Niedziela Palmowa – co symbolizuje? – Magna Masuria

Niedziela Palmowa – co symbolizuje?

0

Niedziela Palmowa to jedno z ważniejszych świąt chrześcijańskich, obchodzone w niedzielę przed Wielkanocą. Jest to dzień upamiętniający wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdy tłumy ludzi witające go machały gałęziami palmowymi i okrzykując „Hosanna Synowi Dawida”.

W tym dniu w kościołach odprawiane są specjalne msze, podczas których wierni niosą w rękach palmowe gałązki lub ich imitacje. Gałązki palmowe są symbolem radości i tryumfu, a zarazem przypominają o męce i śmierci Chrystusa, którą wkrótce będą wspominać chrześcijanie podczas Świętego Triduum.

Niedziela Palmowa jest również okazją do procesji ulicznych, podczas których wierni niosą gałązki palmowe i śpiewają hymny. W Polsce popularne są palmowe konkursy, podczas których mieszkańcy wsi i miast wykonują najpiękniejsze, największe i najbardziej ozdobne palmy wielkanocne.

W Niedzielę Palmową w niektórych krajach zwyczajem jest błogosławienie palm i innych gałązek, które potem przywozi się do domu i umieszcza w rogu izby, aby chroniły przed złymi mocami i przynosiły szczęście w ciągu całego roku.

Niedziela Palmowa jest ważnym dniem w kalendarzu chrześcijańskim, ponieważ rozpoczyna okres Wielkiego Tygodnia, który kończy się w Wielką Sobotę i prowadzi do najważniejszego święta chrześcijańskiego – Wielkanocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *