NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (14 – 21 październik) – Magna Masuria

Kętrzyn: Rozpoczął się sezon grzewczy. Ostrzegamy przed zabójczym działaniem czadu

Sezon grzewczy został rozpoczęty. Przed nami długi okres jesienno – zimowy, a co za tym idzie palenie w kominkach, piecach czy korzystanie z grzewczych urządzeń gazowych. Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby w tym roku właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Każdego roku tlenek węgla, popularnie zwany czadem zbiera śmiertelne żniwo, wiele osób ulega też groźnemu dla zdrowia podtruciu. Zatrucie tlenkiem węgla jest niezmiennie najczęściej spotykanym zatruciem gazowym. W okresie jesienno-zimowym, w domach, w których urządzenia grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne są wadliwe lub źle użytkowane wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Na skutek działania czadu w pierwszej kolejności ulegają uszkodzeniu narządy najbardziej wrażliwe na niedotlenienie, czyli układ krążenia i ośrodkowy układ nerwowy. Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi ponieważ nie mamy świadomości, że tak naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.

Oto kilka rad na to jak właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą:

Przede wszystkim w domu lub mieszkaniu warto zainstalować czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia. Pamiętajmy, że tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, w łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach oraz warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Błędem jest instalowanie czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Jeżeli nie mamy możliwości zainstalowania czujki tlenku węgla pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Róbmy to szczególnie przed snem, kiedy mamy przed sobą perspektywę przebywania kilku godzin w zamkniętym pomieszczeniu razem z urządzeniami grzewczymi.

Pamiętajmy o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą tlenek węgla i właściwie zabezpieczmy nasze domy i mieszkania, pozwoli to ochronić nasze życie oraz życie naszych bliskich.

Kętrzyn: Dozór policyjny wobec 17-latka podejrzanego o kradzież rozbójniczą

Policyjny dozór dla mężczyzny, który ukradł mienie i zaatakował pracownika ochrony jednego ze sklepów w Kętrzynie. 17-latek został zatrzymany przez policjantów patrolówki. Sprawca usłyszał już zarzut. Teraz młody mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Prokuratura Rejonowa w Kętrzynie na podstawie zgromadzonego przez kętrzyńskich policjantów materiału dowodowego zastosowała wobec 17-letniego mieszkańca gminy Kętrzyn dozór policyjny połączony z zakazem kontaktowania się oraz zbliżania do pokrzywdzonego, a także zakazem opuszczania kraju.

Przypomnijmy:

Do zdarzenia doszło 12 października br. około godz. 13:00 w jednym ze sklepów samoobsługowych w Kętrzynie. Wtedy to oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że młody mężczyzna szarpie się z ochroniarzem. We wskazane miejsce pojechali funkcjonariusze, którzy zatrzymali 17-latka. Jak ustalili policjanci mężczyzna najpierw wziął z regału 2 butelki whisky i schował je do plecaka. Z towarem próbował opuścić sklep nie płacąc za produkty. Przeszkodził mu w tym pracownik ochrony, z którym to sprawca zaczął się szarpać. 17-latek został zatrzymani pod zarzutem kradzieży rozbójniczej. To jednak nie jedyna kradzież, jaką ma na koncie ten 17-latek. Policjanci ustalili, że kilka dni wcześniej w tym samym sklepie mężczyzna ukradł również alkohol. Dodatkowo podczas przeprowadzonego badania stanu trzeźwości okazało się, że 17-latek był pijany. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Policjanci przyjęli zawiadomienie o popełnionym przestępstwie oraz wykonali czynności procesowe. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na postawienie mu zarzutu.

Do czasu rozprawy podejrzany musi dwa razy w tygodniu zgłaszać się do kętrzyńskiej jednostki policji.

Kętrzyn: Jesienią bezpiecznie na drodze

Polska złota jesień, mimo ciepłej palety barw, dla użytkowników dróg, jest porą roku niebezpieczną. W tym czasie, warunki na drodze stają się zmienne i trudne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych.

Wcześnie zapadający zmrok, opady deszczu, mgła, mokra i śliska nawierzchnia, często leżące na jezdni liście mogą powodować utrudniania dla kierujących. Niekorzystne warunki atmosferyczne i krótszy dzień sprawiają, że piesi na drodze są słabo widoczni dla kierujących. Korzystanie z drogi, w zmieniających się warunkach drogowych, wymaga zwiększonej uwagi jej użytkowników.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę, życzliwość i empatię na drodze.

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

    Dostosuj prędkość do warunków na drodze

Dopuszczalna prędkość na danym odcinku drogi, nie zawsze jest prędkością bezpieczną. Jedź z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków na drodze, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

    Zachowaj bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu

Utrzymuj odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu. Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

    Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

    Myśl i żyj!

Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.

   Świeć przykładem – noś odblaski – bądź widoczny

Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

    Zadbaj o bezpieczeństwo!

Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Kętrzyn: Kierował autem wbrew zakazowi, wpadł podczas policyjnej kontroli

Mieszkaniec gminy Bisztynek prowadził auto przemieszczając się ulicami powiatu kętrzyńskiego. Został zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej. Okazało się, że obowiązuje go prawomocny zakaz prowadzenia pojazdów. Za niezastosowanie się orzeczonego przez sąd środka karnego mężczyźnie grozi kara do 5 lat pobawienia wolności.

59-letni mieszkaniec gminy Bisztynek na najbliższe 5 lat może trafić do celi zakładu karnego. Mężczyzna kierował samochodem mimo obowiązującego go sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kierujący samochodem osobowym marki Audi został zatrzymany do kontroli drogowej przez policyjny patrol w miejscowości Święta Lipka w gminie Reszel. Mężczyzna odpowie za przestępstwo niestosowania się do orzeczonych przez sąd środków karnych.

Za ten występek sprawcy grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Zatrzymanie i dozór za znęcanie się nad mężem i synami

45-letnia mieszkanka gminy Kętrzyn znęcała się psychicznie i fizycznie nad swoim mężem oraz synami. O przemocy domowej poinformowani zostali policjanci. Wobec kobiety zastosowano policyjny dozór. Grozi jej kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Są domy, gdzie to ona go bije, krzyczy, grozi, szantażuje. A jemu trudno jest poprosić kogokolwiek o pomoc. Bo byłoby mu jeszcze bardziej wstyd. Może zasłużyłem? Może ona się zmieni? Albo zgłosi, że to ona jest bita? Bo nigdy nie zobaczę już dzieci? Bo to jej uwierzy policja? Trudno wyobrazić sobie, że przychodzi do komisariatu dorosły facet i mówi, że kobieta go bije. Wyjdzie na to, że jestem mięczakiem i problem powinienem rozwiązać sam…

NIE!!! Właśnie po to utworzone są specjalne instytucje by pomóc i zaprzestać takim zjawiskom jak przemoc i znęcanie się.

Policjanci interweniowali w jednym z mieszkań na terenie gminy Kętrzyn, gdzie pijana kobieta awanturowała się i  biegała z nożem po mieszkaniu. Z informacji wynikało, że w domu znajduje się również 11-letni chłopiec. We wskazane miejsce natychmiast udali się policjanci, którzy ustalili, że pijana kobieta wszczęła awanturę podczas której wyzywała domowników słowami wulgarnymi, poniżała, a także groziła pozbawieniem życia mężowi oraz synom. Dodatkowo w domu rzucała przedmiotami i niszczyła je. Kobieta trafiła do policyjnego aresztu. Mąż 45-latki przerwał milczenie i powiadomił policjantów o tym co się dzieje za zamkniętymi drzwiami ich mieszkania. Jak ustalili funkcjonariusze kobieta od lipca 2019 roku znęcała się fizycznie i psychicznie nad swoimi najbliższymi.

Mundurowi w trybie pilnym zajęli się sprawą. Podjęto decyzję o natychmiastowym odizolowaniu 45-latki od jej ofiar. Kobietę zatrzymano, a zebrane dowody pozwoliły na przedstawienie jej zarzutu znęcania się nad mężem i dziećmi. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niej dozoru Policji oraz nakazał opuszczenie lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonymi i zakazał zbliżania się do nich. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12

Kętrzyn: Pamiętajmy o tym – cofnięty licznik to przestępstwo

Kętrzyńscy policjanci wykryli różnice we wskazaniu drogomierzy podczas kontroli forda. Wskazanie licznika było niższe o ponad 95 tys. kilometrów w porównaniu do stanu odnotowanego w ubiegłym roku. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

Wczoraj (18.10.2020) kilka minut po godz. 20:00 funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w miejscowości Kraskowo gm. Korsze zatrzymali do kontroli mężczyznę kierującego pojazdem marki Ford Mondeo. Podczas sprawdzenia odczytu drogomierza okazało się, że w ubiegłym roku  w trakcie badań technicznych stan licznika pojazdu wskazywał wartość 342238 km, natomiast w czasie wczorajszej kontroli drogomierz wskazał liczbę 247182 km. Dokładna różnica wyniosła 95056 km.

Na miejsce opisanego zdarzenia przyjechali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy wykonali oględziny, zrobili zdjęcia, zabezpieczyli ślady, przesłuchali kierującego, sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie  w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie ww. nieprawidłowości.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *