdyby się opłaciło to już dawno byłyby one wyremontowane.

  1. Mam wrażenie, że tej władzy nic się nie opłaca – to znaczy nic co nie ma związku z autopromocją lub tradycyjnym dokręcaniem śruby w celu szykowanego „skoku na publiczną kasę” w nowej perspektywie unijnej. Niekompetencja władz miejskich i powiatowych w zakresie polityki przestrzennej, logistyki miejskiej czy transportu nie pozwala również dostrzec że gigantyczne koszty w tym społeczne, generują złe lokalizacje. Dla XIX-wiecznych „kalkulatorów”… ups… przepraszam – „liczydeł” liczy się cena działki, cegieł, etc. Nikt już nie myśli jakie koszty wygeneruje bezmyślna lokalizacja dla mieszkań 500+ o samym programie nie wspominając.

 10. Hej „czytelnik ” tylko młode małżeństwa sami wyremontują otrzymane mieszkania i nie będzie przytulania kasy przez nowo budowane. Pewnie czegoś nie rozumiesz albo jesteś z tej ekipy ? Co za nas sie martwisz. Daj tylko mieszkania i rozpaczaj !

 11. Wystarczy rozejrzec się i zauważyc pięknie wyremontowane koszary w Ostrodzie , Gołdapi , Mragowie-indolencja włodarzy Kętrzyna jest porażająca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *