MRĄGOWO: Zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku na jeziorze Tałty – Magna Masuria

MRĄGOWO: Zapadł wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku na jeziorze Tałty

0

fot. Mateusz Klimek/OSP Mikołajki

Sąd Rejonowy w Mrągowie w dniu 29 grudnia 2023 r. skazał na karę 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności Piotra O. oskarżonego o spowodowanie wypadku na jeziorze Tałty. W wyniku tego zdarzenia zginęło dziecko.

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie pod koniec czerwca br. przesłała do Sądu Rejonowego w Mrągowie akt oskarżenia przeciwko Piotrowi O., któremu zarzucono między innymi umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodowanie śmiertelnego wypadku na jeziorze Tałty.

Sprawa dotyczyła zdarzenia, do którego doszło w dniu 18 czerwca 2022 r. w Starych Sadach, na jeziorze Tałty. Według ustaleń prokuratora, Piotr O. tego dnia udał się w rejs wypożyczoną wcześniej łodzią motorową i kierował tą łodzią, choć nie posiadł uprawnień motorowodnych wymaganych do jej prowadzenia ani wiedzy na temat bezpieczeństwa żeglugi na wodzie. Motorówką podróżowało w sumie 7 osób, w tym troje dzieci. W pewnym momencie oskarżony miał wykonać niewłaściwy manewr w reakcji na fale wytworzone przez inne statki oraz ustawić łódź bokiem do fali, co przyczyniło się to do utraty stateczności łodzi, a w konsekwencji do jej wywrócenia. Osoby podróżujące motorówką wpadły do wody, natomiast łódź całkowicie zatonęła. W wyniku tego wypadku śmierć poniosła małoletnia dziewczynka, której ciało zostało wydobyte z zatopionej łodzi przez służby ratunkowe. Jednocześnie śledczy zwrócili uwagę, że w chwili zdarzenia osoby znajdujące się na pokładzie nie miały założonych środków asekuracyjnych lub kamizelek ratunkowych.

Ponadto, Piotrowi O. przedstawiono zarzut kierowania łodzią motorową w dniu 18 czerwca 2022 r., pomimo orzeczonego wobec niego wcześniej przez sąd zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych od dnia 27 listopada 2020 r. na okres 2 lat.

Proces Piotra O. rozpoczął się w dniu 9 października 2023 r. przed Sądem Rejonowym w Mrągowie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu przyznał, że w dniu 18 czerwca 2022 r. nie zastosował się do orzeczonego wobec niego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i kierował motorówką, nie mając do tego wymaganych uprawnień motorowodnych. Jednakże oskarżony nie przyznał się do tego, że umyślnie naruszył wówczas zasady bezpieczeństwa w ruchu wodnym i spowodował wypadek. Piotr O. następnie złożył wyjaśnienia.

Wyrok w tej sprawie zapadł w dniu 29 grudnia 2023 r. Sąd Rejonowy w Mrągowie uznał Piotra O. za winnego popełnienia zarzucanych mu czynów i skazał go za to na karę łączną 4 lat i 3 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec oskarżonego także środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w łącznym wymiarze 15 lat. Ponadto, Sąd orzekł od oskarżonego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę przez wpłacenie kwot po 20 tys. zł na rzecz obojga rodziców dziewczynki, która zginęła w wyniku wypadku łodzi.

Wyrok w tej sprawie nie jest prawomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *