NAJLEPSZA WIDOCZNOŚĆ STARLINK OD MIESIĘCY – Magna Masuria

NAJLEPSZA WIDOCZNOŚĆ STARLINK OD MIESIĘCY

0

Już dziś wieczorem zobaczycie dwa wysokie przeloty satelitów Starlink przez całe niebo. Satelity będą zaledwie ok. 20 godzin po uwolnieniu, więc będą miały formę jasnej, świetlistej linii! To najlepsze warunki do obserwacji Starlinków od wielu miesięcy.

Dziś w nocy o 0:54 Falcon 9 wyniósł najnowszą porcję Starlinków o numerze L26. Pięćdziesiąt dwa satelity zostały uwolnione nieco ponad godzinę później i rozpoczęły swoją powolną wędrówkę na docelową orbitę.

Na ten moment wciąż są jednak ekstremalnie blisko siebie, a ich orbita najbliższej nocy aż trzykrotnie będzie przebiegała nad terytorium Polski. Czekają nas więc dwa przeloty jasnej, świetlistej linii utworzonej przez satelity PRZEZ CAŁE NIEBO, oraz trzeci który zobaczymy w połowie.

PIERWSZY PRZELOT: 21:53:34 – 22:06:44

W czasie pierwszego przelotu Starlinki wyłonią się znad zachodniego horyzontu o 21:53:54. Będziemy potrzebowali kilku minut, aby wzniosły się na tyle wysoko, aby móc je dostrzec. Około godziny 21:57 powinniśmy już móc wypatrzeć je w konstelacji Raka, nieco na lewo i w dół od Księżyca. Następnie Starlinki powędrują w stronę PÓŁNOCNEJ części nieba (tylko mieszkańcy północy zobaczą je wysoko, ale nad południowym horyzontem). Równo o 22:00 jasna, świetlista linia przemknie tuż obok Wielkiego Wozu by dalej kontynuować lot w stronę wschodniej części widnokręgu, gdzie znikną ok. 22:06:44

DRUGI PRZELOT: 23:33:52 – 23:47:04

Drugi przelot rozpocznie się podobnie jak poprzedni nad zachodnim horyzontem. Damy radę wypatrzyć je od ok. 23:38. Satelity pomkną w kierunku zenitu – przelecą więc dokładnie nad naszymi głowami. O 23:40 przelecą pod ogonem Wielkiej Niedźwiedzicy, dalej kontynuować lot w stronę wschodniej części nieba, gdzie wejdą w cień Ziemi ok. 23:47:04 na wysokości ok. 16°.

TRZECI PRZELOT: 01:14:02 – 01:19:44

Ostatni przelot będzie widoczny tylko przez połowę nieba.  Rozpocznie się nad zachodnim horyzontem, a satelity powędrują ok. 30° nad południowym horyzontem. Wlecą w cień Ziemi o 01:19:44 nad konstelacją Panny.

UWAGA!!! Nie musicie znać się na gwiazdozbiorach. W podanych przedziałach czasowych po prostu wypatrujcie jasnej, świetlistej linii lecącej przez niebo. Będzie doskonale widoczna również z miasta.

Czym są satelity Starlink?

Starlink to niewielkich rozmiarów satelity telekomunikacyjne z których składa się powstająca na orbicie mega konstelacja firmy SpaceX – jej przeznaczeniem będzie dostarczanie szybkiego Internetu do dowolnego miejsca na Ziemi. Polacy od kilku miesięcy mogą już składać zamówienie na tę usługę. Zgodnie z informacjami od SpaceX powinna być ona gotowa do użycia na terenie naszego kraju w drugiej połowie tego roku.

Satelity są wysyłane w paczkach po 60 sztuk i w kilka pierwszych tygodni swojej obecności na orbicie poruszają się w stosunkowo niewielkich odległościach od siebie. Tworzą wtedy na niebie efekt tzw. kosmicznego pociągu. Po kilku tygodniach znikają z pola widzenia

źródło: Z głową w gwiazdach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *