NA SYGNALE: Wiadomości policyjne (7 – 14 październik) – Magna Masuria

Kętrzyn: Jeden pojazd, a w  środku dwóch poszukiwanych

Policjanci w wyniku kontroli drogowej zatrzymali dwóch mężczyzn. Kierujący 38-latek popełnił wykroczenie, nie miał prawa jazdy i był poszukiwany przez sąd. Pasażer pojazdu również był poszukiwany przez wymiar sprawiedliwości. Zgodnie z zarządzeniem sądu trafią do aresztu śledczego.

We wtorek (06.10.2020r.) o godz. 16:40 policjanci z kętrzyńskiej drogówki na trasie Siniec – Nowa Różanka zwrócili uwagę na pojazd marki Opel Zafira, którego kierujący przekroczył dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze w miejscowości Nowa Różanka gm. Kętrzyn zatrzymali kierującego do kontroli. Za popełnione wykroczenie przekroczenia prędkości 38-latek został ukarany mandatem karnym. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna w ogóle nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami – za to również został ukarany mandatem. Jakby tego było mało podczas sprawdzania w policyjnych systemach okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie celem odbycia kary 75 dni pozbawienia wolności. Podczas legitymowania pasażera, okazało się, że 35-letni mieszkaniec Olsztyna od listopada 2019 roku również był poszukiwany przez olsztyński sąd do odbycia kary 3 miesięcy pozbawienia wolności. Obaj mężczyźni zostali zatrzymani w policyjnym areszcie. Jeszcze dziś trafią do jednostki penitencjarnej.

Nie zatrzymał się do kontroli, bo był pijany

Kara pozbawienia wolności nawet do 2 lat, wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami na kilka lat grozi mężczyźnie, który po pijanemu kierował samochodem marki Volkswagen Passat . Ponadto 24-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przed policjantami. Jak się okazało mężczyzna miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

W środę (07.10.2020r.) tuż przed godz. 21:00 oficer dyżurny kętrzyńskiej komendy otrzymał informację, że na jednej ze stacji paliw na terenie miasta wyjeżdża passat, którego kierowca jest pod wpływem alkoholu i udaje się w kierunku miejscowości Biedaszki. Patrole natychmiast rozpoczęły poszukiwania tego auta sprawdzając pobliskie miejscowości. Policjanci w miejscowości Święta Lipka zauważyli wskazany pojazd, włączając sygnalizację świetlną i dźwiękową nakazali kierowcy zatrzymać się do kontroli drogowej.  Mężczyzna pomimo wyraźnych znaków wydanych przez funkcjonariuszy, nie zatrzymał się, a wręcz przeciwnie – dodał gazu. Policjanci natychmiast ruszyli w pościg za samochodem. 24-latek został zatrzymany w Reszlu przy ul. Słowiańskiej.  Badanie alkomatem wykazało, że  mężczyzna miał 2, 5 promila alkoholu w organizmie. Wkrótce mieszkaniec Reszla odpowie przed sądem. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu kara 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 15 lat. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za nie zatrzymanie się do kontroli drogowej.

Kętrzyn: Posiadał narkotyki. Odpowie przed sądem

Zażywanie narkotyków ma wpływ nie tylko na samopoczucie osoby, która to robi. Osoba znajdująca się pod wpływem substancji odurzających błędnie postrzega otaczającą ją rzeczywistość i inaczej reaguje na różne bodźce, przez co może stworzyć realne zagrożenie dla osób w pobliżu. Dlatego policjanci dążą do jak najskuteczniejszego eliminowania tych groźnych substancji z naszego otoczenia. Kętrzyńscy policjanci zabezpieczyli kolejne narkotyki i zatrzymali 21-latka.

Wczoraj (07.10.2020) o godz. 17:00 funkcjonariusze z zespołu patrolowo-interwencyjnego kętrzyńskiej Policji w rejonie sklepu przy ul. Westerplatte zauważyli dwóch mężczyzn. Ich zachowanie wzbudziło zainteresowanie funkcjonariuszy.  Policjanci wylegitymowali i sprawdzili mężczyzn. Jak się okazało jeden z nich, 21-letni mieszkaniec miasta w saszetce miał schowane narkotyki. Badanie potwierdziło przypuszczenia mundurowych. Zielony susz okazał się marihuaną. Mężczyzna został zatrzymany do wyjaśnienia sprawy. 21-latek  usłyszał zarzut posiadania narkotyków, do którego się przyznał. Za posiadanie środków odurzających grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

Kętrzyn: Kradł w sklepie, okazało się, że jest również poszukiwany

Kętrzyńscy policjanci interweniowali wobec 26-letniego sprawcy kradzieży sklepowej. Jego łupem padł alkohol. Ponadto okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Giżycku.

Wczoraj (07.10.2020) kilka minut po godz. 20:00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie otrzymał zgłoszenie o kradzieży sklepowej. We wskazane miejsce został wysłany policyjny patrol. Z relacji pracowników sklepu wynikało, że mężczyzna wziął dwie butelki whisky i chciał opuścić supermarket nie płacąc za nie.  Po przekroczeniu linii kas został ujęty przez pracowników. Sprawcą wykroczenia okazał się 26-letni mieszkaniec Kętrzyna. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach wyszło na jaw, że mężczyzna jest poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Giżycku do ustalenia miejsca pobytu oraz z celu realizacji czynności procesowych z jego udziałem. Policjanci sporządzili oświadczenie dotyczące miejsca przebywania mężczyzny, a następnie wręczyli wezwanie do prokuratury po czym został zwolniony.

Za popełnione wykroczenie wobec mężczyzny został sporządzony wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kętrzynie. Zgodnie z kodeksem wykroczeń  26-latkowi grozi  kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Kętrzyn: Kontrola drogowa i licznik „cofnięty” o ponad 95 tys. kilometrów

Kętrzyńscy policjanci wykryli różnice we wskazaniu drogomierzy podczas kontroli audi. Wskazanie licznika było niższe o ponad 95 tys. kilometrów w porównaniu do stanu odnotowanego w ubiegłym roku. Zgodnie z art. 306 a kk. ingerencja w licznik samochodowy lub zmiana jego wartości zagrożone są karą do 5 lat więzienia.

Wczoraj (07.10.2020) kwadrans przed godz. 20:00 funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie w miejscowości Muławki gm. Kętrzyn  zatrzymali do kontroli mężczyznę kierującego pojazdem marki Audi A4. Podczas sprawdzenia odczytu drogomierza okazało się, że w grudniu  2019 r. w trakcie badań technicznych stan licznika pojazdu wskazywał wartość 352560 km, natomiast w czasie wczorajszej kontroli drogomierz wskazał liczbę 257110 km. Dokładna różnica wyniosła 95450 km.

Na miejsce opisanego zdarzenia przyjechali policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, którzy wykonali oględziny, zrobili zdjęcia, zabezpieczyli ślady, przesłuchali kierującego, sporządzili dokumentację służbową. Zebrany materiał dowodowy i kolejne czynności, jakie  w tej sprawie realizują policjanci, mają na celu wyjaśnienie ww. nieprawidłowości.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku podczas każdej kontroli drogowej policjanci sprawdzają aktualny stan licznika i porównują go z danymi wprowadzonymi do systemu CEPiK. Znowelizowane przepisy kodeksu karnego (art.306a) stanowią, że jakakolwiek ingerencja we wskazania drogomierza w aucie jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Odpowiedzialność spoczywa na osobie zlecającej ingerencję w licznik, jak i na wykonawcy takiej usługi.

Kętrzyn: Przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. Stracił prawo jazdy na 3 miesiące

Policjanci kętrzyńskiej drogówki zatrzymali kolejne prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Tym razem stracił je 27-letni mieszkaniec Włocławka. Mężczyzna przez miejscowość Siniec gm. Srokowo, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50km/h jechał oplem z prędkością 104 km/h

Wczoraj (08.10.2020) o godz. 17:00 policjanci z wydziału ruchu drogowego kętrzyńskiej komendy w miejscowości Siniec gm. Srokowo zatrzymali do kontroli drogowej kierującego oplem. Pomiar prędkości na wyświetlaczu radaru wykazał, że w obszarze zabudowanym, gdzie obowiązuje dozwolona prędkość do 50 km/h, kierowca jechał 104 km/h. W myśl przepisów za przekroczenie dozwolonej prędkości policjanci zatrzymali 27-letniemu kierującemu prawo jazdy.

Dodatkowo za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany grzywną w drodze postępowania mandatowego w wysokości 400 złotych i 10 punktami wpisanymi do ewidencji kierujących naruszających przepisy ruchu drogowego.

Przypominamy, że w maju 2015 roku weszły w życie surowe kary dla kierowców.

W Ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który – wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami – jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

Apelujemy do wszystkich kierowców, aby poruszali się po drogach z rozwagą. Prosimy pamiętać, że kierowcy, którzy jeżdżą w sposób nieodpowiedzialny, nie będą mogli liczyć na pobłażanie i mogą nawet pożegnać się ze swoim dokumentem upoważniającym do kierowania pojazdem.

Kętrzyn: Bądźmy ostrożni – oszuści próbują różnych sposobów

Chodzą po domach prosząc o drobną pomoc lub oferują różnego rodzaju produkty. Czasem przedstawiają się za pracowników różnych instytucji. Mogą wykorzystywać obecnie panującą sytuację proponując do sprzedaży środki medyczne. Tymi sposobami wykorzystują dobre serce lub łatwowierność najczęściej seniorów, a ich celem jest dostać się do mieszkania i ograbić właściciela z wszystkich kosztowności. Mowa o oszustach i domokrążcach.

Wykorzystują uczciwość, chęć pomocy i zaufanie do drugiego człowieka. Oszuści podszywający się za pracowników różnych instytucji, domokrążcy oraz nieuczciwi sprzedawcy często szukają swoich ofiar wśród seniorów. Warto kierować się więc zasadą ograniczonego zaufania. Nie musimy wpuszczać nieznajomych do domu, na wizytę pracowników możemy umówić się w innym terminie, a zbyt atrakcyjne promocje warto dokładnie zweryfikować. Oszuści i domokrążcy korzystają z różnego rodzaju sposobów, aby przekonać odwiedzanego o swoich dobrych zamiarach lub okazji korzystnej dla niego. W obecnie panującej sytuacji mogą oferować do sprzedaży różnego rodzaju produkty medyczne i innego rodzaju medykamenty. Oferowany produkt ma jedynie za zadanie odwrócenie uwagi zainteresowanego, co umożliwi przestępcy dostanie się do mieszkania i splądrowanie go w poszukiwaniu pieniędzy, czy kosztowności.

Działanie sprawców jest różne ale cel zawsze ten sam.

Pamiętajmy, aby czuć się bezpiecznie we własnym domu nie należy do niego wpuszczać nieznajomych. Kiedy ktoś nieznany puka do naszych drzwi zawsze kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania. W takiej sytuacji najlepiej umówić się na inny termin, kiedy w mieszkaniu będzie znajdował się ktoś bliski lub znajomy. Osoba o uczciwych zamiarach nie obrazi się. Jeżeli nieznajomy staje się natarczywy, jak najszybciej zadzwońmy na numer alarmowy 112.

Pamiętajmy, że oszuści modyfikują swoje metody, dziś jest to pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a jutro może to być pracownik wodociągów, opieki społecznej czy fałszywy wnuczek lub funkcjonariusz.

Podobne metody działania mogą być wykorzystane przez nieuczciwych domokrążców, którzy namawiają do zakupu np. garnków, pościeli lub urządzeń medycznych po zawyżonych cenach, czy też sprzedaży usług telekomunikacyjnych, dostarczania gazu lub prądu. Często podczas takiej transakcji konsumenci są wprowadzani w błąd i ponoszą w związku z tym dotkliwe straty finansowe, zaciągając wysokie zobowiązania kredytowe, bądź płacąc karę umowną z tytułu zerwania umowy z dotychczasowym dostawcą usług.

Jak się przed nimi uchronić?

  • pod żadnym pozorem nie wpuszczaj nieznajomych do domu
  • sprawdź czy osoba przedstawiająca się za pracownika danej instytucji, faktycznie nim jest
  • poproś o okazanie dokumentów
  • nie pozwól, aby swobodnie poruszała się po twoim mieszkaniu
  • jeżeli masz podejrzenie, że odwiedzający może mieć złe zamiary zadzwoń na numer alarmowy

Jeżeli mamy w rodzinie lub znamy osoby starsze, ważne jest aby informować je o takich przestępstwach. W dużej mierze może to zapobiec przestępczym działaniom złodziej i ustrzec seniorów przed utratą czasami dorobku całego życia.

Kętrzyn: Nie mieli maseczek, trafili do aresztu

Policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzn, którzy poruszali się w miejscach ogólnodostępnych bez maseczek ochronnych. W trakcie legitymowania okazało się, że zarówno 44-latek oraz 35-latek są poszukiwani. Mężczyźni zostali zatrzymani i trafili prosto do policyjnego aresztu.

Od soboty (10.10.2020) w naszym kraju mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Dlatego policjanci patrolujący ulice zwracają szczególną uwagę na to, czy mieszkańcy naszego powiatu przestrzegają obostrzeń wydanych przez Radę Ministrów.

Minionej soboty kilka minut po godz. 10:00 policjanci z Komisariatu Policji w Reszlu patrolując ulicę Kolejową zauważyli mężczyznę, który przemieszczał się bez maseczki ochronnej. Podczas legitymowania okazało się, że 44-latek jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Kętrzynie. Mężczyzna ma do odbycia karę 5 miesięcy pozbawienia wolności za uchylanie się od płacenia alimentów. Mieszkaniec Reszla został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu, skąd trafi prosto za więzienne mury.

Do podobnej sytuacji doszło w niedzielę (11.10.2020) tuż przed godz. 17:00 kętrzyńscy policjanci na ulicy Sikorskiego podjęli czynności w stosunku do mężczyzny, który nie stosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscu ogólnodostępnym. W trakcie legitymowania mężczyzny okazało się, że 35-latek jest poszukiwany przez miejscowy sąd. Mieszkaniec gminy Kętrzyn ma do odbycia karę 4 miesięcy pozbawienia wolności za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna trafił do policyjnej celi, wkrótce trafi do jednostki penitencjarnej.

Kętrzyn: Pijany kierował autem i uderzył w corsę w której podróżowało dziecko

Przykłady nieodpowiedzialności pijanych kierowców można by mnożyć. Są oni m.in. sprawcami wypadków, narażają własne życie, a przede wszystkim życie innych najczęściej przypadkowych pieszych i kierowców. Zawsze stanowią poważne zagrożenie na drodze. Najważniejsze, że nie pozostają bezkarni.

W piątek (09.10.2020) około godz. 17.00 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów został powiadomiony, że na trasie Korsze-Barciany na wysokości miejscowości Glitajny doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów osobowych. Z przekazanych informacji wynikało, że autami podróżowały 4 osoby w tym dziecko. Na miejsce natychmiast skierowani zostali policjanci i służby ratownicze. Interweniujący w tej sprawie funkcjonariusze z kętrzyńskiej komendy Policji ustalili, że kierujący astrą 26-letni mężczyzna na łuku drogi zjechał na przeciwległy pas jezdni gdzie uderzył w prawidłowo jadącą corsę w której podróżowały dwie kobiety i 13-letnia dziewczynka. Na szczęście żadna z kobiet oraz dziecko nie doznało obrażeń. 26-latek natomiast z obrażeniami głowy został przewieziony do szpitala w Bartoszycach. Podczas sprawdzania stanu trzeźwości mężczyzny okazało się, że w ogóle nie powinien siedzieć za kierownicą auta. Badanie wykazało 1,6 promila alkoholu w jego organizmie.

Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat. Kierowca nie uniknie odpowiedzialności za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – kolizję drogową.

Kętrzyn: Areszt za znęcanie się nad partnerką i jej rodziną

Kętrzyńscy policjanci zatrzymali 41-latka, który jest podejrzany o stosowanie przemocy psychicznej i fizycznej wobec swojej partnerki i jej członków rodziny oraz kierowanie wobec nich gróźb karalnych. Sąd Rejonowy w Kętrzynie, po zapoznaniu się z materiałem dowodowym zgromadzonym przez funkcjonariuszy, wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na okres najbliższych 3 miesięcy.

8 października br. policjanci z kętrzyńskiej komendy, zostali powiadomieni o przemocy domowej, której miał się dopuszczać 41-latek wobec swojej partnerki oraz jej najbliższych. Kiedy policjanci pojechali pod wskazany adres w jednym z pokoi zastali podejrzanego. Mężczyzna w stosunku do policjantów również był bardzo agresywny. Nie wykonywał poleceń, był pobudzony, używał wulgaryzmów. Podczas próby obezwładnienia sprawcy, mężczyzna stawiał opór, kopał i próbował się wyrwać. Został zatrzymany i trafił do policyjnej celi.

Jak ustalili mundurowi dramat w tej rodzinie trwał od czterech miesięcy. Awantury, wyzwiska, groźby i przemoc zdarzały się w tym domu, gdy tylko mężczyzna spożywał alkohol.

Postępowanie prowadzone przez policjantów wykazało, że sprawca nie tylko znęcał się psychicznie i fizycznie nad partnerką, ale także nad małoletnimi córkami kobiety, a także jej matką oraz kierował wobec nich groźby pozbawienia życia i zdrowia.

Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy dał funkcjonariuszom bezsprzeczne podstawy, żeby przedstawić 41-latkowi zarzuty popełnienia przestępstw. Zatrzymany odpowie za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad swoją partnerką oraz kierowanie gróźb karalnych wobec jej najbliższych. Sąd Rejonowy w Kętrzynie na wniosek policji i kętrzyńskiej prokuratury w dniu 10 października br. zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy. Mężczyzna już wcześniej był karany za znęcanie się nad osobą najbliższą.

Bicie, krzyki, awantury — znęcanie fizyczne i psychiczne, to tajemnica wielu rodzin. „To, co dzieje się w domu powinno w domu pozostać”, „to sprawa rodzinna” – w taki właśnie sposób ofiary przestępstw związanych z przemocą w rodzinie tłumaczą często fakt nieinformowania Policji o sytuacji, w jakiej się znajdują. Zdarza się, że ukrywane przez wiele lat problemy wychodzą na światło dzienne dopiero wówczas, gdy dochodzi do tragedii. Zróbmy wszystko by takim tragediom zapobiec.

Pamiętajmy o procedurze „Niebieskiej Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą,  przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskiej Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować. Jeżeli wiesz, że osobie z twojego środowiska dzieje się krzywda, nie czekaj! Powiadom odpowiednie instytucje.

Kętrzyn: Reakcja świadka pozwoliła zatrzymać nietrzeźwego kierującego

Postawą godną naśladowania wykazał się jeden z uczestników ruchu drogowego, który przyczynił się do zatrzymania kolejnego kierującego na tzw. „podwójnym gazie”. Zgłaszający zauważył dziwnie zachowującego się kierowcę, który jechał osobówką całą szerokością drogi. Mężczyzna o swoich obawach powiadomił kętrzyńskich policjantów. Dzięki temu 52-letni kierowca, który miał ponad dwa i pół promila alkoholu w organizmie został zatrzymany.

Wczoraj (11.10.2020) około godz. 14:30 oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał informację od uczestnika ruchu drogowego, że na drodze między Solanką, a Srokowem zauważył dziwnie zachowującego się kierowcę, który jedzie audi całą szerokością drogi. Zorientował się, że prawdopodobnie ma do czynienia z osobą mogącą być pod wpływem alkoholu. O swoich obawach powiadomił kętrzyńskich policjantów. W trakcie przekazywania informacji oświadczył, że pojazd zatrzymał się na Placu Rynkowym w Srokowie, a kierowca udał się do sklepu. Zgłaszający poinformował, że postara się uniemożliwić mu dalszą jazdę. Świadek przekazał policjantom rysopis kierowcy. Po chwili mężczyzna został zatrzymany. Jak się okazało był nim 52-letni mieszkaniec gminy Srokowo. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 2,5 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Samochód został odholowany na parking strzeżony. 52-latek wkrótce stanie przed sądem.

Policjanci apelują, aby reagować na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Każdy, nawet anonimowo, może powiadomić funkcjonariuszy pod numerem telefonu 112 o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał.

Kętrzyn: 17-latek odpowie za kradzież rozbójniczą.

Policjanci z Kętrzyna zatrzymali pijanego 17-latka, który ukradł alkohol w jednym ze sklepów samoobsługowych na terenie miasta, a chwilę później szarpał się z pracownikiem ochrony, który próbował go ująć. Mężczyźnie za kradzież rozbójniczą może grozić kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło wczoraj (12.10.2020) około godz. 13:00 w jednym ze sklepów samoobsługowych w Kętrzynie. Wtedy to oficer dyżurny kętrzyńskich policjantów otrzymał zgłoszenie, że młody mężczyzna szarpie się z ochroniarzem. We wskazane miejsce pojechali funkcjonariusze, którzy zatrzymali 17-latka. Jak ustalili policjanci mężczyzna najpierw wziął z regału 2 butelki whisky i schował je do plecaka. Z towarem próbował opuścić sklep nie płacąc za produkty. Przeszkodził mu w tym pracownik ochrony, z którym to sprawca zaczął się szarpać. 17-latek został zatrzymani pod zarzutem kradzieży rozbójniczej. To jednak nie jedyna kradzież, jaką ma na koncie ten 17-latek. Policjanci ustalili, że kilka dni wcześniej w tym samym sklepie mężczyzna ukradł również alkohol. Dodatkowo podczas przeprowadzonego badania stanu trzeźwości okazało się, że 17-latek jest pijany. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie.
Już wkrótce za wszystkie swoje czyny mężczyzna odpowie przed sądem. Może mu grozić kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Kętrzyn: Nieodpowiedzialny kierowca wyeliminowany z dalszej jazdy Policjanci z kętrzyńskiej „drogówki” wyeliminowali z ruchu kolejnego nietrzeźwego kierującego. Nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany do kontroli w Kętrzynie na ulicy Kopernika. 56-latek miał 1,2 promila alkoholu w organizmie, stracił prawo jazdy.

Policjanci z kętrzyńskiej „drogówki”, wczoraj (12.10.2020), o godz. 17:30 wyeliminowali z ruchu drogowego kolejnego nietrzeźwego kierującego. Nieodpowiedzialny kierowca został zatrzymany do kontroli w Kętrzynie na ulicy Kopernika. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 56-latek kierował skodą mając 1,2 promila alkoholu w organizmie. Kierowca stracił już prawo jazdy.

Teraz dalszym losem mężczyzny zajmie się sąd.

Apelujemy!

Nietrzeźwi użytkownicy dróg: kierujący pojazdami, a także rowerzyści i piesi to realne zagrożenie w ruchu drogowym. Prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu stanowisz zagrożenie dla życia i zdrowia własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości, zawsze możesz poddać się badaniu na własną prośbę w jednostce Policji. Apelujemy również do wszystkich mieszkańców powiatu kętrzyńskiego. Widzisz osobę nietrzeźwą, wsiadającą za kierownicę samochodu? Zareaguj! Swoim działaniem możesz uratować jego życie lub zdrowie, tym samym zapobiec tragedii.

Wypadki drogowe to dramat zarówno dla rodzin sprawców jak i osób pokrzywdzonych w wypadkach. Wspólnie możemy zrobić wiele, aby zapobiec ludzkim nieszczęściom, spowodowanym skrajnej nieodpowiedzialności, jaką jest kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu.

Polskie prawo daje każdemu z nas możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku.

O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, gdy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu. Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego.

– Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać.

Natomiast w sytuacji, gdy czujemy, że mamy fizyczną przewagę nad pijanym kierowcą i nie zagraża on naszemu bezpieczeństwu, możemy podjąć interwencję, wyprzedzając przyjazd Policji. Przykładem takiej interwencji jest wykorzystanie momentu, gdy samochód z pijanym kierowcą zatrzymuje się na światłach. Można wówczas spróbować wyciągnąć kluczyki ze stacyjki, uniemożliwiając nietrzeźwemu dalszą jazdę. Od razu należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o zdarzeniu.

Podczas interwencji i oczekiwania na przyjazd patrolu warto skorzystać ze wsparcia innych uczestników ruchu drogowego. Podejmując jednak interwencję wobec pijanego kierowcy, zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *